Edukacja zdalna. Środa, 01 kwietnia 2020r.
PRIMA APRILLIS -to sie pomylisz!Wyrzuć więc swoje żale - zrób komuś figla i nie smuć się wcale. Bo dziś królują tu żarty i psoty - takie małe, nieszkodliwe, zabawne śmieszoty. Dzień jest to na pewno wielce wspaniały, bo robi się wszystkim przemiłe kawały. A treaz zagadka przedszkolaku mały - wiesz kim ja jestem? - Może Królem Ferdynandem Wspaniałym?
Może sprzedaję warzywa?
Miau...miau...Kotek to ja?
Propozycje zabaw rodziców z dziećmi: RODZICU
- pokaż dziecku przesłane zdjęcie nauczycieli, aby mogło odgadnąć zagadkę prima apriliswą
- spróbuj razem z dzieckiem wypowiadać w coraz szybszym tempie słowa "prima aprilis": - pośmiejcie się razem,
- wytłumacz dziecku na czym polega tradycja prima aprilisowa
- wymyśł razem z dzickiem jakiś miły żartjaki mozna zrobić w domu pozostałym członkom rodziny,
- zaproponj dziecku, aby również dokonało zmiany w swoim wyglądzie, by wysłać zdjęcie do nauczyciela
Drogie dzieci, mamy nadzieję, że troszkę Was rozbawiłyśmy. Teraz nie ma żartów pora na solidną NAUKĘ przez zabawę oczywiście !!!
Temat:Kukułki i ptasie gniazda.
Zadanie nr1
- Drogi Rodzicu, zapewne każdy z Was posiada w domu zestaw ciekawych książęk. Poszukajcie wspólnie z dzieckiem książek o ptakach i wspólnie je pooglądajcie. Pomóżcie dziecku rozpoznać i nazwać znane im gatunki ptaków. Przeczytajcie ciekawostki o wybranych ptakach, w tym m.in.o kukułce.(informacji można poszukać w internecie)
- Rzwijanie sprawności manualnej - Kukułcze jajeczka. Do wykonania tego zadania potrzebne będą nożyczki. Dziecko wycina szablony jajek (6 jajek w różnych kolorach różnej wielkości (od najmniejszego do największego),można odrysować wzór od szablonu.
Dziecko przygotowuje pomoce do dalszej zabawy. Wycina kontury jajek po śladach wycięte jajka wkłada do pojemniczka.
- Zabawa ruchowa z elementem równowagi ,,Przenieś jajko’’.
Przygotujcie łyżkę, jajko (może być piłeczka pingpongowa lub jajko gotowane )kawałek sznurka.
Na dywanie wyznaczcie linię startu i mety. Połóż jajko na łyżce i staraj się przejść do linii mety tak żeby jajko nie spadło. Pamiętaj o wyprostowanej sylwetce. Jeżeli jajko spadnie nie denerwuj się podnieś i idź dalej . Do zabawy zaproście rodziców .Wygrywa ten komu jajko nie spadnie. Miłej zabawy.
Zadanie nr2
Rodzicu, wspólnie ogładamy obrazki przedstawiające pióra oraz różnej wielkości jajka.
Pokaż teraz dziecku piórka oraz jajka różnej wielkości. Poproś, aby uważnie je obejrzały oraz spróbowały się wypowiedzieć na ich temat.
- Zabawa matematyczna - Ptasie gniazda. Do tej zabawy wykorzystujemy wycięte wcześniej jajka. Wiemy, że ptaki jajka znoszą w gnieździe (naszym gniazdem może być mały ręcznik , skakanka, z której utworzymy gniazdo bądź kartka papieru).Przygotowanie wcześniej wycięte jajka dzieci układaja na podłodze od najmniejszego do największego i odwrotnie.(Przeliczamy, ile ich jest razem). Spróbujcie wskazać: pierwsze, drugie, ….. i ostatnie. Zapytajcie w jakim kolorze jest np. pierwsze, drugie, trzecie jajko ……….. itd. W trakcie tej zabawy zabieramy dziecku jajko z gniazda, bądź dokładamy (ważne, aby jajek razem było 6) i pytamy: Ile teraz masz jajek w swoim gnieździe? I znów przeliczamy. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
- Wzogacanie wiedzy dzieci na temat wyglądu i zwyczajów kukułki wiosną.
Kukułka nie buduje gniazda. Swoje jajka podrzuca do gniazd innych ptaków. Obserwuje się także zwyczaj wyrzucania przez kukułkę jajek innych ptaków z ich gniazd.
https://www.glosy-ptakow.pl/kukulka/
- „Kukułeczka kuka” – zabawa ruchowa przy wyliczance. Dziecko (ptaszek) siada „po turecku” , układa ręce za plecami w formie gniazdka. Rodzic (kukułeczka) podrzuca jajko (ptaszkowi) do „gniazdka”i ucieka, mówiąc wyliczankę:
Kukułeczka kuka,
wolnych gniazdek szuka,
do kogo przyleci –
ten wychowa dzieci!
Gdy ptaszek złapie kukułkę następuję zamiana ról.
- Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Lusterko dla dziecka.
Rodzic daje dziecku lusterko. Demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.
Fruwający ptak – dziecko dotyka czubkiem języka za górnymi i za dolnymi zębami, tak jak ptak, który siada na gałęzi drzewa i na ziemi.
Dziobek ptaka – dziecko wypycha wargi do przodu i, na zmianę, zamykają je i otwierają.
Wysiadywanie jaj – język przykleja za górnymi zębami, nie ruszają nim przez 30 sekund.
Budujemy gniazdko – dziecko przesuwa język po górnej i po dolnej wardze od zewnętrznej strony ust, a następnie lądują w gnieździe: przyklej język przy górnych dziąsłach.
Dzięcioł – czubkiem języka uderza za górnymi zębami.
Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy jutro .
http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/ptaki/kukulka