Kochani rodzice i dzieci. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi nazywany inaczej także świętem naszej planety. Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. To my musimy dawać przykład troszczenia się żywymi organizmami i związane z tym pragnienie ich ochrony i pielęgnacji. Opiekując się zwierzętami, roślinami, dbając na miarę swoich sił o środowisko, mamy poczucie odpowiedzialności za naszą przyrodę.
A dziś 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na dole po naszych zajęciach znajdziecie Państwo kilka propozycji zwiazanych z tym dniem.
1. Kto z Was wie, co to jest ekologia?
Zapraszam Was na film, który przybliży Wam to zagadnienie. Oglądajcie uważnie, abyście mogli odpowiedzieć poprawnie na zadane pod koniec filmu pytania.
– Czy zużyte baterie można wyrzucić do kosza na śmieci?
– A co powinniśmy zrobić z przeterminowanymi lekarstwami?
Pamiętajcie o tych zasadach ekologicznych nie tylko w Dniu Ziemi, ale i przez cały rok. To bardzo ważne dla naszej planety. Jeśli na co dzień będziemy ekologiczni, to Ziemia odwdzięczy się nam czystym powietrzem, czystą wodą, bogatą roślinnością. W takim środowisku będzie miło nam żyć
Bycie eko oznacza:
– wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
– nie wyrzucać jedzenia,
– myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
– gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
– sprzątać po psie.
Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych z produktów odpadowych, a następnie przetworzenie ich na nowe towary. Bardzo pomocne w tym procesie jest segregowanie śmieci przez obywateli. Posegregowane odpady można w łatwy sposób rozdzielić i przekazać do ponownej produkcji.
Znak recyklingu:
2. Czy pamiętacie co wyrzucamy do pojemnika:
żółtego? (plastiki i metale)
niebieskiego?(papier)
białego?(szkło przezroczyste)
zielonego?(szkło kolorowe)
brązowego? (odpady kulinarne, czy obierki, skórki, ogryzki, fusy z herbaty czy kawy itp.)
czarnego? (odpady zmieszane, czyli to wszystko, czego wrzucić nie możemy do pozostałych pojemników, np. stare buty, ubrania, pieluchy jednorazowe, kości z mięsa…)