Edukacja zdalna -dzień drugi wtorek 30.03.2021
Kochani, wczoraj zadbaliśmy o porządek w domku, a dziś porozmawiamy o zwierzętach które mieszkają w wiejskiej zagrodzie i dowiemy się jak to się dzieje że z jajka wykluwa się kurczątko.
Temat dnia: LICZYMY KURCZĄTKA.
ZadanieI
1.Sianie do ziemi zboża i rzeżuchy oraz sianie ich na podłożu z mokrej waty. Umieszczanie posianych roślin na parapecie. Obserwowanie wzrostu roślin. 2.Zabawa Gdzie były pisanki? Przygotujcie pięć kartonowych dużych sylwet pisanek. Rodzic pokazuje dzieciom kartonowe sylwety pisanek. Dzieci je liczą (5). Potem odwracają się tyłem do rodzica, a on chowa sylwety w pokoju. Zadaniem dzieci jest odszukanie pisanek i określanie, gdzie się znajdowały.
3.Zestaw zabaw ruchowych • Zabawa Świeć, słoneczko, wiej, wietrzyku, krop, deszczyku. Dzieci biegają po pokoju. Na sygnał zatrzymują się, stają przodem do rodzica i ćwiczą, wypowiadając za nim słowa rymowanki. " Świeć, słoneczko. Wiej, wietrzyku. Krop, deszczyku. Dzieci: stają w lekkim rozkroku, wyciągają ramiona w górę, odchylają głowę w tył i uśmiechają się, zadowolone, wyciągają ramiona w górę, wykonują boczne skłony tułowia, w przysiadzie – uderzają palcami o podłogę. Na sygnał – biegają po pokoju • Marsz w miejscu. Rodzic wystukuje na bębenku rytm, a dzieci w tym rytmie maszerują w miejscu. Gdy uderzenia w bębenek stają się coraz mocniejsze, dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan. • Zabawa Budzik. Dzieci w siadzie klęcznym, opuszczają głowy, brodami dotykają klatki piersiowej. Gdy usłyszą dzwoniący budzik, podnoszą powoli głowy, wymawiając drr, i wykonują nimi dowolne ruchy. • Zabawa Rowerek. Dzieci, w leżeniu tyłem, trzymają wyprostowane ramiona za głową. Przy cichych dźwiękach tamburynu naśladują pedałowanie ramionami, a przy głośnych dźwiękach – pedałują nogami. Gdy tamburyn milknie, wracają do pozycji wyjściowej. • Ćwiczenie oddechowe. Dzieci przetaczają się z leżenia tyłem do leżenia przodem. Po wykonaniu trzech obrotów leżą tyłem, ramiona trzymają wzdłuż tułowia. Następnie przenoszą ramiona za głowę i wykonują wdech, a gdy ramiona wracają do pozycji wyjściowej, dzieci wykonują wydech.
Zadanie II
1. Ćwiczenia w liczeniu – Na wiejskim podwórku.
• Tablica demonstracyjne(ilustracje)
− Nazwijcie zwierzęta: dorosłe i młode. − Ile jest kurczątek? Ile jest kaczuszek? − Których zwierząt jest więcej? − Ile jest kotków? Ile jest prosiaczków? − Których zwierząt jest więcej? − Gdzie znajdują się kurczątka?
• Zabawa orientacyjno-porządkowa Kura i kurczęta. Rodzic odgrywa rolę kury, dzieci to kurczęta. Kura chodzi po pokoju , mówiąc: Ko, ko, ko…, a dzieci poruszają się wokół niej w dowolnych kierunkach, powtarzając: Pi, pi, pi. Kiedy kura przestanie wydawać odgłosy i przykucnie, kurczątko zbiega się do niej i przytulają do siebie. Również przez chwilę są w ciszy.
• Ciąg dalszy ćwiczeń z ilustracjami . − Gdzie znajdują się kaczuszki? − Gdzie znajdują się kotki? − Gdzie znajdują się prosiaczki? − Które z tych zwierząt znoszą jajka?
• Zabawa Poznajemy budowę jajka. Przygotujcie surowe jajko.Rodzic. rozbija jajko, a dzieci oglądają jego zawartość. Dzieci nazywają poszczególne części jajka: skorupka, białko, żółtko. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dzieciom, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.
Zapraszam dzieci do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=mz_Z_FrGNU4
• Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki. Dzieci dobierają się w pary z rodzicem, stają naprzeciwko siebie i naprzemiennie uderzają w dłonie – raz w swoje, raz w dłonie rodzica, mówiąc za rodzicem.: Pi-san-ki, pi-san-ki, jajka kolorowe, ład-nie o-zdo-bio-ne! wzory pisankowe.
