Edukacja zdalna - Czwartek 23 kwietnia 2020 r.

Dziękuję Wam za kolejne zdjęcia. Bardzo się cieszę, że chociaż w ten sposób mamy ze sobą kontakt.

Dziś 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. Na dole po naszych zajęciach znajdziecie Państwo kilka propozycji zwiazanych z tym dniem.

Słoneczko zaczyna nam świecić i widzę, że Zosia  i Mikołaj zmieniają się w małych ogrodników. Dzisiaj porozmawiamy o powietrzu i jak bardzo jest nam ono potrzebne.A wiec zaczynamy......

Temat dnia:  ŚWIEŻE POWIETRZE

I .ZADANIE PIERWSZE

1.Zabawa na powitanie – Kto nie lubi…?

Rodzic zadaje pytania: Kto nie lubi wąchać dymu (śmieci na placu zabaw, betonowych placów zabaw itp.)? Dzieci, które nie lubią opisanych sytuacji, machają ręka do rodzica.


2.Zabawa połączona z eksperymentem plastycznym – Szare na szarym. Potrzebny wam będzie:arkusz kartonu, świeca lub tłuste pastele, szara farba, pędzel lub gąbka.

Dzieci wykonują rysunek świecą: fale lub spirale i koła dymu z kominów. Zamalowują go szarą farbą po całej powierzchni, tak jakby cały świat był szary, zasnuty dymem i spalinami.

3.Zabawa dydaktyczna Wiosenny deszcz geometryczny.Potrzebujecie małych  figur geometrycznych wyciętych z kolorowego papieru, po jednej dużej figurze geometrycznej: koło, trójkąt, kwadrat, pojemnik. Rodzic rozrzuca nad głowami dzieci figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru. Potem unosi nad głowę wybraną figurę jak parasol. Dzieci mają za zadanie poszukać takiej figury i unieść ją w górę. Rodzic sprawdza, czy dziecko wybrało właściwą figurę. Powtarzamy zabawę z inną figurą geometryczną. Na koniec dzieci zbierają geometryczne krople do pojemnika (jednej kałuży).

II.ZADANIE DRUGIE: 

1.Rozmowa o zanieczyszczaniu powietrza przez ludzi – Chcemy mieć czyste powietrze.

Obrazki z dymiącymi kominami.  


dymiące Kominy": zdjęcia, obrazy, grafiki, wektory i filmy bez ...Wolbórz - Oficjalny portal miasta i gminy | Dymiące kominy w Wolborzu

Dymiące Kominy Skierniewice - Artykuły | ITSInformacje, Wiadomości, Aktualności z Pomorza. - Nadmorski24.pl ...

Rodzic rozmawia z dziećmi o tym, jak ludzie zanieczyszczają powietrze (na podstawie obrazków). Dzieci oceniają, czy powietrze w ich okolicy jest czyste i czy dobrze się nim oddycha.

2.Zabawa z wykorzystaniem zmysłu węchu – Co to za zapachy?  Potrzebujecie kilka słoiczków zapachowych
 Dzieci wąchają zapachy wydzielane przez różne substancje, np.: perfumy, rozgnieciony czosnek, utarty chrzan, płyn do płukania tkanin, odświeżacz powietrza, zapachowe zawieszki samochodowe, skórkę cytrusów, kapustę kiszoną itp., które Rodzic umieszcza"zapachy" w słoiczkach (z zakrętkami). Dzieci odkręcają słoiczki, wąchają i odgadują, co to za zapach.
 3.Zabawa z wykorzystaniem zmysłu węchu – Jak pachnie…Słoiczki zapachowe z wcześniejszej zabawy, zielone i czarne paski z kolorowego papieru.
 Dzieci jeszcze raz wąchają zawartość słoiczków i oceniają, czy dany zapach jest przyjemny, czy im się podoba. Do każdego zapachu dobierają kolor, który do niego pasuje (jeśli jest przyjemny – kolor zielony, jeśli nieprzyjemny – kolor czarny). Następnie przyklejają kolorowe paski na odpowiednich słoiczkach.

4. Dla każdego dziecka:wyprawka plastyczna, karta nr 10

https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-wyp.pdf  naklejki (obrazki oczu i piór), klej, plastikowy talerzyk.

Dzieci:

  1. wypychają z karty nacięte elementy obrazka ptaka cudaka lub wycinają
  2. przyklejają dziób na plastikowym talerzyku, naklejają obrazki oczu i piór.

