4.List do Rodziców-PAŹDZIERNIK.

TEMAT TYGODNIA: Przygotowania do zimy

Tematy dni: W spiżarni – jak ludzie przygotowują się do zimy; Robimy jesienne przetwory – warzywa; Robimy jesienne przetwory – owoce; W co się bawić w zimowe wieczory?; Moje skarby, moje pasje

Drodzy Rodzice,

w kolejnym jesiennym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak ludzie przygotowują się do zimy, co to znaczy robić zapasy na zimę, jakie przetwory można zrobić z warzyw, a jakie z owoców i jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie. Poznaliśmy pojęcia: spiżarnia, pikle, suszarka, pasteryzacja.

Podczas zabaw porządkowo-orientacyjnych układaliśmy ilustracje z przetworami w spiżarni, używając przy tym określeń: szereg, na najwyższej, na środkowej, na najniższej półce.

Posługiwaliśmy się liczebnikiem porządkowym: pierwszy. Zapamiętywaliśmy kształt cyfry 1. Wyszukiwaliśmy i tworzyliśmy zbiory jednoelementowe.

Razem z nauczycielem robiliśmy kompot.

Samodzielnie przygotowywaliśmy gry planszowe i wymyślaliśmy różne zabawy i gry, które umilą zimowe wieczory.

Szukaliśmy słów rozpoczynających się głoską m. Kreśliliśmy szlaczki i kształty literopodobne.

Pełnymi zdaniami opowiadaliśmy o swoich zbiorach i kolekcjach przedmiotów.

Wykonywaliśmy prace plastyczne różnymi technikami, czasem podczas słuchania muzyki. Naśladowaliśmy odgłosy, jakie wydają zwierzęta.

Podczas zabaw wykonywaliśmy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała. Dostosowywaliśmy swoje ruchy do słuchanej melodii.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

  • Rozmowy o ulubionych grach i zabawach.
  • Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby, przeliczanie ich i układanie zbiorów z tylu elementów, ile było sylab w danym wyrazie.
  • Zabawy w tworzenie zbiorów jedno-, dwu- i trzyelementowych według podanej cechy.
  • Zabawy w odgadywanie dźwięków – dziecko ma zasłonięte oczy i musi zgadnąć słyszany dźwięk.
  • Zabawa w przygotowanie gry planszowej i wymyślanie do niej zasad.
  • Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek (o, a, l, m) – dziecko słucha słowa i mówi, jaka głoska jest na początku lub na końcu.