Materiały edukacyjne dla Rodziców -środa 13 maja 2020
Temat: Mieszkańcy łąki
Zadanie 1
1.Wycinanie kół z kolorowych kartek. Tworzenie kompozycji kwiatowych.
Dla każdego dziecka: kartka w białym kolorze i kartki w różnych kolorach, nożyczki, ołówki, szablony kół.Rodzic układa na stole kartki oraz szablony kół. Dziecko odrysowuje na kolorowych kartkach koła,a następnie je wycina. Układa z kolorowych kół na białej kartce dowolne kompozycje kwiatowe.
2. Odnajdywanie ukrytych sylwet owadów – mieszkańców łąki.
Zdjęcia: motyla, pszczoły, biedronki, mrówki, konika polnego.
Rodzic zachęca dziecko do odnalezienia ukrytych zdjęć owadów. Dziecko odnajduje zdjęcia, podaje nazwy owadów, dzieli je rytmicznie (na sylaby).
3.Zabawa ruchowa kształtująca spostrzegawczość.
Dziecko dostaje kotylion z kwiatem lub owadem. Biega w rytm melodii, na przerwę w muzyce szuka takiego samego obrazka, jaki wskazuje rodzic i tańczy do muzyki.
Zadanie 2
1.Zajęcia matematyczne z elementem ćwiczeń ortofonicznych: Życie na łące
Rozwiązanie zagadki (Iwony Fabiszewskiej):
Wiosną kolorowa, pełno kwiatów wkoło.
Wiele tu owadów, wszystkim jest wesoło.
Trawa się zieleni, pszczoła nektar spija.
Dzieci grają w piłkę, czas tu szybko mija. (łąka)
Utrwalenie liczenia w zakresie 5. Naśladowanie odgłosów owadów. Grupowanie sylwet kwiatów według koloru lub kształtu.
Sylwety kwiatów wyciętee z papieru kolorowego: po pięć czerwonych maków, żółtych złocieni, białej koniczyny, fioletowej koniczyny, białych stokrote, trzy obręcze, zielona krepina lub zielona tkanina. Rodzic układa zieloną krepinęłąkę. Umieszcza na łące sylwety kwiatów w sposób dowolny.
Zastanawia się, czy łąka nie wyglądałaby ładniej, gdyby kwiaty rosły na niej w bardziej uporządkowany sposób. Pyta dziecko, jak można to zrobić. (Jeśli dziecko nie będzie wiedziało R. podpowiada, jakie kryterium zastosować).
Dziecko układa sylwety kwiatów na łące według kolorów, a potem według kształtów. Przyglądają się łące.
Zastanawiają się, kiedy łąka jest ładniejsza: wtedy, gdy kwiaty rosną w dowolny sposób, czy wtedy, gdy są uporządkowane według koloru lub kształtu.
Układanie z kół sylwety biedronki. Rysowanie na sylwecie odpowiedniej liczby kropek.
Dziecko otrzymuje: dwa czerwone koła (na skrzydła biedronki), jedno małe czarne koło(na głowę biedronki) i jedno większe czarne koło, na które naklejone będą skrzydła biedronki, czarna kredka, klej, czarną kredkęlub mazak.
Większe czerwone koładziecko składa na pół. Układa i nakleja je na większym czarnym kole tak, aby utworzyłyskrzydła biedronki. Małe, czarne kółko (głowę biedronki) dokleja od spodu do większego czarnego koła. R.pyta, czego brakuje biedronkom. Klaszcze w dłonie dwa razy. Dziecko rysuje na czerwonych skrzydłach dwie kropki. Następnie dziecko liczy, ile kropek ma biedronka. R. klaszcze trzy razy, a dziecko dorysowuje kropki na skrzydłach. Wynik każdego liczenia pokazuje na palcach. Przekłada sylwetę biedronki z kartki na krepinę – zieloną łąkę.
2.Zestaw ćwiczeń ruchowych źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Vq4LxW6QX7I
3. Praca z książk Karty pracy, cz. 2, nr 50–51.
Dziecko:
− łączą w pary owady z kwiatami; mówi, czego jest więcej: owadów czy kwiatów,
− naśladuje sposób poruszania się pszczoły, mrówki, konika polnego, dżdżownicy.
