Edukacja zdalna -Czwartek 23 kwiecień

Temat dnia: Mali ekolodzy

Cele ogólne:

- poznanie znaczenia słów: ekolog, recykling

- kształtowanie nawyków proekologicznych

- rozwjanie sprawności rachunkowych

- rozwiojanie sprawności manualnych i wyobraźni

Kochani rodzice i dzieci. Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi nazywany inaczej także świętem naszej planety. Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. To my musimy dawać przykład troszczenia się żywymi organizmami i związane z tym pragnienie ich ochrony i pielęgnacji. Opiekując się zwierzętami, roślinami, dbając na miarę swoich sił o środowisko, mamy poczucie odpowiedzialności za naszą przyrodę.

A dziś 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.  Na dole po naszych zajęciach znajdziecie Państwo kilka propozycji zwiazanych z tym dniem.

1. Kto z Was wie, co to jest ekologia?

Zapraszam Was na film, który przybliży Wam to zagadnienie. Oglądajcie uważnie, abyście mogli odpowiedzieć poprawnie na zadane pod koniec filmu pytania.

https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ

– Co to znaczy, że ktoś jest ekologiczny?

– Jakie poznaliście sposoby oszczędzania wody?

– Jak możemy oszczędzać energię elektryczną?

– Co robimy z odpadami, śmieciami?

– Czy zużyte baterie można wyrzucić do kosza na śmieci?

– A co powinniśmy zrobić z przeterminowanymi lekarstwami?

Pamiętajcie o tych zasadach ekologicznych nie tylko w Dniu Ziemi, ale i przez cały rok. To bardzo ważne dla naszej planety. Jeśli na co dzień będziemy ekologiczni, to Ziemia odwdzięczy się nam czystym powietrzem, czystą wodą, bogatą roślinnością. W takim środowisku będzie miło nam żyć

Bycie eko oznacza:

– wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,

– nie wyrzucać jedzenia,

– myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,

– gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,

– sprzątać po psie.

Recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych z produktów odpadowych, a następnie przetworzenie ich na nowe towary. Bardzo pomocne w tym procesie jest segregowanie śmieci przez obywateli. Posegregowane odpady można w łatwy sposób rozdzielić i przekazać do ponownej produkcji.

Znak recyklingu:

Zestaw kolorowych naklejek do segregacji odpadów NS20/20 komplet

2. Czy pamiętacie co wyrzucamy do pojemnika:

żółtego? (plastiki i metale)

niebieskiego? (papier)

białego? (szkło przezroczyste)

zielonego? (szkło kolorowe)

brązowego? (odpady kulinarne, czy obierki, skórki, ogryzki, fusy z herbaty czy kawy itp.)

czarnego? (odpady zmieszane, czyli to wszystko, czego wrzucić nie możemy do pozostałych pojemników, np. stare buty, ubrania, pieluchy jednorazowe, kości z mięsa…)

 

„My jesteśmy grzeczne dzieci i segregujemy śmieci” 

Dzisiaj mam dla Was zadania online:

https://www.buliba.pl/nasze-gry/segregowanie-przedmiotow/segregowanie-smieci.html

Rozwiążcie zadania:

https://szaloneliczby.pl/rozpoznawanie-liczb-ze-sluchu-1-10/

https://szaloneliczby.pl/wskaz-najwieksza-liczbe-do-10/


KODEKS MAŁEGO EKOLOGA:

Sprawdź swoją wiedzę. Rozwiąż quiz 

https://zasobyip2.ore.edu.pl/uploads/publications/5bd2dd39ed6ed5c0363c648134f9e162_/index.html?fbclid=IwAR1LgteRGzqWbf_nA08F3p-V695Yx5f3WRQp7IZ7y5hXUOJf5YcuN9USqaE

A dla chętnych zapraszamy na ekologiczne gry interaktywne. Powodzenia!

https://www.janauczycielka.com/gry-interaktywne/

Gra online na Dzień Ziemi

Źródła: yutube – bajka edukacyjna, www.dzieckiembadz.pl

Ekologicznie i sportowo:

Czy macie w domu plastikowe butelki po napojach ? Rolki od papieru toaletowego ? Przecież nie musimy ich wyrzucać , możemy zrobić z nich sportowy tor przeszkód . Co wy na to ? Gotowi ?. Poszukajcie w domu tych materiałów. Ustawcie przedmioty w takiej samej odległości od siebie .

Runda pierwsza – Omiń butelki slalomem

Runda druga- Twoim zadaniem jest zamienić się w króliczka, który przeskakuje przeszkody.

Rudna trzecia – Teraz zamień się w kota i pokonaj tor na czworaka .

