Edukacja zdalna - Poniedziałek 27 kwietna 2020 r.
Witajcie kochani, jak się macie? Mam nadzieję, że wszystko u was w porządku, jesteście wyspani i gotowi do zabawy. Zatem zapraszamy.Ten tydzień będzie naprawdę ciekawy:):):)
Temat dnia: BIAŁO CZERWONA FLAGA
I .ZADANIE PIERWSZE
1.Oglądanie książek i albumów o miastach oraz o symbolach Polski. Książki i albumy o miastach i o symbolach Polski.
Rodzic prezentuje dzieciom książki i albumy, czyta fragmenty tekstu, dzieci opisują obrazki. Rodzic zapoznaje dzieci z symbolami narodowymi.
2.Ćwiczenia spostrzegawczości Segregujemy zakrętki. Potrzebne Wam będą zakrętki plastikowe w różnych kolorach, pudełko, szarfy lu wstążki .
Rodzic kładzie przed dziećmi pudełko z zakrętkami, a dzieci segregują zakrętki według kolorów, wkładając je do szarf. Nazywają kolory, szacują, jakiego koloru zakrętek jest więcej, a jakiego koloru – mniej.
3.Zabawa kreatywna Biało-czerwone obrazki. Potrzebne Wam będą białe zakrętki i czerwone zakrętki.
Rodzic rozkłada przed dziećmi tylko białe zakrętki i czerwone zakrętki i pyta, z czym kojarzą się im te kolory. Dzieci mają za zadanie ułożyć przed sobą na dywanie własny obrazek z zakrętek, wykorzystując do tego tylko białe zakrętki i czerwone zakrętki. Opowiadają o tym, co ułożyły.
4.Zestaw zabaw ruchowych
- Zabawa ruchowa Biel i czerwień. Tamburyn lub inny instrument. Rodzic gra rytmicznie na tamburynie, a dzieci przeskakują z nogi na nogę po całym pokoju . Gdy rodzic gra na tamburynie, dzieci podbiegają do czegoś czerwonego lub białego znajdującego się w pokoju ,mieszkaniu. Przy kolejnych powtórzeniach zabawy dzieci dotykają przedmiotów inną częścią ciała, np.: dłonią, palcem wskazującym, łokciem, czołem.
- Zabawa orientacyjno-porządkowa Przyjmij postawę. Nagranie muzyki o zróżnicowanym rytmie, https://www.youtube.com/watch?v=zW1_ANe0l94 nagranie Mazurka Dąbrowskiego, odtwarzacz CD. https://www.youtube.com/watch?v=xiZrt_NqpLI
Pokazuje postawę, jaką należy przyjąć podczas słuchania i/lub śpiewania hymnu Polski. Następnie dzieci w dowolny sposób poruszają się w rytm nagrania muzyki o zróżnicowanym rytmie, a gdy usłyszą hymn Polski, ustawiają się w szeregu i przyjmują za rodzicem postawę na baczność.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa Znajdź flagę. Obrazki przedstawiające flagę Polski, nagranie rytmicznej melodii,
Dzieci poruszają się swobodnie podczas nagrania rytmicznej muzyki.https://www.youtube.com/watch?v=VwNfPnYNVoI
Na przerwę w grze ustawiają się przy flagach Polski, które wcześniej w pokoju ,mieszkaniu rozmieścił rodzic
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Rozwiązanie zagadki B. Szelągowskiej Flaga.
Rodzic recytuje zagadkę i prosi dzieci o podanie rozwiązania. Dzieci mówią swoje rozwiązanie po cichu do ucha rodzica.
Wisi wysoko.
Biało-czerwona.
Często z wiatrem musi się zmagać.
To symbol Polski, to nasza… (flaga).
2.Słuchanie opowiadania E. Stadmüller Biało-czerwone. Rodzic czyta opowiadanie :
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej grupa średniaków przygotowała inscenizację legendy ,,O Lechu, Czechu i Rusie”. Kuba grał Czecha, Bartek – Rusa, a Olek – Lecha.
Prawdę mówiąc, była to jego pierwsza tak poważna rola, więc bardzo się przejmował i wciąż powtarzał: – Chodźmy ku północy, serce mi mówi, że tam znajdziemy nasz nowy dom. Jego wierny lud – czyli Oskar z Karolem i Kubą oraz Basia, Malwinka, Wiktoria i Ania – ufnie podążał za nim. Nagle wszyscy zatrzymali się, bo oto ich oczom ukazał się wspaniały widok. Wyświetlał się on na ścianie, a przedstawiał leśną polanę o zachodzie słońca. Na środku tej polany rósł potężny dąb, a w jego konarach widać było gniazdo orła. Piękny biały ptak siedział w nim z rozłożonymi skrzydłami, zupełnie jakby chciał ochronić swe pisklęta przed niebezpieczeństwem.
– Oto nasz znak! – wołał Olek. – I nasze barwy!
W tym momencie na ścianie pojawił się kolejny obraz przedstawiający polską biało-czerwoną flagę i godło narodowe – białego orła w złotej koronie na czerwonym tle.
Przedstawienie obejrzały wszystkie dzieci z przedszkola. Ada też.
Po obiedzie grupa Olka robiła chorągiewki. Zadanie polegało na przyklejeniu biało-czerwonej karteczki do cienkiego patyczka. Z początku szło to opornie, ale już przy trzeciej chorągiewce wszyscy nabierali wprawy.
– Kto chce, może sobie zabrać do domu kilka chorągiewek i patyczków – zachęcała pani. – Będzie można 2 maja udekorować nimi okno albo balkon… Niech wszyscy widzą, że cieszymy się z tego, że jesteśmy Polakami.
