Edukacja zdalna- dzień drugi 30.03.2021
Temat dnia:Pisanki wielkanocne.
Zadanie I
1. Oglądanie jajek.
• Rozbicie jajka, omówienie jego budowy. W środku znajduje się jest żółtko, które jest otoczone białkiem. Białko natomiast otoczone jest dwoma błonkami. Jedna błonka okrywa bezpośrednio białko, a druga przylega do skorupki i widać ją, gdy rozbijemy białko. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki
.• Oglądanie skorupki jajka przez lupę
.• Zwracanie uwagi, jak turla się jajko ugotowane, a jak surowe (jajko gotowane wprawione w ruch porusza się szybciej)
Ćwiczenia poranne – zestaw XXVI (patrz dzień 1)
Zadanie II
1.Słuchanie wiersza P. Beręsewicza Wielkanoc (źródło e-podręcznik: http://www.epodreczniki.pl/reader/c/237696/v/3/t/student-canon/m/KL1_ORE..., licencja Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska)
2. Ćwiczenia klasyfikacyjne. Rodzic przygotowuje obrazki: choinki, cukrowego baranka, pisanek, prezentów, lukrowanych pierniczków, bombek, zielonej rzeżuchy, palmy, babek drożdżowych, mazurka. Dzieci muszą spośród obrazków wybrać te, które kojarzą się z Wielkanocą
3. Słuchanie wiersza.
Jajko z napisem „Pisanka Janka”
to była, przyznam, niespodzianka
, bo u nas w domu, aż do tej pory,
każdy malował jajka we wzory.
Ale poza tym, jak się wydaje,
nie ucierpiały stare zwyczaje:
były palemki, serdeczne słowa,
spacer, życzenia, babka drożdżowa,
a w śmigus-dyngus po dwóch minutach
wszystkim świątecznie chlupało w butach.
4.Rozmowa na temat wiersza
.−Jakie zwyczaje związane z Wielkanocą są wymienione w wierszu?
−Co różniło tę Wielkanoc od poprzednich?
5. Ćwiczenia kontroli wzrokowej – Patrzymy na pisankę. Dziecko siedzi przed rodzicem, który trzyma pisankę w dłoni, i wodzi oczami za ruchem pisank
• Wodzenie poziome – nauczyciel przesuwa pisankę w prawą i w lewą stronę
• Wodzenie pionowe
• Wodzenie koliste
6. Kolorowanie pisanek według instrukcji. Każde dziecko dostaje kartonową sylwetę jajka z oznaczonymi polami (zapisy działań) oraz kartkę z legendą do kolorowania pól. Np. kolor biały – 1, 6 kolor czerwony – 4, 9 kolor żółty – 2, 7 kolor niebieski – 5, 10 kolor zielony – 3, 8 Zadaniem dzieci jest obliczyć działania na polach pisanek i pokolorować je na właściwy kolor według legendy.
Zabawa orientacyjno-porządkowa Pokaż pisankę .Dziecko porusza się po pokoju. Na hasło Pokaż pisankę, zatrzymuje się i pokazują na niby trzymaną w dłoniach pisankę
Ćwiczenia gimnastyczne – zestaw XII. Dzieci dowolnie biegają po sali.
• Zabawa ożywiająca – Berek na czworakach. Każde dziecko dostaje szarfę, którą wkłada za pasek spodenek (spódniczki). Jedno dziecko zostaje berkiem. Dzieci uciekają na czworakach przed berkiem, który zabiera im szarfy. Zabawa trwa, dopóki berek nie zabierze wszystkich szarf od dzieci.
• Powitanie. Dziecko siada w kole i wita się z rodzicem słownie, nogami, rękami.
• Ćwiczenia indywidualne.* Dziecko w siadzie skulnym rozkrocznym – uderza o kolana: dłońmi, pięściami, łokciami, rozciera kolana, spycha je do podłogi i unosi. * W siadzie – wykonuje wymachy nóg, bezwładne przewroty.* Ślizga się oraz czołga po podłodze.* Turla się, a potem turla rodzica po podłodze.* Relaks – leży, głęboko oddycha.* Przechodzi wokół leżącego rodzica, nad nim, następnie przeskakują przez niego.
• Ćwiczenia w parach.* Dzieci siadają rozkrocznie, twarzami z rodzicami – wykonują naprzemiennie skłony i leżenie, próbują leżeć raz na jednym, raz na drugim boku.* Siadają tyłem do siebie – dziecko wykonuje skłon, a rodzic kładzie mu się na plecach; próbują wspólnie wstać. Pchają partnera po podłodze plecami, stopami, rękami.* Ciągną partnera po podłodze za ręce i nogi.* Relaks w leżeniu na podłodze – partnerzy obchodzą się nawzajem.* Dziecko siada pomiędzy nogami rodzica, które je obejmuje i delikatnie kołysze.