Runda czwarta- Poszukaj w domu , malutką poduszkę połóż ja na głowie i pokonaj slalom

Na koniec wykonajcie pracę plastyczną z kolorowymi koszami. Liczymy na Waszą wyobrażnię. Poniżej kilka propozycji:

Sprzątanie Świata w naszej szkole – Zespół Szkół w Chróścicachprace dzieciListy dla Ziemi 2015

Dla chętnych mających drukarkę:

Obraz może zawierać: paski, prawdopodobnie tekst, który brzmi „Największy kosz pokoloruj na niebiesko, a najmniejszy na żółto. Policz kosze, następnie narysuj tyle samo kółek w okręgu obok.”

Obraz może zawierać: tekst

Obraz może zawierać: 1 osoba, prawdopodobnie tekst, który brzmi „DYPLOM MAŁEGO EKOLOGA otrzymuje”

PROPOZYCJE DODATKOWE: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Prawa autorskie są ważne, dlatego oznaczamy ilustracje podpisem i logo. Jeśli to akceptujesz możesz korzystać z naszych materiałów do woli. U dzieci chęć do czytania powinniśmy obudzić w procesie wychowawnia. Taka potrzeba nie pojawia się u dzieci sama (niestety) - Tak więc wszystko w naszych rękach!A dlaczego warto czytać? Dlaczego powstała Bajkowa Planeta? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w ilustracjach. Zestaw zawiera 8 ilustracji, które w prosty sposób (za pomocą wierszyków i grafiki) wyjaśniają dlaczego warto czytać książki.

Obraz może zawierać: tekst

 

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA FANTAZJA: BAJKI DLA DZIECI. aneta/ w naszym magicznym kosmosie istnieje planeta nowa. Jest zielono- niebieska i bajecznie bajkowa. Jest tam cichutko, spokojnie, kłopoty tam wszystkie znikają A malutkie BajkoKotki książki dzieciom rozdają. Właśnie książki! Tak, bo w książkach jest schowana wielka siła! Ona już niejedno dziecko nowych słówek nauczyła! Ewa Jania Ewa 2”

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA FANTAZJA> WIERSZĘ DLA aneta/ Książka budzi wyobraźnię, która gdzieś głęboko spała. Dzięki książce zwykła Maja dziś księżniczką już została.. Dzięki książce mały Olek został właśnie policjantem! Chcesz obudzić wyobraźnie? książka dobrym jest wariantem! Kiedy czytasz Twoja pamięć ćwiczy mocno i trenuje. Coraz więcej zapamiętać dzięki temu dziś próbuje. Ewa Jania 3”

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA WIERSZĘ DLĄ DZIECI. aneta/ Kiedy czytasz różne rzeczy powpadają Ci do głowy Bo świat książek inspiruje jest bardzo kolorowy! Kiedy czytasz: koncentrację i uwagę też trenujesz. Dzięki temu swój rozumek dobrej formie utrzymujesz. Kiedy czytasz: to wrażliwość w Twoim sercu się obudzi. Gdy szanować umiesz książki, umiesz też szanować ludzi. Ewa Jania”

Obraz może zawierać: 2 osoby, tekst

 

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA WIERSZĘ aneta/ Więc pokażmy! Niech zobaczą Małe, duże wszystkie dzieci. Każda Mama lubi czytać przykładem Ci zaświeci! Każdy Tata czytać lubi zaświeci też przykładem! A Ty mały, mądry Smyku idź tym dobrym, ważnym śladem! Kiedy chcesz mieć przygód wiele, wyrusz z nami w świat bajkowy. Bo ten ten świat jest słodki, ciepły no i bardzo kolorowy! Ewa Jania”

Obraz może zawierać: tekst

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA WIERSZĘ DZIECI. aneta/ Między słońcem a księżycem tam Planeta się ukryła. Bo nieważne czy dzień jeszcze czy już nocka się zbudziła Na czytanie Przyjacielu zawsze dobra jest okazja. Więc powstała też dla Ciebie Bajkowa Planeta Fantazja. Tworzymy szczególnie dla dzieci miejsce magiczne nowe. Bo czytanie (jak już wiecie) jest kosmicznie wartościowe! Ewa Jania”

 

Pozdrawiamy i pragniemy zaproponować nastepujące materiały MEN:

"Jestem małym ekologiem"

Dziecko zdobędzie wiedzę o cyklu życia produktów i nauczy się, jak segregować śmieci. Dowie się, jak dbać o środowisko. Utrwali poznane litery, poćwiczy aktywne słuchanie poprzez udostępnione słuchowiska, bajki i filmy. Rozwiąże proste zadania matematyczne, przeliczy, porówna i uporządkuje zbiory. Utrwali poznane cyfry oraz poćwiczy umiejętność przeliczania, logiczne myślenie i spostrzegawczość. Dziecko przeprowadzi wspólnie z rodzicem proste eksperymenty. Nauczy się lub posłucha kilku tematycznych piosenek oraz pozna lub utrwali słownictwo w języku obcym. Będzie miało również możliwość stworzenia prac plastycznych i technicznych, rozwiązywania łamigłówek i quizów tematycznych związanych z dbałością o środowisko naturalne.