Olkowi nie trzeba było dwa razy tego powtarzać. Nie namyślając się zbyt długo, wpakował cały plik chorągiewek i garść patyczków do swojej tekturowej teczki i zabrał do domu.
Do wieczora bawił się świetnie z Adą, grał z tatą w piłkę, pomagał mamie robić kisiel. Dopiero następnego dnia przypomniał sobie o chorągiewkach.
– Jutro święto flagi! – zawołał przerażony. – A ja zapomniałem o moich chorągiewkach. Pani powiedziała, że trzeba udekorować nimi dom. Sam przecież wybrałem te kolory…
Ada poważnie kiwnęła główką.
– Był księciem Lechem – poświadczyła zgodnie z prawdą.
– I co teraz? – zapytał tato.
– Będę je sklejał – oświadczył mężnie książę Lech.
Niestety, szybko okazało się, że kleją mu się palce. Mama z tatą popatrzyli na niego i… zabrali się do roboty. Tym razem chorągiewki powstawały w ekspresowym tempie. Zanim zapadł zmrok, okna i balkon były udekorowane, a szczęśliwy książę Lech chrapał w najlepsze. Może śnił mu się kołujący wysoko na niebie orzeł z biało-czerwoną chorągiewką w dziobie? Kto to wie?
3.Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania.
Rodzic zadaje pytania:
- Jak Olek świętował Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej?
- Jakie kolory ma flaga Polski?
- Jaki ptak jest symbolem narodowym Polski?
- Co sklejał Olek w domu z rodzicami?
- Co udekorowali rodzice chorągiewkami?
- Po co ludzie dekorują flagami swoje domy?
- Jak się nazywa kraj, w którym mieszkamy?
4.Oglądanie filmu edukacyjnego Polak mały (ze strony Instytutu Pamięci Narodowej).
Rodzic prezentuje i omawia symbole narodowe, ich nazwy i wygląd. Wspólnie z dziećmi oglądają film Polak mały umieszczony na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Film znajduje się na stronie internetowej: http://ipn.znadplanszy.pl/2015/04/08/polak-maly-za-darmo/ lub https://youtu.be/xQk8p7XY23A
ZADANIE III:
- Prezentowanie mapy Europy i sąsiadujących z Polską państw Mapa Europy, obrazek przedstawiający flagę Polski.
Rodzic pokazuje mapę Europy. Umieszcza wspólnie z dzieckiem na mapie, w miejscu gdzie jest Polska, naszą flagę. Podaje nazwy sąsiadów Polski.
3.Ćwiczenia językowe Co może być polskie? Rodzic podaje kilka przykładów tego, co może być polskie (np. przedszkola, szkoły, drogi, język, tańce), a następnie dzieci podają swoje przykłady tego, co kojarzy im się z Polską. Po każdym podanym przykładzie powtarzają za rodzicem zdanie: Polski (np. język) mamy, jesteśmy Polakami!
4.Ćwiczenia spostrzegawczości Znajdź taką samą flagę. Po dwie flagi każdego z państw sąsiadujących z Polską.
Zadanie dzieci polega na dopasowaniu do siebie dwóch takich samych flag. N. podaje nazwę państwa, z którego one pochodzą.
5.Jeżeli to możliwe proponujękrótki spacer po najbliższej okolicy w celu poszukiwania symboli Polski np. na budynkach urzędów.(poczta ,szkoła,przedszkole) przy zachowaniu szczególnej ostrożności .PAMIĘTAJCIE O MASECZKACH i odległościach pomiedzy napotkanymi osobami.
ZADANIE IV:
1.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Lusterko dla każdego dziecka.
Rodzic rozdaje dzieciom lusterka. Demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.
- Kolory flagi – rodzic podaje kolory flagi. Gdy mówi biały – dzieci unoszą język do góry, w stronę nosa, gdy mówi czerwony – język opuszczają na dolną wargę.
- Chorągiewki – tak jak chorągiewki poruszają się na wietrze, tak dzieci poruszają językiem po górnej wardze, od jednego kącika ust do drugiego.
- Lech, Czech, Rus jadą na koniach – dzieci naśladują osobno stukot kopyt koni każdego z bohaterów legendy. Przyklejają szeroko ułożony język do podniebienia i odbijają go, jednocześnie ściągając wargi w dziobek i rozciągając szeroko.
- Orzeł – dzieci wysuwają język do przodu, unosząc jego czubek do góry, i poruszają nim na boki, tak jak orzeł swymi skrzydłami.
- Wędrówka po Polsce – przy szeroko otwartej jamie ustnej dzieci wysuwają język do przodu i poruszają nim do góry, w dół, w prawą stronę, w lewą stronę.
2. Karta pracy, cz. 2, nr 15 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf Dzieci:
- rysują flagę po śladzie,
- kolorują flagę według wzoru,
- kolorują plamy i podają nazwy kolorów.
3.Ćwiczenia małej motoryki – Polska w kolorach. Kontur Polski namalowany na brystolu, plastelina w kolorach białym i czerwonym.
Rodzic pokazuje, w jaki sposób należy wykonać małe kuleczki z plasteliny. Dzieci odrywają kawałeczki plasteliny, lepią z nich kuleczki i wypełniają nimi kontur Polski: białym kolorem od góry, a czerwonym – od dołu.
I to już koniec zadań na dziś :):):) myślę że się zapracowaliście :):):) pozdrawiam Was serdecznie i czekam na Wasze relacje :):):) choć tak moge zobaczyć jak pracujecie:):):)
Na koniec posłuchajcie piosenki ,niektórzy ją już słyszeli w przedszkolu, a nawet śpiewali :):):) może ją pamiętacie:):):)
https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM