2.List do Rodziców - GRUDZIEŃ.

TEMAT TYGODNIA: Zwierzęta zimą

Tematy dni: Zimowe śpiochy; Goście za oknem; Dokarmiamy zwierzęta; Tropy na śniegu;

Drodzy Rodzice,

w kolejnym grudniowym tygodniu rozmawialiśmy o tym, czego zwierzęta potrzebują, by przetrwać zimę. Z nasion, ziaren i suszonych owoców przygotowywaliśmy „smakowite sopelki” – pokarm dla ptaków. Wspólnie zorganizowaliśmy zbiórkę żywności dla ptaków.. Łączyliśmy tropy ze zwierzętami, które je zostawiły.

Opisując różne materiały, używaliśmy pojęć: gładki, szorstki, chropowaty, przyjemny, nieprzyjemny. Uczyliśmy się rozwijać zdania.

W otoczeniu i na ilustracjach wyszukiwaliśmy przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską u. Przeliczaliśmy sylaby w wyrazach.

Podczas zabaw matematycznych posługiwaliśmy się liczebnikami głównymi i porządkowymi: 1, 2, 3. Tworzyliśmy zbiory, które zawierały po tyle samo elementów. Układaliśmy rytmy dwu- i trzyelementowe.

Z różnych materiałów tworzyliśmy prace plastyczne.

Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Dostosowywaliśmy swoje ruchy do zmieniającego się rytmu. Naśladowaliśmy głosy zwierząt.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

  • Rozmowy o tym, jak można pomagać zwierzętom w zimie.
  • Wspólne wykonanie karmnika dla ptaków i systematyczne ich dokarmianie.
  • Spacer w parku / lesie oraz próby wyszukania i rozpoznania tropów zwierząt na śniegu.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, przeliczanie ich i układanie zbiorów z tylu elementów, ile było sylab w danym wyrazie.
  • Zabawy w rozwijanie zdań – najpierw jedna osoba mówi: Niedźwiedź śpi. Kolejna dopowiada: Duży niedźwiedź śpi itd.
  • Zabawy we wskazywanie poznanych ostatnio głosek (k, u) – dziecko słucha słowa i mówi, jaka głoska występuje na początku lub na końcu wyrazu.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek, recytowanie rymowanek.