Międzynarodowy Projekt Czytelniczy "Magiczna Moc Bajek"

W tym roku nasze przedszkole bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek” czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni. Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością.

Mimo trudnej, nowej sytuacji pragniemy, aby przesłanie Projektu trwało nadal, dlatego pragniemy zaprosić Was do realizacji kolejnych projektowych zadań, bez zbędnego nacisku, niepotrzebnego stresu, niech będzie to dla nich po prostu wspaniała Rodzinna zabawa! Przed nami wiele ciekawych inicjatyw np. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, Dzień Książki, można napisać Rodzinną Bajkę Terapeutyczną, zrobić piękną zakładkę do książki, a realizacja marcowego i kwietniowego modułu niesie za sobą bardzo ważne przesłania, które z pewnością staną się odpowiedzią na trudne dziecięce pytania…

Zachęcamy do wykonania wybranego zadania z danego modułu VI, VII i wysłania nam fotorelacji z edukacyjnej zabawy z dzieckiem. Ponieżej znajdują się treści do danego modułu, a szczegółowe informacje o projekcie można przeczytać w Zakładce Przedszkole- Projekty Edukacyjne. Za wykonanie zadania będzie pamiątkowy dyplom i upominek :)

Przesyłamy Wam serdeczne pozdrowienia. Dziękujemy, że Jesteście!

Moduł VI

„Strach ma wielkie oczy”  MARZEC 2020

Proponowana literatura:

-  „Strach ma wielkie oczy, czyli o tym, że każdy się czasem boi”, N. Moost

-  „Strach ma wielkie oczy”, G. Wolszczak

-  „Franklin boi się ciemności”, P. Bourgeois, B. Clark

Przykładowe działania:

1. „Strach ma TYLKO Wielkie oczy”- teatr cieni.

2. „Nie warto się bać, strach trzeba pokonywać” – podchody z rodzicami, pokonywanie różnych przeszkód terenowych.

3. „Był sobie Strach” – malowanie farbami według inwencji twórczej dzieci przy nagraniu J.S.Bach „Toccata”.

4. „Strachy z komputera” – pogadanka z rodzicami, zwrócenie uwagi na niewłaściwe bajki (przemoc, agresja, duchy, potwory, wulgaryzmy, złe zachowania), oglądane przez dzieci, zaakcentowanie problematyki uzależnień od telewizora, tabletu, komputera, telefonu.

5. „Strach jest potrzebny” – zaprezentowanie różnych scenek z życia, wymagających ostrożności, uwagi i roztropności, zaznaczenie przez nauczyciela różnych sytuacji życiowych, w których występuje uzasadniony lęk czy obawy.

Moduł VII

„Chciwość nie popłaca”  KWECIEŃ 2020

Proponowana literatura:

-  „O rybaku i złotej rybce”, J. i W. Grimm

-  „Fałszywe łzy”, J. Afanasjew

-  „Chciwość osła”, A. Fredro

Przykładowe działania:

1. „Nasze prośby do złotej rybki” – dziecięce marzenia do spełnienia – wystawa rysunków, o czym marzą dzieci z naszej grupy.

2. „Dziecięce marzenia” – nauka piosenki.

3„Podziel się tym, co masz” – zorganizowanie zbiórki książek/ zabawek dla Domu Dziecka, szpitala, świetlicy.

4. „Chciwość i oszczędność – to dwie różne bajki” – pogadanka tematyczna  z wykorzystaniem ilustracji „Jak można oszczędzać”, kształtowanie szacunku do pieniędzy i pracy zarobkowej, wyjaśnienie i utrwalenie powiedzenia „grosz do grosza”.

5. „Pieniądze szczęścia nie dają”- spotkanie warsztatowe: prezentacja multimedialna „Jak powstają pieniądze”, zaprojektowanie własnych banknotów.

6„W królestwie złotej rybki” – burza mózgów, co dzieci zmieniłyby na lepsze w otaczającym ich świecie, gdyby były złotą rybką.