Materiały edukacyjne dla Rodziców z dziećmi- Piątek 19 czerwiec 2020

Temat dnia: Słoneczne Lato

Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności liczenia, doskonalenie umiejętności grupowania obiektów.

-  utrwalanie wiadomości na temat charakterystycznych cech lata

– rozwijanie mowy i myślenia

- rozwijanie sprawoności manualnej i inwencji twórczej

Kochane przedszkolaki. Już jutro 20 czerwca powitamy kalendarzowe LATO

Lato - napis - Printoteka.pl

 ZADANIE I 

Rozmowa rodzica z dzieckiem Za co lubimy lato? a może właśnie za to:

Za co lubimy lato?
Za słońce co jasno świeci,
za bawiące się na podwórku dzieci,
za leśne poziomki, maliny, jagody,
za spacery z rodzicami do parku, na lody,
za wakacje, wyjazdy nad morze, jeziora i w góry,
za babki z piasku i lot latawca hen wysoko w chmury.
A za co jeszcze lubimy lato?
Za łąkę pełną kwiatów, biedronek i bąków,
za żabki kumkające koncerty wieczorne,
za kolorową tęczę co cudnie się mieni,
za parki ze śpiewem ptaków w soczystej zieleni.
I lato za to lubimy…
Że daleko jeszcze do zimy

 Słuchanie wiersza G. Lech Co robią latem dni tygodnia?

– Co wy na to, że już lato? – Tydzień swoje dni zapytał. Poniedziałek zsiadł z roweru.

– Radość dla kolarzy wielu! Wtorek książkę czytał właśnie. Mruknął tylko: – Lubię baśnie! Latawca puszczała Środa, bo piękna była pogoda. Czwartek rzekł: – Ja wciąż maluję, jak się świetnie w lesie czuję. 

Piątek tylko machnął ręką:

– Chciałbym zagrać, lecz nieprędko znajdę gracza w tym upale. Szachów nie otwieram wcale.

– A Sobota? – Cóż mam rzec. Niosę piłkę, dziś gram mecz.

– Czy Niedziela coś dopowie?

Nie do powie, bo jest w kinie

na animowanym filmie.

A czy film ten był o lecie,

w poniedziałek się dowiecie 

Rozmowa na temat wiersza.

Rodzic pyta dzieci: Jaka pora roku już nadeszła? O co zapytał swoje dni Tydzień? Co zrobił i odpowiedział poniedziałek? Co zrobiły i odpowiedziały kolejne dni tygodnia?

Rodzic pyta dzieci dalej: Co wy lubicie robić latem? Co robicie najczęściej w poniedziałek… w sobotę i w niedzielę? Ile dni wchodzi w skład tygodnia?, zachęca dzieci do wymienienia w kolejności wszystkich dni tygodnia i jednoczesnego wysuwania palców.

„Geometryczny kod”- wprowadzenie do tematu zajęć. 

Na małych karteczkach przygotowujemy rozsypankę literową oraz sylwetami figur: koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta. Dziecko układa litery wg kodu z figur geometrycznych i odczytuje powstałe hasło „ Lato”.

 

 

„Sylabowe obrazki”- zabawa dydaktyczna

Rodzic pokazuje obrazek, a dzieci dzielą nazwę przedmiotu z obrazka na sylaby i podają liczbę sylab.

 

ZADANIE II

Zabawy matematyczne

Zabawy matematyczne dla 4-latka cz.I « Zabawy dla dzieci, rozwój ...

Garderoba Wojtka”- zabawa dydaktyczna.

Opowiadanie o Wojtku; sylweta chłopca, plansza szafy i komody; sylwety ubrań letnich i jesienno/zimowych dla chłopca i dziewczynki. Dziecko grupuje sylwety ubrań na letnie i jesienno/zimowe i odróżnia garderobę dziewczęca od chłopięcej.Rodzic prezentuje postać Wojtka, którego mama poprosiła o uporządkowanie ubrań. Wojtek zwraca się do dzieci z prośbą o pomoc w odszukaniu jego ubrań i schowaniu tych jesienno/zimowych do szafy i umieszczeniu letnich w komodzie.

