Edukacja zdalna. Czwartek 2 kwiecień 2020 r.
Witam nasze,,Żabki” – dzisiaj już mamy czwartek, porę roku jak już wiecie -Wiosnę no i zaczynamy nowy miesiąc a jaki??? – kwiecień.
Mam nadzieję że wczoraj dobrze się bawiliście ,żartów było wiele :)Bo był PRIMA APRILIS:)
A dziś:
Kochani! Przyłączmy się!!! Bądźcie z nami w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu j 2 kwietnia.
Możecie zrobić tak niewiele a zarazem wiele, aby pokazać swoje wsparcie dla osób z autyzmem i zaświecić na niebiesko :)
Wasze zaangażowanie może wiele zmienić! Zapraszamy rodziców z dziećmi do wspólpracy: 2 kwietnia 2020 roku ubierzmy się na niebiesko i pochwalcie się swoimi efektami robiąc zdjęcie i wysyłając do wychowawcy.
A teraz przechodzimy do naszej współnej zabawy :) Gotowi wszyscy:) To zaczynamy:)
Temat dnia: PTASIE TRELE
I .ZADANIE PIERWSZE
1.Zabawa na powitanie – Re, re, kum, kum. Dzieci w przysiadzie podskakują po mieszkaniu, udając żaby. Gdy spotkają na swojej drodze inną żabę, witają się: jedno pozdrawia, mówi: Re, re, drugie odpowiada na pozdrowienie: Kum, kum.
2.Ćwiczenia grafomotoryczne Skoki żabki. Arkusz szarego papieru, zielony mazak lub pastele olejne, sylweta zielonej żaby.
Na dużym arkuszu papieru zawieszonym na ścianie rodzic przykleja z lewej strony sylwetę zielonej żaby i rysuje szlaczek z linii zaokrąglonych od góry – imitujący skoki żaby, tworząc małe, a potem coraz większe skoki żaby. Dzieci rysują podobny szlaczek w powietrzu. Następnie podchodzą do arkusza umocowanego na ścianie i rysują grubym zielonym mazakiem po zaznaczonym przez rodzica śladzie.
3.Zabawa ruchowa Gram w kolory. Dzieci biegają po pokoju ,mieszkaniu , gdy rodzic klaśnie trzy razy w ręce dzieci dotykają czegoś w kolorze zielonym .powtarzamy kilkakrotnie.
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Zabawa ruchowa Przylot bocianów. Dzieci biegają po pokoju ,mieszkaniu i machają szeroko rozpostartymi ramionami, udając lecące bociany. Na hasło rodzica .: Gniazdo – lądują, składając skrzydła blisko ciała, i stają na jednej nodze (druga może być ugięta w kolanie), głośno przy tym klekocą z radości.
2.Zabawa dydaktyczna Przeczenia. Dzieci dopowiadają przeczenia do podanych przez rodzica słów: nieszybki (wolny), nieciepły (zimny), niemały (duży), niestary (młody), niemokry (suchy), niewesoły (smutny), niedaleki (bliski), niebiedny (bogaty), niedługi (krótki) itp.
3.Zabawa ruchowa Wszystko co lata.Instrumenty perkusyjne (trójkąt, grzechotka, gwizdek, tamburyn).Jak nie macie instrumentów to umówcie się z dziećmi na różne wymyślone dzwięki.
Na dźwięk trójkąta dzieci naśladują lot ptaków, na dźwięk grzechotki – lot śmigłowca, na dźwięk gwizdka – rakiety, a na dźwięk tamburynu naśladują lot samolotu.
4.PRACA PLASTYCANA "BOCIAN" http://krokotak.com/2018/03/paper-stork/
w linku podanym wyżej znajdziecie instrukcję wykonania bociana-miłej zabawy Wam życzę:) i czekam na fotorelację :) nie mogę się jej doczekać jak Wam wyszły bociany :) ale myslę że wyjdą wspaniale :) dobrze sie przy tym bawcie:)
III ZADANIE TRZECIE :
1.Ćwiczenia ortofoniczne z zastosowaniem wiersza B. Szelągowskiej Ptasie trele.
Rodzic prezentuje wiersz i pyta dzieci: Czym zajmowały się ptaki? Powtarza wiersz, a dzieci powtarzają fragment tekstu: Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi! Jakie piękne dni.
Znów nastała wiosna!
Ptaki nadlatują.
A co będą robić?
Gniazda pobudują.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Na drzewach wysoko
albo w trawie – nisko.
Tak by do swych piskląt
zawsze miały blisko.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Gdy skończą budować,
jajeczka w nich złożą.
By było im ciepło,
na nich się położą.
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
Wykluły się wreszcie
z jajeczek pisklęta
i każdy maluszek
te trele pamięta!
Fiu, fiu, fiu, fi, fi, fi!
Jakie piękne dni!
2.Improwizacja ruchowa do wiersza.Rodzic recytuje wiersz, a dzieci pokazują ruchem jego treść: przylot ptaków, budowanie gniazd, wysiadywanie jajek. Powtarzają sylabyFiu, fiu, fiu, fi, fi, fi! , dbając o prawidłowe artykułowanie głosek.
3.Ćwiczenie słuchu fonematycznego do głoski f. Rodzic podaje przykłady słów, a dzieci mają za zadanie klasnąć, gdy usłyszą słowo z głoską f na początku. Przykładowe słowa: autobus, foka, kompot, farby, figury, pędzel, woda, flaga itp.
4.Dla relaksu poobiedniego; Proszę o przygotowanie (wstążeczek,bibułek, apaszki mamy,lub jakiegoś materiału w kwiatki itp).
Posłuchamy teraz muzyki klasycznej z elementami ruchu – ,,Cztery pory roku- Wiosna” A.Vivaldi https://youtu.be/jdLlJHuQeNI
Podczas jej słuchania dzieci wykonują następujące ruchy;
- słysząc fragment głośny -stoją w miejscu poruszają materiałem delikatnie do góry
- słysząc fragment cichy- stoją w miejscu poruszając materiałem delikatnie lecz nieco niżej
- powtórzenie pierwszej czynności -dzieci poruszają się w prawo
- powtórzenie drugiej czynności-dzieci poruszają się w lewo
- następnie kładą materiał na podłodze, po czym improwizują ruchy wiatr, biegając po pokoju zgodnie z charakterem muzyki
- następnie kładą się na plecach i wykonują nieznaczne ruchy rękami i nogami, po czym na końcu zabawy wiatr cichnie i dzieci przestają się poruszać. Miłej zabawy!!!
I to już koniec na dziś ,myslę że szybko czas Wam upłynął podczas zabawy ,ale chwilka ....chwilka ..zapomniałam to jeszcze nie koniec :) oczywiście mam dla Was zadanie specjalne na 2 kwietnia.Zapytacie dlaczego 2 kwiecień ?
2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci .To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.
Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.Tak więc wybierzcie swoja ulubioną książke dla dzieci i poproście rodziców o przeczytanie bajki.A więc do dzieła:)
Pozdrawiam Was :Agnieszka Sz.