Materiały edukacyjne dla Rodziców do pracy z dzieci - Środa 24 czerwca 2020r

Temat dnia:  WAKACYJNE WĘDRÓWKI

Cele ogólne

-rozwijanie koncentracji uwagi,

-rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,

-rozwijanie sprawności narządów mowy,

-rozwijanie umiejętności plastycznych.

Dzieci Wędrują Po Górach | Darmowy Wektor

I .ZADANIE PIERWSZE

1.Zabawa plastyczna Kolorowe kulki.

 Potrzebne Wam będa :okrągłe waciki, farby plakatowe, woda, kubeczki, cerata, pipety lub małe strzykawki. Rodzic  przygotowuje stanowisko pracy: rozkłada na ceracie okrągłe waciki. Dzieci dodają do kubeczków z wodą farbę plakatową i mieszają, a następnie za pomocą pipet (lub małych strzykawek) barwią waciki na różne kolory. Będą to kulki lodów. Gotowe prace N. pozostawia w słonecznym miejscu do wyschnięcia.

2.Zabawa matematyczna Lodowe kulki.

Potrzebujecie :wycięte z papieru wafle lodowe, plastikowe nakrętki do butelek (w różnych kolorach).Dzieci losują wafelki wycięte z papieru kolorowego. Na każdym z nich są narysowane śniegowe gwiazdki (od 1 do 4 dla 3-latków, od 1 do 5 dla 4-latków). Dzieci liczą, ile jest gwiazdek, wybierają nakrętki i układają z nich tyle lodowych kulek, ile jest gwiazdek na wafelku. Określają kolory lodowych kulek.

3.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. 

Przygotujcie lusterko dla każdego dziecka.Rodzic rozdaje dzieciom lusterka. Demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

Język przyjechał na wakacje nad morze. Bardzo się zdziwił, gdyż po raz pierwszy w życiu je zobaczył (dzieci wysuwają wargi do przodu: oooo). Nie spodziewał się, że jest takie duże (dzieci wysuwają język do góry, w stronę nosa, a potem do dołu, w stronę brody) i takie szerokie (dzieci przesuwają język od jednego do drugiego kącika ust). Wskoczył do wody i przeskakiwał przez fale (dzieci przesuwają język od górnych do dolnych zębów). Zobaczył wśród nich pływające rybki (dzieci wysuwają wargi mocno do przodu). Potem rozłożył sobie kocyk (dzieci wędrują językiem po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła) i leżał nieruchomo (dzieci kładą język na dole jamy ustnej, czubek i boki języka dotykają dolnych zębów). Później poszedł grać w siatkówkę plażową (dzieci odbijają czubek języka w różnych miejscach od podniebienia).

4. Zabawa ruchowa do piosenki "Wyliczanka - Raz I Dwa " 

 https://www.youtube.com/watch?v=JEfnCPKVsRQ

II.ZADANIE DRUGIE

1.Słuchanie wiersza A. Widzowskiej Wakacje. 

 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_34/mobile/index.html#p=78

Dzieci siadają na kanapie. Rodzic zaprasza do wysłuchania wiersza. Czytając wiersz, prezentuje ilustracje do niego.

Kiedy nam buzie ogrzewa lato,

czas na przygody z mamą i tatą.

Czekają góry, pachnące łąki,

morze i plaża, konie, biedronki!

Gdy my będziemy się pluskać w rzekach,

przedszkole na nas grzecznie poczeka,

odpoczną w ciszy lalki, zabawki,

dwie karuzele, miś i huśtawki.

Chętnie wrócimy do naszej pani

z wakacyjnymi opowieściami

o sarnach w lesie, o rybkach w morzu

i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.

Będziemy liczyć białe muszelki,

poznamy nowe, ważne literki,

a ten, kto butów sam nie sznuruje,

w mig się nauczy! Ja już sznuruję!

2.Rozmowa kierowana na podstawie wiersza

 Rodzic zadaje pytania:

– Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach?

– Co robili Ada i Olek z rodzicami nad morzem?

– Dokąd możemy pojechać na wakacje?

– Co się będzie działo w przedszkolu, kiedy my wyjedziemy na wakacje?

– Czego możemy się nauczyć w czasie wakacji?

– Czego nauczyliście się w tym roku w przedszkolu?

3.Zabawa ortofoniczna Wakacyjna wycieczka. 

Przygotujcie obazek: misia, jabłka, gruszki.

Słodki, metrowy miś - maskotka idealna na prezent na walentynki od ...  10 powodów, dla których warto jeść jabłko każdego dnia | Kafeteria.pl  Nieoceniona GRUSZKA i jej właściwości i wartości odżywcze.

Rodzic opowiada krótką historię o wakacyjnej wyprawie Ady i Olka. Młodsze dzieci unoszą do góry obrazki misia, jabłka i gruszki w trakcie opowiadania, a starsze ilustrują je ruchem. Na słowo miś – podskakują, jabłko – obracają się w koło z szeroko rozłożonymi rękami, gruszka – unoszą ręce do góry. Przed wysłuchaniem opowiadania dzieci wspólnie z Rodzicem ustalają, jakie odgłosy wydają: samochód (sz, sz, sz), pociąg (tu, tu, tu), rzeka (plum, plum, plum), ptaki (fiu, fiu, fiu), osa (bzz, bzz, bzz), dzieci (ha, ha, ha), krowa (mu, mu, mu). W trakcie opowiadania dzieci naśladują te odgłosy.

