Edukacja zdalna. Poniedziałek 30 marca 2020 r.

Witam Was serdecznie w poniedziałkowy dzień. Drogie dzieci Mam nadzieję, że wszystkie jesteście zdrowe i gotowe do nauki i zabawy.Tęskniliście? Bo ja tak .....bardzo..bardzo....         

Więc zaczynamy :)

Temat dnia:  POWROTY  PTAKÓW

I .ZADANIE PIERWSZE : 

1. Książki o albumy i książki o ptakach. Jeżeli posiadacie książki, albumy i encyklopedie dla dzieci o ptakach możecie je pooglądać ,rodzic  czyta zawarte w nich ciekawostki (pokazuje zdjęcia ptaków). Prosi dziecko o omówienie wyglądu ptaków, określenie ich wielkości, budowy.

2.Zabawa dydaktyczna Gdzie siedzi ptak?  Potrzebna nam:pluszowa zabawka ptak.  Dziecko wita się z nim delikatnie, głaszcząc go po grzbiecie.  Rodzic  znajduje w mieszkaniu miejsce dla zabawki i ją tam zostawia.  Rodzic , mówi, gdzie jest ptak (np.: na półce, pod krzesłem, obok... za… nad…),dziecko szuka iznajduje go i zostawia go w innym  nowym miejscu. Kolejno dziecko naprowadza rodzica a rodzic szuka zabawki.Zabawę powtarzamy .

3.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy język, wargi, żuchwę.   Lusterko dla  dziecka.

Rodzic daje dziecku lusterko. Demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

Fruwający ptak – dziecko dotyka czubkiem języka za górnymi i za dolnymi zębami, tak jak ptak, który siada na gałęzi drzewa i na ziemi.

Dziobek ptaka – dziecko  wypycha wargi do przodu i, na zmianę, zamykają je i otwierają.

Wysiadywanie jaj – język przykleja za górnymi zębami, nie ruszają nim przez 30 sekund.

Budujemy gniazdko – dziecko przesuwa język po górnej i po dolnej wardze od zewnętrznej strony ust, a następnie lądują w gnieździe: przyklej język przy górnych dziąsłach.

Dzięcioł – czubkiem języka uderza za górnymi zębami.

4.Zabawa ruchowa Gra w zielone – tekst popularnyPotrzebne Wam będą przedmioty w kolorze zielonym.   Rodzic z dzieckiem rozmieszcza w sali pokoju przedmioty w kolorze zielonym. Pyta: Grasz w zielone? Dziecko odpowiada: Gram! N.: Masz zielone? Dz.: Mam! Wówczas  dziecko musi dotknąć jakiegoś przedmiotu w kolorze zielonym.

II.ZADANIE DRUGIE: 

1.Ćwiczenia oddechowe Piórka. Potrzebne Wam będą sztuczne piórka.  Dzieci otrzymują sztuczne piórka, kładą je na wierzchu dłoni. Wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami – zdmuchują piórka tak, aby poleciały jak najdalej. Starają się utrzymać je jak najdłużej w powietrzu.

2.Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Powrót bociana.

Dzieci siadają na dywanie Rodzic zaprasza do wysłuchania opowiadania.

Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nadchodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów.

– Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek.

– Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec.

– To jest gniazdo bociana.

– Dziadku, tam nikogo nie ma.

– Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia.

– Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny. Ja bym tam wszedł – powiedział chłopiec.

– Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom.

– Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce?

– Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły.

– I one też kiedyś odlecą?

– Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił.

– Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek.

– Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek. – Brakuje nam skrzydeł.

– I dziobów – dodał chłopiec.

Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy, i wymienił czajki, jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki, żurawie, jaskółki i bociany.

– Jerzyki? – zdziwił się chłopiec. – Przecież jeże nie latają!

– Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje.

Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe.

– Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek. – Już są! Skąd wiedziałeś?134

– Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle, kle.

– Kle, kle, kle! – powtórzył Olek.

Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pyszną szarlotką, a kiedy usłyszała historię o bocianach, od razu znalazła kolorową książkę i przeczytała Olkowi wierszyk:   Kle, kle

Klekotaniem zbudził bociek

całe gniazdo swoich pociech.

Kle, kle dzwoni w ptasich główkach

niczym głośna ciężarówka!

– Znowu tatko tak klekoce,

że zarywa boćkom noce?

Czemu tatuś nasz kochany

taki dziś rozklekotany?

Bocian skrzydłem dziób zasłania,

sen miał nie do wytrzymania!

