Edukacja zdalna - Środa 6 maja
Temat tygodnia: Moja miejscowość, mój region
Temat dnia: Góry Świętokrzyskie
Cele ogólne:
- dostrzeganie zróżnicowanie regionów Polski, poznaje góry i charakterystyczne dla nich ukształtowanie terenu
- rozwijanie potrzeby zdobywania nowych informacji i poznawania nowych miejsc.
- rozwijanie sprawności manualnej i fizycznej
Witamy Was kochane dzieci. Zapraszamy dziś na wycieczkę w góry. W polskich górach znajduje się wiele ciekawych i niezwykłych miejsc, a kilka z nich poznacie dzisiaj.
ZADANIE I
Rodzic wspólnie z dzieckiem na mapie fizycznej Polski odnajduje góry. Odczytują ich nazwy oraz nazwy najwyższych szczytów, a także zastanawiają, w jaki sposób góry są zaznaczone na mapie. Odnajdują Góry Świętokrzyskie i miasto Kielce. Rodzic opowiada dziecku o kolorach występujących na mapie: zielony, żółty, brązowy, niebieski (niziny, wyżyny, góry, rzeki, morze) – rodzic wyjaśnia jaki kolor odpowiada za odpowiednie ukształtowanie powirzchni. Wirtualny spacer po górach
https://www.youtube.com/watch?v=BJEUXJJJ2Sg&feature=youtu.be
Najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich:
Łysica – 612 m n.p.m.
Łysa Góra (Święty Krzyż) – 595 m n.p.m.
Atrakcje turystyczne ziemi świetokrzyskiej. Co jest najbardziej charakterystyczne w naszej miejscowości?
Rezerwat przyrody Kadzielnia, Pałac Biskupów Krakowskich, Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Park miejski im. Stanisława Staszica, Muzeum Zabawy i Zabawek, Centrum Geoedukacji, Rezerwat przyrody Ślichowice, Klasztor na Karczówce, Zamek Chęciny, Park etnograficzny w Tokarni, Dąb Bartek, Jaskinia Raj, Park Miniatur Krajno, Centrum Nauki Leonardo Da Vinci …...
Zachęcamy do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=_g2JtsZq_R0
https://swietokrzyskie.travel/data/mp/2535_hity_swietokrzyskie_wersja_po...
Zabawa słowna „Łańcuszek skojarzeń”
Rodzic rozpoczyna zdanie „W górach zobaczę: góralkę, …”; uczestnicy zabawy powtarzają i dokładają kolejny, tworząc łańcuszek skojarzeń, zabawa trwa do pierwszej pomyłki.
ZADANIE II
Wysłuchanie dwóch legend o górach
Rodzic przypomina, że o Łysej Górze krążą legendy mówiące o tym, że czarownice spotykały się tam na Sabat, aby wymieniać się czarami, palić ogniska, tańczyć i ucztować. Istnieją również inne legendy o górach.
Dla przykładu opowiada dwie legendy:
Łysa Góra nazywa się tak, ponieważ znajdują się na niej liczne sterty kamieni. Ale to nie są zwykłe kamienie. To kamienie rozsypane z wielkiego zamku pani Diany, która mieszkała na szczycie góry z liczną, słusznego wzrostu służbą – olbrzymami. Owa pani pokonała ponoć pod Łysą Górą zastępy Aleksandra Wielkiego, a potem, uniesiona pychą, kazała czcić się jako bogini Diana. Za to zuchwalstwo i niegodziwe rzeczy, które się działy w zamku, gromy roztrzaskały wspaniałą budowlę, rozsypując ją na sterty kamieni, do dziś widoczne na gołoborzu.
Legenda o wsi Kakolin, szlaku Święty Krzyż – Łysica.
Jej nazwa pochodzi od imienia Kak, które nosił silny i sprytny zbój. Najczęściej łupił on bogatych kupców podróżujących leśnymi duktami, a część zrabowanych pieniędzy oddawał biednym. Kak zamieszkał w leśnej osadzie ze swoją rodziną. Pewnego razu napadł na karetę, w której siedziała siostrzenica biskupa. A była ona tak piękna, że zbój od razu się w niej zakochał i ją porwał. Ukrył się na Łysicy. Na szczęście biskup dowiedział się o tym od gołębia, który przyniósł liścik z wołaniem siostrzenicy o pomoc. Biskup wysłał żołnierzy i uwolnił brankę. Kak został pojmany i przewieziony do Krakowa, gdzie zginął na szubienicy. Przed wykonaniem wyroku spełniono ostatnią prośbę skazańca, który zaśpiewał piosenkę: Oj lipko, lipko pod Kakoninem, Kto cię znajdzie, zostanie panem. Wśród tłumu gapiów był szklarz z Kakonina, który wsłuchał się w piosenkę i wkrótce rozpoczął poszukiwania. Znalazł starą lipę z dziuplą pełną kosztowności i złota.
Dla chętnych do wysłuchania innych legend:
http://pik.kielce.pl/sztuki-plastyczne/literatura/4078-legendy-swietokrz...
http://www.zso6.kielce.edu.pl/legendy.htm
Zabawa ruchowo-sprawnościowa „Wspinaczka górska”.
Dziecko naśladuje ruchy rodzica, mówiącego również w tym czasie: „wspinamy się wysoko (kolana unosimy wysoko w górę)”, „idziemy ciężko pod górę”, „zbiegamy z górki na pazurki”, „oddychamy czystym powietrzem”, „oglądamy piękne widoki przez lornetkę”. A gdybyście byli w trudnej sytuacji lub widzieli, że ktoś w górach potrzebuje pomocy –należy zadzwonić na pogotowie. Znacie ważne numery alarmowe.
ZADANIE III
Obejrzcie bajkę i porozmawiajcie w jakich miejscach byli nasi bohaterowie: Bolek i Lolek, a nastepnie narysujcie na kartce wybrane miejsce w Polsce, które zdaniem dzieci powinni odwiedzić Bolek i Lolek (technika dowolna).
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fabc.tvp.pl%2F29691120%...
Rodzic zapoznaje dzieci z historią miejsc, które odwiedzili bohaterowie: w Wieliczce, na Wawelu – przy Krakowie, pomnika Chopina – przy Warszawie, węgla – przy Katowicach, krasnala – przy Wrocławiu, klasztoru na Jasnej Górze – przy Częstochowie, dębu Bartka – w Górach Świętokrzyskich w Zagnańsku, cerkwi – przy Grabarce, żubra – przy Białowieży.
Zabawa ruchowa – gdzie są Bolek i Lolek.
Rodzic rozstawia w pokoju krzesełko, na które dziecko będzie mogło wchodzić, a po przeciwnej stronie, na podłodze, rozkłada kartkę formatu A4. Kiedy rodzic mówi: Teraz Bolek i Lolek są w górach, dziecko musi wejść na krzesło. Kiedy rodzic mówi: Teraz Bolek i Lolek są w Krakowie, to dziecko chodzi dookoła kartki i krzesełka. Kiedy rodzic mówi: Teraz Bolek i Lolek są na Mazurach, dziecko musi stanąć na kartce.
Oglądanie planu miasta, odszukiwanie ulic i obiektów na planie, odnajdywanie swojego miejsca zamieszkania
http://www.mapa-online.pl/mapa,Kielce.html
Pokoloruj kolorowankę lub sam narysuj obrazek.
A na dziś to już koniec, bawcie się dobrze, wypoczywajcie i miejcie dobry humor. A my czekamy na zdjęcia.