Pamiętacie naszego kolegę Wojtka? Słuchajcie, Wojtuś potrzebuje naszej pomocy. Mama poprosiła go, żeby posegregował ubrania z ostatniego prania. Spośród tych, które mama wyciągnęła z pralki, Wojtuś musi wybrać swoje. Ubrania siostrzyczki ma zostawić, mamusia za nią je poukłada, bo Anusia jest jeszcze malutka. Oprócz tego, że Wojtek musi znaleźć swoje ubrania, to musi podzielić je jeszcze na te jesienno-zimowe, które już nie przydadzą się w nadchodzących dniach lata i umieścić je w szafie. Natomiast ubrania letnie, które będą idealne na zbliżającą się porę roku, Wojtuś musi schować do komody. To jak, pomożecie swojemu koledze?

Smaki lata”

Opowiadanie o wyjściu Wojtka do lodziarni; plansza lodziarni; obrazki ze śmietaną,truskawką, czekoladąsylwety lodów w kolorachkremowy, czerwony, brązowy; znaki „+”, „=”. Dziecko dodaje sylwety lodów i oznacza wynik za pomocą kartoników z cyframi posługując się liczeniem na palcach. Rodzic opowiada krótką historyjkę dotyczącą Wojtka, którego za uporządkowanie ubrań w nagrodę mama zabrała do lodziarni. Tam klienci po kolei kupowali daną liczbę lodów w określonych smakach. Zadaniem dzieci jest uzupełnić działanie na dodawanie i ustalić wynik dodawania ( sumę kupionych lodów) i określić go za pomocą kartoników z liczbami/ kropkami.

 Gdzie jest lód?

Dziecko wycina obrazki z lodami i umieszcza je pod dyktando rodzica w odpowiednim miejscu w stosunku do obrazka budki z lodami. Dzieci wycinają kolejno obrazki lodów i pod dyktando rodzica naklejają je w odpowiednich miejscach przy obrazku budki z lodami.

Zabawa z muszelkami.

Jeśli macie muszelki to teraz je wyjmijcie, posegregujcie w zbiory: Największy, średni i najmniejszy. Przeliczcie zbiory, obejrzyjcie ich strukturę, kolor i kształt. Zabawa polega na segregowaniu muszelek według określonej cechy. Powstają w ten sposób muszelkowe „rodzinki” (dorosłym bliższe będzie pojęcie zbioryJ), np.: rodzinka małych muszelek średnich i wielkich muszelek, rodzinka muszelek ślimaków i małży. Proponujemy  różne reguły podziału, np.: muszelki gładkie i karbowane, muszelki jasne i ciemne. Uczymy w ten sposób elastycznego myślenia, pozbawionego utartych szablonów. Aby dziecku łatwiej było segregować, można wykonać pętelki ze sznurka lub włóczki (takie jak na zdjęciach).

Muszelkowe inspiracje czyli w co się bawić - wRodzinie.pl

3 -4 LATKI | Miejskie Przedszkole Nr 2 w Ostrowi MazowieckiejMuszelki kolorowanka | Muszelki, Kolorowanka, Projekty artystyczne

 

ZADANIE III

Zabawa taneczna przy piosence "Lato biega po łące"

https://www.youtube.com/watch?v=sxr97u9cR8U

Pleciemy wianek z kwiatów polnych.

 

https://www.youtube.com/watch?v=BRxbn1YB7cM

https://www.kursykrokpokroku.pl/2016/05/jak-zrobic-wianek-z-kwiatow-kurs...

A w weekend proponujemy wyjść całą rodzinką na letni spacer i zrobić wianek dla Pani Lato :)