– Ach, obudźcie mnie już, błagam,

bo was chciała połknąć żaba!

3.Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce. Rodzic zadaje pytania:

  1. Dokąd pojechał Olek?
  2. Gdzie miał swoje gniazdo bocian?
  3. W jaki sposób przychodzą na świat małe bociany?
  4. Po czym dziadek poznał, że przyleciały bociany?
  5. Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów i wiosną wracają do Polski?

4.Prezentowanie zdjęć ptaków powracających do nas wiosną.


Zdjęcia:

czajki  czajki - Encyklopedia PWN - źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy       jerzykaJerzyki – pomoc w walce z komarami” - Metropolia GZM      słowika Słowik syberyjski – Wikipedia, wolna encyklopedia       szpaka   Szpak zwyczajny – pożyteczny szkodnik | Silence Nature            skowronka  Galeria fotografii | CLANGA.com           żurawia  Żuraw zwyczajny – Wikipedia, wolna encyklopedia       jaskółki   Pierwsza jaskółka zaobserwowana w regionie świętokrzyskim! | Echo ...          bociana   Windykacja Bocian Pożyczki oraz sprawa sądowa przeciwko Everest ...

Rodzic pokazuje zdjęcia ptaków i podaje ich nazwy. Dzieci uczą się rozpoznawać ptaki, wskazując wśród zdjęć tego ptaka, którego nazwę poda rodzic. Na każdym zdjęciu wskazują części ptaka wymienione przez rodzica.: głowę, dziób, oko, tułów, skrzydła, ogon, nogi.

III ZADANIE TRZECIE   :

1.Zabawa utrwalająca nazwy wybranych ptaków – Jaki to ptak?


 Rodzic przypomina nazwy wybranych ptaków powracających wiosną na podstawie ich zdjęć, a następnie prezentuje wierszyk B. Szelągowskiej.

Ty teraz powiedz,

jaki to ptak

macha skrzydłami

i robi tak.

Dzieci powtarzają słowa wierszyka. Dziecko  naśladuje lot ptaka, a na końcu wierszyka podaje dowolną nazwę ptaka. Dzieci wraz z rodzicami powtarzaja wierszyk i stara się wymieniać nazwe kolejnego ptaka.

2.Praca plastyczna Błyszczące ptaki. Potrzebne będą dwie płyty CD dla  dziecka, klej magic, kolorowe paski papieru, piórka, plastelina.

Rodzic pokazuje gotowego ptaka z płyt CD, (może być np taki lub inny wymyślony przez Was)Znalezione obrazy dla zapytania praca plastyczna ptak z płyty cd  CD ideas   Znalezione obrazy dla zapytania praca plastyczna ptak z płyty cd  a następnie wyjaśnia sposób jego wykonania. Dzieci sklejają na końcach kolorowe paski papieru, które będą stanowiły ogon ptaka. Na jednej z płyt, od strony z nadrukiem, przyklejają złożone paski kolorowego papieru (po prawej stronie), a po lewej stronie trójkątny dziób ptaka. Od dołu – dwa prostokątne paski papieru, które będą nogami. Następnie smarują drugą płytę od strony nadruku i dokładnie przyklejają ją do pierwszej płyty. Po zewnętrznych stronach płyt, w ich środkowej części, przyklejają piórka, które będą skrzydłami ptaka. Następnie lepią dwie małe kuleczki z czarnej plasteliny i przyklejają oczy w okolicy dzioba. Prace mogą służyć do udekorowania sali, jeśli N. dowiąże do nich nitki lub żyłkę, którą można przewlec przez otwór w płycie.

 

TO NIE KONIEC NA DZISIAJ!!! jEŻELI KTOS MA OCHOTĘ NA  JESZCZE  :) TO MAM DLA WAS ZADANIE SPECJALNE:) 

ZADANIE SPECJALNE DLA WSZYSTKICH CHĘTNYCH: wykonanie pysznych muffinek. Daczego? Ponieważ 30 marzec to Dzień Muffinka, dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnych wypieków z mama i tatą ,babcią a może dziadkiem czy starszym rodzeństwem. Wspólnie spędzony czas w kuchni może przynieść mnóstwo radości, po za tym nic nie smakuje lepiej niż przygotowany wspólnie z rodzicami słodki posiłek.

Muffinki piernikowe z nadzieniem - PrzyslijPrzepis.pl  Pozdrawiam Was serdecznie i oczywiście czekam na relacje z dzisiejszych zadań.