Edukacja zdalna -Czwartek 23 kwiecień

Temat dnia: Mali ekolodzy
Cele ogólne:
- poznanie znaczenia słów: ekolog, recykling
- kształtowanie nawyków proekologicznych
- rozwjanie sprawności rachunkowych
- rozwiojanie sprawności manualnych i wyobraźni
Kochani rodzice i dzieci. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi nazywany inaczej także świętem naszej planety. Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. To my musimy dawać przykład troszczenia się żywymi organizmami i związane z tym pragnienie ich ochrony i pielęgnacji. Opiekując się zwierzętami, roślinami, dbając na miarę swoich sił o środowisko, mamy poczucie odpowiedzialności za naszą przyrodę.
A dziś 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na dole po naszych zajęciach znajdziecie Państwo kilka propozycji zwiazanych z tym dniem.
1. Kto z Was wie, co to jest ekologia?
Zapraszam Was na film, który przybliży Wam to zagadnienie. Oglądajcie uważnie, abyście mogli odpowiedzieć poprawnie na zadane pod koniec filmu pytania.
https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ
– Co to znaczy, że ktoś jest ekologiczny?
– Jakie poznaliście sposoby oszczędzania wody?
– Jak możemy oszczędzać energię elektryczną?
– Co robimy z odpadami, śmieciami?
– Czy zużyte baterie można wyrzucić do kosza na śmieci?
– A co powinniśmy zrobić z przeterminowanymi lekarstwami?
Pamiętajcie o tych zasadach ekologicznych nie tylko w Dniu Ziemi, ale i przez cały rok. To bardzo ważne dla naszej planety. Jeśli na co dzień będziemy ekologiczni, to Ziemia odwdzięczy się nam czystym powietrzem, czystą wodą, bogatą roślinnością. W takim środowisku będzie miło nam żyć
Bycie eko oznacza:
– wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
– nie wyrzucać jedzenia,
– myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
– gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
– sprzątać po psie.
Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych z produktów odpadowych, a następnie przetworzenie ich na nowe towary. Bardzo pomocne w tym procesie jest segregowanie śmieci przez obywateli. Posegregowane odpady można w łatwy sposób rozdzielić i przekazać do ponownej produkcji.
Znak recyklingu:
2. Czy pamiętacie co wyrzucamy do pojemnika:
żółtego? (plastiki i metale)
niebieskiego? (papier)
białego? (szkło przezroczyste)
zielonego? (szkło kolorowe)
brązowego? (odpady kulinarne, czy obierki, skórki, ogryzki, fusy z herbaty czy kawy itp.)
czarnego? (odpady zmieszane, czyli to wszystko, czego wrzucić nie możemy do pozostałych pojemników, np. stare buty, ubrania, pieluchy jednorazowe, kości z mięsa…)
„My jesteśmy grzeczne dzieci i segregujemy śmieci” Dzisiaj mam dla Was zadania online: https://www.buliba.pl/nasze-gry/segregowanie-przedmiotow/segregowanie-smieci.html Rozwiążcie zadania: https://szaloneliczby.pl/rozpoznawanie-liczb-ze-sluchu-1-10/ A dla chętnych zapraszamy na ekologiczne gry interaktywne. Powodzenia! https://www.janauczycielka.com/gry-interaktywne/ Źródła: yutube – bajka edukacyjna, www.dzieckiembadz.pl Ekologicznie i sportowo: Czy macie w domu plastikowe butelki po napojach ? Rolki od papieru toaletowego ? Przecież nie musimy ich wyrzucać , możemy zrobić z nich sportowy tor przeszkód . Co wy na to ? Gotowi ?. Poszukajcie w domu tych materiałów. Ustawcie przedmioty w takiej samej odległości od siebie . Runda pierwsza – Omiń butelki slalomem Runda druga- Twoim zadaniem jest zamienić się w króliczka, który przeskakuje przeszkody. Rudna trzecia – Teraz zamień się w kota i pokonaj tor na czworaka . Runda czwarta- Poszukaj w domu , malutką poduszkę połóż ja na głowie i pokonaj slalom Na koniec wykonajcie pracę plastyczną z kolorowymi koszami. Liczymy na Waszą wyobrażnię. Poniżej kilka propozycji: Dla chętnych mających drukarkę: Prawa autorskie są ważne, dlatego oznaczamy ilustracje podpisem i logo. Jeśli to akceptujesz możesz korzystać z naszych materiałów do woli. U dzieci chęć do czytania powinniśmy obudzić w procesie wychowawnia. Taka potrzeba nie pojawia się u dzieci sama (niestety) - Tak więc wszystko w naszych rękach!A dlaczego warto czytać? Dlaczego powstała Bajkowa Planeta? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w ilustracjach. Zestaw zawiera 8 ilustracji, które w prosty sposób (za pomocą wierszyków i grafiki) wyjaśniają dlaczego warto czytać książki. Dziecko zdobędzie wiedzę o cyklu życia produktów i nauczy się, jak segregować śmieci. Dowie się, jak dbać o środowisko. Utrwali poznane litery, poćwiczy aktywne słuchanie poprzez udostępnione słuchowiska, bajki i filmy. Rozwiąże proste zadania matematyczne, przeliczy, porówna i uporządkuje zbiory. Utrwali poznane cyfry oraz poćwiczy umiejętność przeliczania, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Dziecko przeprowadzi wspólnie z rodzicem proste eksperymenty. Nauczy się lub posłucha kilku tematycznych piosenek oraz pozna lub utrwali słownictwo w języku obcym. Będzie miało również możliwość stworzenia prac plastycznych i technicznych, rozwiązywania łamigłówek i quizów tematycznych związanych z dbałością o środowisko naturalne. KODEKS MAŁEGO EKOLOGA:
PROPOZYCJE DODATKOWE: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Pozdrawiamy i pragniemy zaproponować nastepujące materiały MEN:
"Jestem małym ekologiem"