 

Pewnego letniego wieczoru Ada i Olek wraz z rodzicami ustalili, że następnego dnia wybiorą się na wycieczkę rowerową za miasto. Ada aż podskoczyła z radości i od razu pobiegła spakować swój mały, podręczny plecaczek. Włożyła do niego okrągłe jabłuszko, soczystą gruszkę i swojego małego pluszowego misia. Następnego poranka nie trzeba było długo budzić dzieci, bo już z samego rana Olek był gotowy do drogi, a razem z nim Ada i jej mały podręczny plecaczek, a w nim: okrągłe jabłuszko, soczysta gruszka i mały pluszowy miś. Tata wystawił rowery, mama przygotowała kanapki i picie, a dzieci założyły kaski ochronne na głowy, i wszyscy ruszyli w drogę. A wraz z nimi mały pluszowy miś, okrągłe jabłuszko i soczysta gruszka. Początkowo jechali ścieżką rowerową przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy. Słychać było szum przejeżdżających samochodów (sz, sz, sz). Zatrzymali się przy przejeździe kolejowym, ponieważ szlaban był zamknięty i właśnie przejeżdżał pociąg (tu, tu, tu). Pojechali dalej wzdłuż rzeki (plum, plum, plum), coraz bardziej oddalając się od zabudowań. Z daleka widać było pole, na którym pasły się krowy (mu, mu, mu). Dalej rozciągała się łąka, przy której rodzina zrobiła sobie postój. Tata rozłożył koc, mama wyjęła kanapki i picie, a Ada wyjęła z plecaka małego pluszowego misia, okrągłe jabłko i soczystą gruszkę. W oddali słychać było śpiew ptaków (fiu, fiu, fiu) i bzyczenie os (bzz, bzz, bzz). Ada zjadła soczystą gruszkę, a okrągłe jabłko oddała Olkowi. Potem spakowała misia do plecaka i całą czwórką wrócili do domu. Miło było spędzać czas z rodzicami, ale trochę już tęsknili za radosnymi okrzykami swoich koleżanek i kolegów w przedszkolu (ha, ha, ha).
 

 

4.Zabawa ruchowa do piosenki "Lato wzywa nas" https://www.youtube.com/watch?v=ue82bNmhv6g

5.Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej Lody.

Śmietankowe, owocowe…

Doskonałe dla ochłody.

Kiedy upał jest na dworze,

każdy lubi lizać… (lody)

Lody, które się nie rozpuszczają – japoński hit - Przegląd Rynku ...Szybkie domowe lody z naturalnych składników – Light Life

7.Dobieranka obrazkowa Smaki lodów

 Przygotujcie :obrazki przedstawiające owoce, czekoladę, śmietanę oraz kolorowe koła wycięte z papieru (w kolorach owoców). Dzieci siedzą na dywanie. Rodzic rozkłada przed nimi obrazki różnych owoców, czekolady, śmietany oraz kolorowe koła wycięte z papieru. Zadanie dzieci polega na dopasowaniu kolorów kół do obrazków i określaniu smaków otrzymanych lodów.

8.Wykonanie pomarańczowych lodów sorbetowych.

Potrzebujecie Sok pomarańczowy (100% naturalny), dla  dziecka: mały kubeczek jednorazowy lub foremka do lodów, patyczek. Dzieci nalewają do kubeczków sok, starając się go nie rozlać. Rodzic wstawia kubeczki do lodówki. Po około 30 minutach, kiedy sok już lekko się zmrozi, rodzic wyjmuje kubeczki, a dzieci wkładają do nich patyczki. rodzic znów wstawia je do zamrażarki na 2 lub 3 godziny.

Sorbet pomarańczowy z soku - FotokulinarniePrzepis na lody sorbetowe - Jedzmy-zdrowo.plPrzepis na sorbet z soku pomarańczowego – zobacz jaki prosty.Sorbet pomarańczowy z soku - Fotokulinarnie

9.Praca plastyczna Rożki lodowe.

Potrzebujecie dla  dziecka: rożek lodowy wycięty z papieru, kolorowe waciki, klej – zwykły i z brokatem, kartka z bloku.Dzieci otrzymują lodowe rożki wycięte z papieru. Przyklejają je na kartce z bloku. Potem przyklejają do nich kolorowe kulki lodów wykonane z wacików (wykonane w I części dnia). Na koniec dekorują je polewą, rysując na wierzchu kolorowe linie klejem z brokatem.

Lody - praca plastyczna na upalne dni - DZIECIAKI W DOMULody - Prace plastyczne dla dzieciLody - prace plastyczne - YouTubeLody - praca plastyczna na upalne dni (With images) | Lody, Prace ...

10.Zabawy na świeżym powietrzu

-Zabawa tematyczna w piaskownicy – Lodziarnia.

ZADANIE III

1.Lodowa uczta – jedzenie lodów sorbetowych.

 Rodzic  wyjmuje lody z zamrażarki i pozostawia je na chwilę. Aby lody wyszły w całości z foremek lub kubeczków, można je zanurzyć w ciepłej wodzie. Dzieci (po podwieczorku) jedzą lody, dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat ich smaku. Oceniają, czy trudno było je wykonać.

2.Ćwiczenia małej motoryki – W lodziarni.

Potrzebujecie :kolorowe waciki kosmetyczne, pęseta gastronomiczna lub szczypce kuchenne, kostka do gry, kubeczek dla  dziecka.Dzieci rzucają kostką, liczą, ile oczek wskazała. Wkładają do swoich kubeczków, za pomocą pęsety lub szczypiec, tyle kulek z wacików kosmetycznych, ile oczek wskazała kostka. Jeśli wskaże sześć, dzieci rzucają jeszcze raz kostką (bez przeliczania).

3.Zabawa ruchowa "Gąsienice"

 https://www.youtube.com/watch?v=rOflKaGPrw8

Proponuję także korzystanie z propozycji materiałów ze strony MEN gov.pl. 

  https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/podrozujemy

Na dziś to już koniec wspólnych zabaw!

Żegnamy się z wami, uśmiechając się do was.