Edukacja zdalna. Poniedziałek 30 marca 2020 r.
Edukacja zdalna. Poniedziałek 30 marca 2020 r.
Temat: Wiosenne powroty.
Dzień dobry dzieci! Zapewne każdy z was jest wypoczęty i chętny do kolejnych działań. Przed nami kolejny dzień! Dzisiaj przygotowałyśmy dla was kolejną porcję ciekawych zabaw.
Zadanie 1.
- Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej: „Ptasia narada”
W dalekiej Afryce spotkała się na naradzie trójka przyjaciół. Pierwszy odezwał się skowronek. Kochani! Pewnie już niedługo zacznie się w Polsce wiosna. A kto ma ją witać swoim śpiewem, jeśli nie ja? Mówię wam, czas wracać. Nie ma na co czekać. Szkoda każdego dnia!– A ty jak zwykle – odezwał się bocian. – Tylko praca ci w głowie… Może masz rację, przyjacielu, ale gdy sobie pomyślę, ile tam będę miał roboty… Najpierw gniazdo muszę wyremontować, potem wysiadywać jajka, a jeszcze później wykarmić pisklęta, nauczyć je latać… Poczekajmy parę dni. Odpocznijmy. Nabierzmy sił… Rozejrzyj się i zobacz, jak tu przyjemnie. Coprawda trochę gorąco, ale pośpiech naprawdę nie jest wskazany.
– Masz rację, bocianie! – przytaknęła jaskółka. – Ciężka praca nas czeka. Nie jest łatwo wychować dzieci. Co innego taka kukułka – podrzuca innym jajka. Po prostu wstyd, jak można tak postępować… Leń z niej, tyle powiem! Ja na przykład zamierzam wychować swoje dzieci najlepiej jak potrafię, żeby stanowiły wzór do naśladowania!
Nagle przyfrunęła pani czajka, niosąc coś w dziobie.
Witajcie, przyjaciele. Ale się zmęczyłam. Zobaczcie, co znalazłam w swoim ogródku! List
od wróbelka z Polski! Bocianie, może ty przeczytaj go na głos, bo ja już nie mam siły. Tak się śpieszyłam do was!
Bocian wyprostował się na swoich długich czerwonych nogach i z wielką uwagą przeczytał list od początku do końca.
– Ojej! – zawołał zdenerwowany. – Czekają na nas! Nie ma czasu do stracenia! Musimy lecieć! Natychmiast! Gdzie moje walizki?
– Co tam walizki! Trzeba czym prędzej witać wiosnę! – zawołał skowronek. – Co to będzie?
Co to będzie?
– Wiosna tuż-tuż, a my jeszcze w Afryce! lamentowała przerażona jaskółka.
Ptaki bez zastanowienia spakowały cały dobytek i wyruszyły w daleką drogę do Polski. Nawet nie miały czasu się zastanowić, co je tam czeka.
• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania..
Rodzic zadaje pytania:
− Od kogo ptaki dostały list?
− Czego się z niego dowiedziały?
− Jakie ptaki przylatują wiosną do Polski?
Rodzicu, pokaż dziecku mapę świata. Wskaż, gdzie leży Afryka, a gdzie Polska i jaka drogę musiały pokonać ptaki.
- "Ciekawostki o ptakach" - rodzic prosi o wyjaśnienie, czym różni się ptak od innych zwierząt.(kończyny przednie mają przekształcone w skrzydła, opływowe ciało pokryte piórami, większość z nich potrafi latać, nie maja zębów, zamiast pyska mają dziób, ich kości są lekkie, wypełnione powietrzem. dzięki lataniu w kluczu ptaki zyskują dodatkowy ciąg powietrza, w którym się unoszą, co jest znaczną ulgą dla ich skrzydeł podczas długiego lotu). Budowa bociana
- Podziel nazwy ptaków na sylaby:
- Teraz pora na zabawę ruchową: “Zabawy zwierząt” Dzieci zgodnie z instrukcją rodzica naśladują zachowania zwierząt i ich sposoby poruszania się, np.: • biegają machając rękami – naśladują latające ptaki; • kroczą dostojnie dużymi krokami jak bociany; • chodzą kołysząc się na boki jak kaczuszki; • wykonują drobne i szybkie skoki do przodu naśladując skaczące wróbelki; • stają na jednej nodze i rozglądają dookoła, jak bociany szukająca żabek
Zadanie 2 .
- Kolejne zadanie to -wykonanie pysznych muf finek. Daczego? Ponieważ 30 marzec to Dzień Muffinka, dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnych wypieków z mama i tatą. Wspólnie spędzony czas w kuchni może przynieść mnóstwo radości, po za tym nic nie smakuje lepiej niż przygotowany wspólnie z rodzicami słodki posiłek.
Muffinki Serowe. Szybki przepis na deser.
Propozycje materiałów edukacyjnych do wykonania dla chętnych:
Zródło:Przedszklankowo.pl, pinterest