Zadanie 3
1. Rozwiązywanie zagadek i umieszczanie odpowiedniego obrazka na łące. (Łąką może być kartka w kolorze zielonym, jeżeli nie posiadasz drukarki mozesz narysować zwierzątka łąkowe kredką )
Pokaz ilustracji pustej łąki, aby zapełnić ją zwierzętami trzeba wykonać następujące zadania:
- losowanie zagadek o poszczególnych zwierzętach
Zagadka 1
Ma żółte i czarne paseczki, lata nad łąką i głośno bzyczy kiedy grzeje słonko... (pszczoła)
Zagadka 2
Czerwone ma nogi, biało- czarne piórka, do wody przed nim żaby dają nurka... ( bocian)
Zagadka 3
Skaczą po łące, pływają w wodzie, z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie... ( żaby)
Zagadka 4
Ma dwie nóżki, choć nie bodzie, mieszka w trawie albo w wodzie.
Domek swój jak, sami wiecie, nosi zawsze na swym grzbiecie..........( ślimak)
Zagadka 5
Lata nad łąką w czerwonej kapotce, a na tej kapotce jest kropka przy kropce....(biedronka)
Zagadka 6
Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe, lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko (motyl)
Zagadka 7
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie, skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Zagadka 8
Widzisz je we dnie, nie widzisz w nocy, zimą grzeje słabo, latem z całej mocy. (słońce)
Zagadka 9
Kolorowe pachnące, w ogrodzie czy na łące, chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy.
( kwiaty)
1.Opowieść ruchowa z ćwiczeniami artykulacyjnymi „Spacerkiem po łace”
Jest piękny wiosenny dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer na pobliską łąkę ( dzieci maszerują parami w różnych kierunkach sali).Słońce mocno świeci, a wiatr rozdmuchiwał nasiona roślin ( dzieci chodzą na czworakach i dmuchają na rośliny). Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie pojawiło się jakieś zwierzątko. Rozglądamy się dookoła. Nagle dzieci usłyszały pierwsze odgłosy. To pracowite pszczółki krążyły nad kwiatami szukając najpiękniejszych aby zebrać z nich nektar( dzieci latają jak pszczółki, machając rekami- skrzydełkami), wesoło bzyczały nawołując się nawzajem.( naśladują bzyczenie pszczół: bzz, bzz). Na listkach kończyny siedziały koniki polne poruszając śmiesznie łapkami (dzieci siedzą poruszają w dowolny sposób kończynami), cykając cichutko( naśladują dźwięk: cyt, cyt). Nagle niewiadomo z kąt pojawiły się żaby( dzieci naśladują skakanie żabek), kumkały głośno ( naśladują kumkanie: kum, kum, kum) jakby ostrzegały się przed jakimś niebezpieczeństwem. Miały rację, że były takie zdenerwowane bo na łące pojawiły się bociany, chodziły unosząc wysoko nogi ( naśladują chód bociana) rozglądając się na boki, co chwilę przystawały i pochylały się do przodu jakby czegoś szukały w trawie. Ponieważ niczego nie mogły znaleźć –złe klekotały( naśladują głos bociana: kle, kle). Wysoko nad łąką krążył skowronek śpiewając wiosenną piosenkę ( naśladują głos skowronka: dzyń, dzyń), odpowiadał mu wróbel ( naśladują głos wróbla: ćwir, ćwir), który poszukiwał pokarmu dla swoich głodnych dzieci. Czekały one niedaleko w gniazdku piszcząc: pi, pi, pi. Nad łąką latały kolorowe motyle, co pewien czas siadając na kwiatach ( dzieci naśladują ruch latających motylków). Wiosenny wietrzyk poruszał trawą, kwiatami szumiąc wesołe piosenki szszszsz.....szszsz....szszuuu.
Nagle zerwał się wiatr i na niebie ukazała się wielka czarna chmura. Chmura zazdrościła zwierzętom ich łąki i ich radości i postanowiła porwać mieszkańców łąki. Otoczyła ich wszystkich i zabrała ze sobą. Na łące zrobiło się cicho i smutno. Nie było już słychać brzęczenia pszczół, pobzykiwania komarów, nie słychać było kumkania żab ani odległego klekotania bociana. Zniknął kret, a także inne owady: biedronki i motyle, osy. Co prawda kwiaty nadal rosły, ale łąka była teraz pusta i smutna.
3. Zabawa relaksacyjna – masażyk „Małe żabki”
Najpierw skaczą małe żabki.
A za nimi żabek babki.
Na prawo, na lewo,
Do środka, na drzewo
Bocian dziobem stuka w trawie.
Ślimak patrzy nań ciekawie.
Szczypaweczki spacerują , z rosy łapki otrzepują.
Tutaj płynie sobie rzeczka, rybki tańczą w niej kółeczka.