Edukacja zdalna - Czwartek 23 kwietnia 2020 r.
Temat zajęć: Sadzimy rośliny.
Witajcie dzieci. Dziś 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na dole po naszych zajęciach znajdziecie Państwo kilka propozycji zwiazanych z tym dniem.
A dziś chcemy zaproponować Wam trochę ruchu oraz zabawy matematyczne. Zapraszamy!!!
Zadanie 1
- Ćwiczenie pamięci – Kwiaty ogrodowe.
Sylwety kwiatów ogrodowych, np.: hiacynta, tulipana, bratka, róży
Rodzic układa na stole sylwety kwiatów, np.: hiacynta, tulipana, bratka, róży. Dziecko podaje nazwy
kwiatów uprawianych w ogrodzie i je liczy. Wskazuje, który kwiat jest: pierwszy, drugi, trzeci,
a który – czwarty. Następnie odwraca się, a rodzic chowa sylwetę jednego kwiatu. Dziecko patrzy
i odgaduje, którego kwiatu brakuje, po czym odtwarza początkowy układ kwiatów – dokłada odpowiedni kwiat.
- Zabawa ruchowa Omiń ślimaka - dziecko maszeruje. Na sygnał (klaśnięcie) wykonuje przeskok obunóż w przód. Zabawę powtarzamy kilka razy.
- Na rabatce – zajęcia matematyczne.
Ćwiczenia rachunkowe – Kwiaty na rabatkach.
Do naszych ćwiczeń potrzebne nam będą 3 kartki z bloku (prostokąty) symbolizujące rabaty oraz kwadraty symbolizujące hiacynty, koła symbolizujące bratki i trójkąty symbolizujące róże w kolorze różowym, białym i żółtym (od 1 do 3 w danym kolorze).
• Sadzenie kwiatów według kolorów płatków.
Dziecko rozkłada kartki (rabaty). Na nich układa kwiaty w danym kolorze. Dziecko przelicza kwiaty i mówi, ile kwiatów danego koloru rośnie na rabatkach.
• Sadzenie kwiatów według gatunków.
Dziecko sadzi kwiaty według gatunków: na każdej rabatce (każdym prostokącie) układa kwiaty danego gatunku. Dziecko przelicza kwiaty. Mówi, ile kwiatów danego gatunku zasadziło na swojej rabatce.
• Sadzenie kwiatów według instrukcji rodzica, np.: Na każdej rabatce zasadźcie po 3 kwiaty.
Dziecko przelicza kwiaty. Mówi, jakie kwiaty, jakiego koloru zasadziło na rabatce.
• Sadzenie kwiatów według własnego pomysłu.
Dziecko sadzi kwiaty na rabatkach według własnego pomysłu.
- Zabawa ruchowa Do swojego kwiatka – w czterech rogach pomieszczenia rodzic układa sylwety hiacynta, tulipana, bratka, róży. Dziecko porusza się przy dźwiękach piosenki „Ekologiczne reggae” https://www.youtube.com/watch?v=xLjiPH7Moyk Rodzic pauzuje piosenkę i wymienia nazwę kwiatka. Zadaniem dziecka jest dobiegnięcie do wymienionego przez rodzica kwiatka. Zabawę powtarzamy kilka razy.
- Stemplowanie palcem na temat: Kwitnący ogród – kolorowanie farbami kolorowanki za pomocą palców.
Zadanie 2
- Zabawy ruchowe.
Zabawa 1
Kot i mysz
Do gry wykorzystaj zabawkę – mysz, uformuj ją z papieru lub narysuj. Mysz chowa się w dowolnym miejscu w pokoju. Dziecko zamienia się w kota. Jego zadaniem jest upolowanie myszy. Ważne jest, by maluch zachowywał się przy tym jak kot – chodził na czworakach, prężył się. Jeżeli pojawi się pies (inny członek rodziny), kot musi jak najszybciej wrócić w bezpieczne miejsce (oznacz je np. kocykiem). Kiedy pies zniknie z pola widzenia, dziecko ponownie zaczyna szukać myszy. Zabawa trwa do momentu, kiedy dziecku uda się upolować mysz.
Zabawa 2
Będziesz potrzebować piłki i pojemnika, np. plastikowego kosza. Zadaniem dziecka jest trafić piłką do kosza. Jeżeli dziecko opanuje rzuty np. z odległości pół metra, stopniowo zwiększaj dystans.
Zabawa 3
Ogień – burza-powietrze
Włącz energiczną muzykę, do której dziecko będzie tańczyć. Wytłumacz maluchowi zasady – jeżeli wyłączysz piosenkę i krzykniesz ogień, zadaniem dziecka jest się na coś wspiąć; hasło – burza, oznacza, że dziecko ma jak najszybciej się położyć, okrzyk – powietrze, to znak, żeby zastygnąć w bezruchu. Im więcej osób uczestniczy w zabawie, tym lepiej.
Zabawa 4
Poszukiwacze skarbu
Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu.
– pochowaj kilka kartek z podpowiedziami takimi jak ( rodzic czyta wskazówki)
„sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. by dziecko nareszcie odnalazło skarb! A co będzie poszukiwaną nagrodą zależy już tylko od Was! możesz także skorzystać z naszej podpowiedzi poniżej (do wydruku)- zabawa polega na schowaniu kartek z obrazkami zwierząt i opis jakie ćwiczenie ma wykonać dziecko.
Zabawa 5
Mały ninja, człowiek pająk, nazywajcie to jak chcecie. Jedno wiem na pewno – dzieciaki będą tą zabawą zachwycone! Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor (podpowiedź poniżej).Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.
- Zabawa manipulacyjno - konstrukcyjna z wykorzystaniem klocków. Przygotuj klocki drewniane i plastikowe i pobaw się według własnego pomysłu.
- Sadzenie rośliny cebulowej.
Zasadź wybraną roślinę, np.: kwiat tulipana i obserwuj jej wzrost.
Czekamy na fotorelacje z waszych poczynań. Miłej zabawy do jutra! Pozdrawiamy
PROPOZYCJE DODATKOWE: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Prawa autorskie są ważne, dlatego oznaczamy ilustracje podpisem i logo. Jeśli to akceptujesz możesz korzystać z naszych materiałów do woli
U dzieci chęć do czytania powinniśmy obudzić w procesie wychowawnia. Taka potrzeba nie pojawia się u dzieci sama (niestety) - Tak więc wszystko w naszych rękach!
A dlaczego warto czytać? Dlaczego powstała Bajkowa Planeta? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w ilustracjach.
Zestaw zawiera 8 ilustracji, które w prosty sposób (za pomocą wierszyków i grafiki) wyjaśniają dlaczego warto czytać książki.
DO JUTRA :) :)