Edukacja zdalna -Czwartek 23 kwiecień
TEMAT DNIA : OCHROŃ ZIEMIĘ
Cele główne:
- umuzykalnianie dzieci ,
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania
Witam serdecznie i gorąco. Dziś 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich . Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na dole po naszych zajęciach znajdziecie Państwo kilka propozycji zwiazanych z tym dniem.
A ja dzisiaj zapraszam Was na zabawy przy piosence „Ochroń Ziemię„ mam nadzieje, że Wam się spodoba.
Zadanie 1. Słuchanie piosenki "Ochroń Ziemię" ( sł. i muz. K.Gowik),
1.Mieszkamy na wielkiej kuli.
Ta kula to nasza Ziemia.
Dorośli ciągle na tej Ziemi
chcą wszystko zmieniać.
Wycinają drzewa,
śmiecą na leśnej łące,
czarny dym z kominów leci
i zasłania słońce.
Ref.: Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem.
Ty i ja – jest tu dzieci wiele.
Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas.
2.Gdy wszystkie na świecie dzieci
zadbają o piękno Ziemi,
to wszystko skończy się szczęśliwie,
nic się nie zmieni.
W ogromnym kosmosie
Ziemia się nie zgubi,
gdy ją każdy mały człowiek
nauczy się lubić.
Ref.: Ochroń Ziemię…
Zadanie 2. Rozmowa na temat piosenki
- Z ilu zwrotek składa się piosenka? Czy ma refren?
- Co zmieniają dorośli na Ziemi?
- Co powinni zrobić dzieci.
Zadanie 3. Zabawy z wykorzystaniem rymowanki
Dzieci dobierają się jak się da parami i staja naprzeciwko siebie. Powtarzają za Rodzicem tekst rymowanki, uderzając raz w swoje dłonie , raz w dłonie partnera.
Żeby w pięknym świecie żyć trzeba dbać o niego.
Dać przyrodzie zdrową być –
to zależy od każdego.
- Wypowiedzi dzieci na temat : Jak mogę dbać o Ziemię
- Co możemy zrobić, żeby pomóc Ziemi? Jak o nią dbać?
Zadanie 4. Zabawy z nakrętkami po napojach.
Wierzymy, że każdy z was ma w swoich domowych zasobach nakrętki po napojach. Chciałam Was zaprosić teraz do zabaw w przeliczanie i segregowanie nakrętek (możecie wykorzystać też guziki).
Weźcie sobie proszę po 10 nakrętek (jeśli chcecie możecie wziąć ich więcej)
-
Ułóżcie z nich obrazek, przedstawiający coś, co kojarzy wam się z ekologią (np. kosz na śmieci, liść, kropla wody, wiatrak itp.)
-
A teraz weźcie proszę 4 nakrętki i dołóżcie do nich jeszcze 5 nakrętek, policzcie ile macie razem. Spróbujcie na kartce napisać odpowiednie działanie ( 4+5=9) Teraz wykonajcie kolejne zadanie.
-
Ułóżcie przed sobą 2 nakrętki, a potem dołóżcie 8 nakrętek. Ile macie teraz nakrętek? ( Liczymy tylko nakrętki z tego działania, a więc 2+8=10)
-
Spróbujmy teraz poodejmować. Ułóżcie przed sobą 9 nakrętek, a następnie zabierzcie 3 nakrętki. Ile zostało? Napiszcie działanie (9-3=6)
-
A teraz wy wymyślcie zadanie dla rodziców i poproście, aby rodzice ułożyli nakrętki oraz działanie. Potem zamieńcie się rolami- rodzice mówią, a wy układacie.
-
Możecie bawić się w ten sposób nakrętkami wymyślając sobie różne zadania, działania. Oczywiście możecie wziąć więcej niż 10 nakrętek
-
( w naszej grupie jest to nawet wskazane, bo działania, które wam wskazałyśmy, pewnie są za łatwe:)) i pobawić się nimi.
-
Oprócz dodawania i odejmowania możemy także pobawić się w segregowanie nakrętek, np.
-
osobno ułóżcie nakrętki duże i małe (segregowanie ze względu na wielkość),
-
posegregujcie nakrętki rozdzielając je ze względu na kolory, np. osobno żółte, osobno czerwone, osobno niebieskie itd. policzcie ile macie nakrętek w danym kolorze i napiszcie odpowiednią cyfrę, np. sześć czerwonych, piszemy cyfrę 6 itd.
-
teraz posegregujcie nakrętki ze względu na ich kształt, osobno ułóżcie nakrętki w kształcie koła, kształcie trójkąta i w kształcie kwadratu- ile macie poszczególnych nakrętek?- Czy macie nakrętki trójkątne, kwadratowe? Bo ja nie…mam tylko nakrętki w kształcie koła- chciałam wam sprawdzić, czy dobrze odróżniacie kształty taki mój mały żarcik…:)
-
Zadanie 5. Jaki piękny jest świat- praca plastyczna.
Zachęcam dzieci do przedstawienia w swojej pracy piękno naszej przyrody i wykorzystania jak największej ilości materiałów .
Materiały, które można wykorzystać:
Kolorowy papier, bibułę, kolorowe gazety ze zdjęciami roślin, zwierząt, ścinki malarskie, Klej, farby plakatowe….
Życzę Wam przyjemnej pracy pozdrawiam. Pani Ania
PROPOZYCJE DODATKOWE: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Prawa autorskie są ważne, dlatego oznaczamy ilustracje podpisem i logo. Jeśli to akceptujesz możesz korzystać z naszych materiałów do woli
U dzieci chęć do czytania powinniśmy obudzić w procesie wychowawnia. Taka potrzeba nie pojawia się u dzieci sama (niestety) - Tak więc wszystko w naszych rękach! A dlaczego warto czytać? Dlaczego powstała Bajkowa Planeta? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w ilustracjach.
Zestaw zawiera 8 ilustracji, które w prosty sposób (za pomocą wierszyków i grafiki) wyjaśniają dlaczego warto czytać książki.
DO JUTRA :) :)