Edukacja zdalna - Piątek 8 maja

Temat tygodnia : W świecie muzyki

Temat dnia : Jak dbać o słuch

Cele główne :

- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne samopoczucie i zdrowie.

- rozwijanie sprawności manualnej

Witajcie Motylki dzisiaj już piątek i weekend. Popracujemy trochę i będziecie mieć czas na zabawę. Ale nasze zajęcia to też zabawa połączona z nauką. Jesteście gotowi? Zaczynamy!

ZADANIE I

Rozmowa o dźwiękach

Proszę weźcie teraz do ręki jakiś przedmiot typu: butelka plastikowa, reklamówkę lub gazetę czy reklamę papierową.  Zaczynijcie tym bardzo hałasować. Dziecko niech zgniata głośno butelkę, trąbi, szura papierem, trzaska folią itp.Wtedy rodzic słucha i w pewnym momencie zaczyna reagować na jego zachowanie i narzekać. Prosi dziecko, aby przestało hałasować. Pyta dziecko czy podobały mu się dźwięki?

Następnie odtwarza z Internetu śpiew ptaków.

https://www.google.com/search?client=opera&q=you+tube+śpiew+ptaków&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Dzieci wypowiadają się, czy podoba im się taka muzyka, dlaczego jedne dźwięki im się podobają, a inne nie. Odpowiadają też na pytania:

● Gdzie trafiają dźwięki?

● Czy na pewno do ucha?

● Dokąd wędrują później?

Rodzic bierze gumkę recepturkę do ręki i pyta, dlaczego nie wydaje ona dźwięków. Prosi, aby dziecko przytrzymało gumkę, a po jej naciągnięciu szarpnęło lekko palcem jak strunę. Dziecko szuka odpowiedzi, co dzieje się z gumką i dlaczego teraz ją słychać. Rodzic tłumaczy, że ciała muszą drgać, aby wydawać dźwięki.

W ramach tematu dźwięków wysokich i niskich, ich natężenia, proponuję wysłuchanie utworu Edwarda Griega pt. „W grocie Króla Gór” w aranżacji orkiestry symfonicznej. W utworze tym pojawiają się dźwięki o różnym natężeniu, narastają i gwałtownie się urywają.

Edward Grieg - In the hall of the mountain king "W grocie Króla Gór"

https://www.youtube.com/watch?v=oUL4qtQIEQY

ZADANIE II

Hałasowanie – słuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści Rodzic przygotowuje dziecko do słuchania utworu. Nadstawcie proszę uszu( gest dotykania uszu) i uspokójcie usta ( gest dotykania ust). Podczas słuchania opowiadania o przygodach bliźniaków Kuby i Buby postarajcie się zapamiętać dokąd poszli tym razem i co się wydarzyło.

"Hałasowanie" - Grzegorz Kasdepke

Kuba i Buba musieli przyznać, że pan Waldemar, przyjaciel babci Joasi, to rzeczywiście bardzo kulturalny pan. Do tego stopnia, że czasami wręcz wstydził się chodzić z naszymi sympatycznymi bliźniakami po mieście- i to dlatego, że dajmy na to, naszła je ochota pobić się lub powyzywać. Ale któregoś razu pan Waldemar narobił Kubie i Bubie wstydu- i tu w muzeum!

- Jaka tam w szkole?!już - ryknął, gdy już się spotkali przed kasą muzeum .

Kuba i Buba aż podskoczyli z wrażenia. Babcia Joasia przygryzła wargi i dyskretnie rozejrzała się dookoła. Pani bileterka, ogłuszona doniosłym głosem pana Waldemara, przetykała sobie właśnie ucho

- Nadal macie najwięcej uwag w całej klasie ?!...- ryczał pan Waldemar .- Nie martwcie się za moich czasów kazano klęczeć na grochu !...Może dlatego mam teraz takie powykręcane kolana !...

Pani bileterka pospiesznie skręcała kulki z papieru – najwyraźniej zamierzała wepchnąć je sobie w uszy.

-Dlaczego pan Waldemar tak hałasuje ? – szepnął Kuba , zerkając ze zdziwieniem na babcie Joasie .- Zawsze był taki kulturalny ..

- Chyba wyczerpały się baterie w jego aparacie słuchowym- westchnęła zarumieniona babcia.

To Pan Waldemar jest kulturalny na baterię?!- osłupiala Buba.

Ale babcia nie zdążyła nic odpowiedzieć, bo pan Waldemar podszedł właśnie do kasy- no i trzeba było zająć się zemdloną bileterką.

Rodzice prowadzą rozmowę z dziećmi :

- Czy zapamiętaliście, dokąd wybrali się Kuba i Buba ?

- Kto im towarzyszył ?

- Dlaczego pan Waldemar tak głośno mówił ?

- Czy to jest kulturalne zachowanie , gdy mówimy bardzo głośno w publicznych miejscach ? Dlaczego?

Jeśli dzieci maja trudności z odpowiedzią na któreś pytanie Rodzic może przeczytać raz jeszcze odpowiedni fragment tekstu.

Dowolny taniec dziecka przy swojej ulubionej piosence.

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek dziecka tańczącego

ZADANIE III

Propozycja wykonania pracy plastycznej Nasza gitara – Rodzic zachęca do wykonania instrumentu według instrukcji. Gromadzi w jednym miejscu np. Na stole wszystkie przedmioty potrzebne do skonstruowania gitary: opakowanie po wyjmowanych chusteczkach higienicznych, kolorowy samoprzylepny papier, nożyczki, kilka gumek recepturek dla dziecka, kawałek grubego kartonu( np. pudła) czarny marker, taśma samoprzylepna. Zaprasza dzieci do dziecko do wykonania gitary. Dziecko najpierw oklej pudełko kolorowym papierem, następnie mocują gumki, tak by przechodziły nad otworem w pudełku. Na rantach Rodzic może wykonać niewielkie nacięcia nożykiem , by struny się nie przesuwały. Następnie dzieci wycinają a z kartonu gryf oraz główkę gitary, przyklejają je za pomocą taśmy.

Zabawkowa gitara | Instrumenty muzyczne | prace plastyczne, edukacyjneGitara - YouTube

W ramach aktywności fizycznej proszę, aby dziecko posprzątało swój pokój i pomogło mamie w domu.

Na tym kończymy zajęcia. Żegnamy się z wami i pozdrawiamy

Panie Ania i Agnieszka