2. Zestaw ćwiczeń ruchowych
Przygotowanie: każde dziecko otrzymuje karton formatu A4. Obrysowuje jego kształt (karton leży na podłodze) palcami jednej i drugiej ręki. • Dowolne przeskoki przez karton.
• Rzut woreczkiem na karton.
• Wachlowanie rodzica kartonem.
• Skoki kangura. Postawa, karton trzymany między kolanami – skoki z odbicia obunóż w przód z wydłużaniem skoku i zamachem ramion.
• Kartony rozłożone na podłodze, chód na palcach z omijaniem przeszkód.
• Wystukiwanie rytmu na kartonach.
• Siad skulny, podparty, karton położony przed stopami.Rodzic wyklaskuje prosty rytm, dzieci wytupują go stopami.
• Dowolny taniec na kartonie przy nagraniach wybranej piosenki. Podczas przerwy w nagraniu piosenki dzieci wykonują figurki z kartonem.
• Powolny chód z kartonem na głowie.
• Złożenie kartonów w wyznaczonym miejscu.
3.Zabawy na świeżym powietrzu.
Zadanie III
1.Karta pracy, cz. 2, nr 22.
− Rysujcie po śladzie, bez odrywania kredki od kartki. Pokolorujcie rysunek.
− Rysujcie po śladach rysunków jajek, mówiąc tekst za mną.
2.Zabawa orientacyjno-porządkowa Kura i kurczęta.Rodzic odgrywa rolę kury, dzieci to kurczęta. Kura chodzi po pokoju , mówiąc: Ko, ko, ko…, a dzieci poruszają się wokół niej w dowolnych kierunkach, powtarzając: Pi, pi, pi. Kiedy kura przestanie wydawać odgłosy i przykucnie, kurczątko zbiega się do niej i przytulają do siebie. Również przez chwilę są w ciszy.
3.Karta pracy ,cz.2,nr 20
-dokończcie rysować pisankę ,łączą kropki.Pokolorujcie rysunek.
3.Zabawy swobodne w wybranych kącikach zabaw w domu.
Propozycje dodatkowych zabaw z Rodzicami dla chętnych z Misiowego Przedszkola w ramach uczestnictwa w projekcie " Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
1.Muzyczna gimnastyka w podskokach
https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU – ćwiczenia "Żuraw", "Góra-dół", "Łódeczka", "Jabłuszko".
Zaczniemy od gimnastyki w podskokach! Ciekawa jestem kto dokładniej wykona ćwiczenie "Żuraw"!
2.Kończenie zdania przez dziecko. Dokończ zdanie: "Moja mamusia jest..."/"Mój tatuś jest". Czy wiesz jak ma na imię Twoja mamusia/tatuś, podziel imiona na sylaby.
3."Wspólnie spędzamy czas wolny"-obrazkowa mapa myślipoprzedzona oglądaniem rodzinnych albumów. Obejrzyjcie rodzinne zdjęcia na których wspólnie odpoczywacie, bawicie się lub wykonujecie Wasze ulubione czynności. Jak się wtedy czułeś? Za czym najbardziej tęsknisz? Usiądźcie razem i zaplanujcie świąteczny czas- narysuj to, co chciałbyś robić wspólnie z rodzicami/narysuj również pomysły rodziców.
4.Quiz rodzinny.Czas na wielki quiz rodzinny. Każdy odpowiada na następujące pytania: – ulubiona potrawa świąteczna dziecka/mamy/taty – ulubiony kolor Zadania do wykonania: – kto ma największą stopę (porównaj) – czy mama/tata/dziecko ma łaskotki (odpowiedź musicie sprawdzić ;-)
5.Zabawa orientacyjno-porządkowa.A teraz czas na zabawę.Poruszaj się po pokoju. Kiedy usłyszysz klaśnięcie - siadaj skrzyżnie i naśladuj kołysanie dziecka na rękach przez mamę, kiedy usłyszysz pstryknięcie palcami – naśladuj chód taty.
6.Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne.Poćwicz buzię! Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne na pewno Ci się spodobają!"Logokreacja" LOGOkreacja móvie #1: Wielkanocne ćwiczenia logopedyczne. - YouTube : ćwiczenie artykulatorów/ ćwiczenie oddechowe/ ćwiczenie rozwijające słownictwo, dopasowywanie nazw części ciała zająca do obrazka
7.Ćwiczenia metodą ruchu rozwijającego WeronikiSherborne.Pobaw się w zabawę: "Paczka" – zwiń się w kłębek na dywanie, a mama/tata spróbuje Cię odpakować. Potem następuje zamiana ról.
8.Spacer z Rodzicami.Obserwacja zjawisk pogodowych związanych z wiosną.Wybierzcie się chociaż na krótki spacer i wypatrujcie czy wiosna rozgościła się już w okolicy.
A więc do dzieła.Udanej zabawy Wam życzymy.