Zadanie III
1.Karta pracy, cz. 3, s. 77. Kolorowanie odpowiednio jajek, wiedząc, co oznaczają przekreślone kolory. Ocenianie wartości logicznej zdań. Zaznaczanie + pod wyrazem tak, jeżeli zdanie jest prawdziwe, a – pod nie – jeżeli nie jest prawdziwe.
2.Zabawa orientacyjno-porządkowa Pokaż pisankę..Dziecko porusza się po pokoju. Na hasło Pokaż pisankę, zatrzymuje się i pokazują na niby trzymaną w dłoniach pisankę
3.Ćwiczenia pamięci wzrokowej. Rodzic ma dwa takie same zestawy sylwet pisanek. Układa jeden zestaw na stole. Dziecko określa, jak wyglądają kolejne pisanki (liczba sylwet jest różna w zależności od grupy, zaczynamy od sześciu sylwet ; jeżeli wykonają ćwiczenie sprawnie – zwiększamy liczbę elementów). Potem rodzic zasłania sylwety pisanek, a dziecko układa pisanki z drugiego zestawu w takiej samej kolejności, w jakiej według nich były ułożone w pierwszym zestawie. Następnie rodzic odsłania pierwszy zestaw i dzieci sprawdzają, czy dobrze zapamiętały układ pisanek.
4. Wykonanie pracy plastycznej Pisanka (wydanejprzez nauczyciela dzieciom do domu)
• Kolorowanie rysunku pisanki.
Propozycje dodatkowych zabaw z Rodzicami dla chętnych z Misiowego Przedszkola w ramach uczestnictwa w projekcie " Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
1.Muzyczna gimnastyka w podskokach
https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU – ćwiczenia "Żuraw", "Góra-dół", "Łódeczka", "Jabłuszko".
Zaczniemy od gimnastyki w podskokach! Ciekawa jestem kto dokładniej wykona ćwiczenie "Żuraw"!
2.Kończenie zdania przez dziecko. Dokończ zdanie: "Moja mamusia jest..."/"Mój tatuś jest". Czy wiesz jak ma na imię Twoja mamusia/tatuś, podziel imiona na sylaby.
3."Wspólnie spędzamy czas wolny"-obrazkowa mapa myślipoprzedzona oglądaniem rodzinnych albumów. Obejrzyjcie rodzinne zdjęcia na których wspólnie odpoczywacie, bawicie się lub wykonujecie Wasze ulubione czynności. Jak się wtedy czułeś? Za czym najbardziej tęsknisz? Usiądźcie razem i zaplanujcie świąteczny czas- narysuj to, co chciałbyś robić wspólnie z rodzicami/narysuj również pomysły rodziców.
4.Quiz rodzinny.Czas na wielki quiz rodzinny. Każdy odpowiada na następujące pytania: – ulubiona potrawa świąteczna dziecka/mamy/taty – ulubiony kolor Zadania do wykonania: – kto ma największą stopę (porównaj) – czy mama/tata/dziecko ma łaskotki (odpowiedź musicie sprawdzić ;-)
5.Zabawa orientacyjno-porządkowa.A teraz czas na zabawę.Poruszaj się po pokoju. Kiedy usłyszysz klaśnięcie - siadaj skrzyżnie i naśladuj kołysanie dziecka na rękach przez mamę, kiedy usłyszysz pstryknięcie palcami – naśladuj chód taty.
6.Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne.Poćwicz buzię! Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne na pewno Ci się spodobają!"Logokreacja" LOGOkreacja móvie #1: Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne. - YouTube : ćwiczenie artykulatorów/ ćwiczenie oddechowe/ ćwiczenie rozwijające słownictwo, dopasowywanie nazw części ciała zająca do obrazka
7.Ćwiczenia metodą ruchu rozwijającego WeronikiSherborne.Pobaw się w zabawę: "Paczka" – zwiń się w kłębek na dywanie, a mama/tata spróbuje Cię odpakować. Potem następuje zamiana ról.
8.Spacer z Rodzicami.Obserwacja zjawisk pogodowych związanych z wiosną.Wybierzcie się chociaż na krótki spacer i wypatrujcie czy wiosna rozgościła się już w okolicy.
Udanej zabawy!!!