Edukacja zdalna - Piątek 24 kwiecień

Temat dnia: Oszczędzamy wodę.

Cele główne:

  • kształtowanie postawy proekologicznej.

Dzień dobry Rodzice i Kochane Motylki dzisiaj mamy dla Was kolejne zabawy i zadania do wykonania. W tym tygodniu zapoznamy się ze sposobami dbania o przyrodę. Wszystkie zamieszczone w tym tygodniu materiały są propozycją dla Rodziców w ramach kształtowania u dzieci postawy proekologicznej.

Dlaczego warto oszczędzać wodę? - wodooszczedni

„Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę” Barbara Szelągowska

Ada, podobnie jak pozostałe dzieci, codziennie po śniadaniu myła zęby. Starała się robić to bardzo dokładnie. Tego dnia jak zwykle wyjęła z kubeczka pastę i szczoteczkę, odkręciła kran i zaczęła szorować ząbki. Ciepła woda płynęła wartkim strumieniem do odpływu, a kubeczek z dinozaurem stał bezczynnie obok.

– Ado, prosiłam cię już kilka razy, żebyś nalewała wody do kubeczka, a kran zakręcała podczas mycia zębów – powiedziała pani. – Każdy z nas powinien oszczędzać wodę. Po to właśnie mamy kubeczki.

– Znowu zapomniałam – westchnęła dziewczynka. – Ale ja przecież nie leję dużo wody. Tylko troszeczkę. Naprawdę.

– Tak tylko ci się wydaje. Najlepiej będzie, jeśli zrobimy pewien eksperyment. Może to cię przekona do oszczędzania wody. Maciusiu, nalej wody do kubeczka i zacznij myć zęby. W tym czasie pani wstawiła miskę do sąsiedniej umywalki. – A teraz twoja kolej, Ado. Zacznij myć zęby – powiedziała pani i w tym samym momencie odkręciła kran.

– Skończyłam! – zawołała po pewnym czasie Ada. Pani natychmiast zakręciła kran i zaniosła miskę z wodą do sali. Wszystkim dzieciom rozdała jednorazowe kubeczki. – A teraz kolejno nabierajcie wodę z miski do swoich kubeczków.

– Jeden kubeczek, drugi, trzeci… Ada patrzyła z niedowierzaniem. – Jak to możliwe? To ja zużywam aż tyle wody? – zastanawiała się dziewczynka.

 – Niestety tak. Codziennie myjesz ząbki i codziennie marnujesz tyle wody, ile

zużywa cała nasza grupa.

 – To ja już na pewno się poprawię. Obiecuję.

– Bardzo się cieszę, że tak mówisz. Musicie wiedzieć, że na świecie są kraje, w których brakuje wody. Są takie miejsca, gdzie trzeba kopać specjalne bardzo głębokie studnie, żeby się do niej dostać. Woda, którą pijemy, to woda słodka. Wcale nie jest jej tak dużo.

– Proszę pani, ale przecież w morzu jest mnóstwo wody – zawołała Kasia.

– Owszem, Kasiu, ale ta woda nie nadaje się do picia, bo jest słona. Zarówno ludzie, zwierzęta, jak i rośliny potrzebują słodkiej wody do życia. Dlatego jest taka cenna. Nie powinniśmy marnować jej bez potrzeby.

– W takim razie w domu też zacznę oszczędzać wodę, i to nie tylko podczas mycia zębów – obiecała Ada, a inne dzieci przytaknęły.

– W takim razie – powiedziała pani – proponuję, żebyśmy nauczyli się na pamięć krótkiej rymowanki. Posłuchajcie: Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!

Wszystkie dzieci już po chwili zapamiętały słowa rymowanki. Obiecały również, że nie będą marnować wody.

Przykładowe pytania do dziecka po wysłuchaniu utworu:

– W jaki sposób Ada myła zęby?

– Dlaczego należy oszczędzać wodę?

– Co pani sprawdzała, lejąc do miski wodę, podczas gdy Ada myła zęby przy odkręconym kranie?

– Jak myślicie, ile kubków wody zmarnowało dziecko podczas mycia zębów?

Konkurs Kampania Społeczna Roku

Przykłady oszczędzania wody przez dzieci:

− branie prysznica zamiast kąpieli w wannie,

− dokładne zakręcanie kranu przed wyjściem z łazienki,

− gromadzenie wody deszczowej i podlewanie nią roślin w ogrodzie

Woda to dar” Autor: Sara Neumann kl. 1a - ppt pobierz

 

Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Przeprawa”- rodzic układa na podłodze kamienie (posłużyć mogą kartki). Dziecko przechodzi po kamieniach tak, aby nie spaść. Po przejściu, dziecko może policzyć kamienie, na których stanęło.

