Edukacja zdalna - Środa 29 kwietnia 2020 r.
Temat:Z biegiem Wisły.
Rozwijanie umiejętności liczenia, utrwalenie umiejętności klasyfikowaniawedług wybranej cechy.
Zadanie 1
- Ćwiczenia słuchowe - odtwarzanie rytmów.
Rodzicu przygotuj klocki. Rodzic klaszcze w dłonie, np. dwa razy wolno, trzy razy szybko. W tym tempie wypowiada słowa; Polska to nasz kraj. Następnie je powtara, jednocześnie klaszcząc w dłonie. Dziecko bierze z pojemnika klocek. Wypowiada te same słowa, w takim samym tempie, jednocześnie uderzając klockiem o podłogę. Kiedy dziecko opanuje rytm, zmień rytm wypowiadanych słów, a dziecko go naśladuje.
- Ćwiczenia sprawności manualnej -wyklejanie plasteliną.
Przygotuj : niebieską plastelinę, kredki biała kartka z korytem Wisły.
Dziecko wypełnia koryto rzeki niebieską plasteliną, a następnie według własego pomysłu dorysowuje kredkami elementy obrazka.
Zadanie2
Podróż po Polsce - zajęcia matematyczne.
Przygotuj; wąski pasek niebieskiej bibuły, 10 sztuk białych kół ( lub kształty chmurek), zielona krepina ( pastwisko),5 klocków.Daj dziecku wąski pasek niebieskiej krepiny. Ułóż swój pasek krepiny między wamii wypowiedz słowa; Dzień dobry mówimy, z pasków rzeczkę robimy. Dziecko łączy swój pasek krepiny z paskim leżącym na dywanie i mówi te same słowa, które wypowiedział rodzic.
Zapoznanie z biegiem Wisły.
Mapa Polski
Rodzic pokazuje, w jaki sposób zaznaczone są na niej rzeki. Porównuje je do kształtu ułożonego przez dziecko na dywanie. Pyta: Jak nazywa się najdłuższa rzeka, która przepływa przez Polskę? Pokazuje na mapie Wisłę, wyjaśniając jednocześnie, że Wisła wypływa z gór i wpada do morza. Zaprasza dziecko na wycieczkę z biegiem Wisły. Dziecko siada skrzyżnie i odpychając się rękami z jednej i z drugiej strony, płynie łódką z biegiem Wisły.
W górach. Liczenie owic na pastwisku. Porównywanie liczby.
Wycięte z białego papieru koła (lub kształty chmurek), które zastąpią owieczki – 10 sztuk Dla Rodzica zielona krepina (pastwisko) oraz po 5 klocków dla każdego dziecka. Rodzic informuje, że dotarliście do pierwszego celu podróży, czyli do Zakopanego. Pokazuje tę miejscowość na mapie. Mieszkają tutaj górale, którzy pasą owieczki. Układa na dywanie dwa zielone kawałki krepiny – pastwiska. Umieszcza na nich dowolną liczbę wyciętych z białego papieru kół (lub chmurek) – owieczek (maksymalnie pięć na jednym pastwisku). Daje dziecku pięć klocków. Dziecko liczy owieczki na wskazanym przez rodzica pastwisku, pokazują liczbę na palcach, a następnie układają przed sobą tyle samo klocków – owieczek. Rodzic prosi, aby dziecko porównało liczbę owieczek na jednym i na drugim pastwisku i powiedziało, czy jest ich tyle samo, czy mniej, czy więcej. Dziecko płynie łódką w dalszą podróż.
W Warszawie. Budowanie domów z klockówwg wzoru. Liczenie pięter.
Klocki, kartoniki z narysowanymi domami (od jednopiętrowego do mającego 5 pięter), pojemnik. Rodzic informuje, że dotarli do drugiego celu podróży – stolicy Polski, Warszawy (pokazuje na mapie). Płynąc łódką, widzieli budynki różnej wysokości. Rodzic układa na dywanie kolejno kartoniki, na których są narysowane domy z różną liczbą pięter (od 1 do 5). Dziecko biorze odpowiednią liczbę klocków i układająz nich domy o takiej samej wysokości (może postawić klocek na klocku lub położyć klocki nadywanie jeden nad drugim). Nie burzy domów, tylko układa jeden obok drugiego. Wskazujewysoki dom i niski dom. Po zakończeniu zadania odkłada klocki na miejsce i płyniecie dalej.
W Toruniu Segregowanie wyciętych z papieru piernikówwg kształtu.
Wycięte z brązowego papieru sylwety pierników w trzech kształtach, trzy obręcze.Rodzic informuje , że dotarli do trzeciego celu podróży, jakim jest Toruń – miasto słynące z bardzo smacznych pierników. Pokazuje miejscowość na mapie. Układa na dywanie trzy obręcze, a obok nich wycięte z papieru sylwety pierników różniące się kształtem. Prosi, aby dziecko pomogło w ich porządkowaniu. Dziecko umieszcza sylwety pierników w odpowied-nich obręczach. Następnie kontynuują podróż łódką.
W Gdańsku. Liczenie statków na morzu.
Niebieska krepina, półkola wycięte z papieru kolorowego (symbolizujące statki), mapa Polski. Rodzic informuje, że dotarli do ostatniego celu podróży, a mianowicie do leżącego nad morzem miasta Gdańsk (pokazuje na mapie). Rozkłada niebieską krepinę – morze. Po morzu pływają statki. Dziecko liczy, ile statków pływa po morzu. Rodzic kładzie 5 statków i mówi, że 2 odpłynęły (chowa je), a dziecko odpowiada, ile statków pozostało itd.Zakończenie podróży. Dziękuję za wspólną podróż.
Zabawy ruchowe. Zapraszam was do poruszania się.
Zadanie3
- utrwalenie piosenki Jestem Polką i Polakiem.
https://www.youtube.com/watch?v=EfnHKY8hxt4
- Ćwiczenia grafomotoryczne
Rysuj po śladzie, a następnie pokoloruj flagę.
Narysuj drogę rycerza do gniazda.
Dziękujemy Wam za wspólną zabawę i zapraszamy jutro .
ZADANIE SPECJALNE :):):)
Międzynarodowy Dzień Tańcaprzypada na 29 kwietnia (środa) CZYLI DZIŚ!!!Taniec to wspaniała sprawa – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień, dbać o kondycję fizyczną i przytulić się do ukochanej osoby. Dziś obowiązkowo – tańce do białego rana!!!! Załóżcie wygodne ubranie i zaczynamy........A jeszcze jedno zaproście całą rodzinkę do współnego tańca:
Uczymy się wszyscy tańca „Gumi Miś”
https://www.youtube.com/watch?v=oGJg1RSOof4