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek badacz wody

Zabawy badawcze: Zabawa poprzez naukę!​

„Wysypisko śmieci”.

Zapoznanie z procesem zaśmiecania środowiska poprzez wykonanie doświadczenia z użyciem ręcznika papierowego, pisaka i wody. Dzieci otrzymują ręcznik jednorazowy, na którym pisakiem rysują schemat domu i znak umowny wysypiska śmieci (duża kropka), następnie pryskają je wodą ze spryskiwacza. Kropka się rozlewa. Wniosek z doświadczenia: śmieci się rozkładają, co źle wpływa na środowisko. Wytłumaczenie dzieciom, że w zależności od tego, co jest śmieciem, rozkładanie trwa różnie czasowo.

 „Ekologiczny eksperyment” 

Do wykonania tego zadania potrzebne nam będą: barwnik spożywczy, olej, słoik z wodą, łyżka i rybka wykonana z plasteliny. Słoik napełniamy wodą i dodajemy do niego barwnik oraz dwie łyżki oleju. Zakręcamy go a następnie potrząsamy, obracamy i sprawdzamy jak ciecze i rybka się zachowują. Nasz eksperyment pokaże dziecku co stanie się z oceanem kiedy trafi do niego ropa naftowa.

Rytmiczna rozgrzewka w podskokach
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo

Gimnastyka            

  • „Samochód do myjni”

Dziecko jest samochodem jedzie w różnym kierunku, naśladując odgłos jadącego pojazdu. Na hasło samochód wjeżdża do myjni zatrzymuje się i milknie – powtarzamy zabawę kilka razy.

  • „Dbamy o przyrodę”

Prosimy włączyć ulubioną piosenkę dziecka. Dziecko biega swobodnie w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się i wykonuje czynność związaną z dbaniem o przyrodę kopie grządki, podlewa rośliny.

  • „Podlej rośliny”

Rodzic wciela się w rolę ogrodnika. Dziecko jest rośliną. Rośliny rosną- dziecko powoli podnosi się z przysiadu podpartego, unosi ramiona, po czym opada- wykonuje skłon w przód. Wtedy ogrodnik naśladuje czynność podlewania rośliny- zabawę powtarzamy.

  • „Drzewa i wiewiórki”

Rodzic wciela się w rolę drzewa. Dziecko jest wiewiórką. Drzewa rosną, kołyszą się w jedną i drugą stronę. Wiewiórki biegają. Na hasło: Człowiek! Wiewiórki uciekają do dziupli. Stają przed rodzicem- drzewem, który je oplata swoimi  rękoma.

A po ćwiczeniach czas na odpoczynek i łyk zdrowej wody. Rodzicu przypomnij dziecku jak ważna jest woda dla naszego organizmu. Zachęcm do podjęcia wyzwania z piciem wody. Zacznij od dziś!

PODEJMIJ WYZWANIE WODY – pozwól mi pić wodę w czasie lekcji

Rysowany wierszyk „Kwiatek”

Do zadania potrzebna będzie kartka, ołówek, kredki.
https://www.youtube.com/watch?v=q1DFZOEADA4

Dzisiaj kwiatka narysuję

i mamusi podaruję.

Zacznę prosto od kółeczka

w środku koła jest krateczka.

Kwiatka w płatki przyozdobię

wokół koła szlaczki robię.

Czas na kreskę jest łodyżka

potrzebuję jeszcze listka.

Przy łodydze łezki długie

i już kwiatka koloruje.

Teraz kwiatka dam mamusi

ona za to da mi buzi.

Wykonaj pracę plastyczną dowolną techniką"Cenna kropla wody". Uzyj swojej wyobraźni.

Czekam na twoją fotorelację:)

kropla wody na Pomysły - Zszywka.plKropla wody na wagę złota - Szkoła Podstawowa nr 12

Dla chętnych do wydruku: CIEKAWOSTKI

 

Las i ochrona środowiska Sklep FPN Nysa - pomoce dydaktyczne

Nie zgadzam siê na z³e traktowanie kolegi. koledzy proponuj¹. gdy ...

Kochani rodzice i dzieci życzę Wam dobrego weekendu i przyjemnego, radosnego dnia.

Pozdrawiam Pani Ania