5.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy

*Prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski ś. Potrzebujecie lusterka dla  dziecka.

Rodzic objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski ś. Dzieci powtarzają za rodzicem głoskę ś, kontrolując w lusterku pracę języka.

Głoska ś jest głoską środkowojęzykową, powstaje przez uniesienie środkowej części języka ku górze. Przy wymawianiu głoski ś zęby są zbliżone do siebie, a wargi lekko zaokrąglone.

*Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Dbamy o przyrodę.

Rodzic prezentuje wiersz i pyta dzieci: W jaki sposób możemy dbać o przyrodę? Powtarza wiersz, a dzieci za nim fragment tekstu: Sia, sio, siu, sia, sio, si – jakie śliczne mamy dni!


W parku kwitną na rabatkach

kwiatki kolorowe.

Pod drzewami, wzdłuż alejek,

stoją kosze nowe.

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

Dzięcioł puka w stare drzewo,

obserwując dzieci,

jak do kosza wyrzucają

po pikniku śmieci.

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

Jeżyk z liści się wygrzebał,

pyszczek swój zadziera.

Teraz patrzy, jak rodzina

jedzie na rowerach.

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

A w ogrodzie, obok parku,

słowik cudnie śpiewa.

To z radości – wzdłuż alei

ktoś posadził drzewa.

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

Nawet słonko, choć wysoko,

jakoś mocniej świeci.

Lubi patrzeć się, jak dbają

o przyrodę dzieci!

Sia, sio, siu, sia, sio, si –

jakie śliczne mamy dni!

*Zabawa ruchowa inspirowana treścią wiersza.Rodzic jeszcze raz recytuje wiersz, a dzieci ilustrują ruchem każdą zwrotkę, według własnych pomysłów.

*Ćwiczenia oddechowe Kolorowe kwiatki.  Kwiaty (żywe lub wycięte z papieru). Rodzic rozdaje dzieciom kwiaty (żywe lub wycięte z papieru). Ich zadanie polega na sprawdzeniu, czy kwiat pachnie czy nie. Dzieci wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami, powtarzają to zadanie kilka razy.

ZADANIE III:

   1.Zabawa ruchowa  przy piosence:   https://www.youtube.com/watch?v=zn2ihUfMV_M  

ZADANIE IV:      

1.Wykonanie gry planszowej ze starych gazet. Stare gazety, flamastry w pięciu kolorach, taśma przezroczysta, nożyczki, kolorowa kostka do gry, zabawki wybrane przez dzieci (jako pionki). Dzieci otrzymują stare gazety. Malują na nich flamastrami kropki w pięciu kolorach, takich jak kolory umieszczone na kostce. Rodzic łączy kawałki gazet za pomocą przezroczystej taśmy, wyznacza start i metę. Dzieci wybierają sobie zabawki, które będą ich pionkami. W zależności od liczby dzieci mogą rzucać kostką pojedynczo, w parach lub tworzyć kilkuosobowe grupy. Dzieci rzucają kostką, mówią, jaki kolor ona wskazała, i przesuwają swoje pionki na najbliższe pole oznaczone tym kolorem. Wygrywają te dzieci, które jako pierwsze dotrą do mety.

2.Praca plastyczna Papierowe ślimaczki. Kolorowe gazety, nożyczki, klej, kredki, papier kolorowy. Dzieci tną papier na paski (4-latki) lub wydzierają paski (3-latki). Sklejają je ze sobą i nawijają na kredkę ołówkową, by nadać im okrągły kształt. Na końcu paska z jednej strony przyklejają czułki z papieru i dorysowują na nich oczy.

Zadanie dla chetnych: Stemplowanie palcem na temat: Kwitnący ogród – kolorowanie farbami kolorowanki za pomocą palców.

Kolorowanki- kwiaty - Pokoloruj Świat

Na dzisiaj to juz koniec naszej zabawy możecie jeszcze przypomnieć sobie piosenke jaka uczyliście się w poniedziałek.

Czekam na fotorelacje z waszych poczynań. Miłej zabawy do jutra!

Pozdrawiamsmileyheart


PROPOZYCJE DODATKOWE: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Prawa autorskie są ważne, dlatego oznaczamy ilustracje podpisem i logo. Jeśli to akceptujesz możesz korzystać z naszych materiałów do woli

U dzieci chęć do czytania powinniśmy obudzić w procesie wychowawnia. Taka potrzeba nie pojawia się u dzieci sama (niestety) - Tak więc wszystko w naszych rękach!

A dlaczego warto czytać? Dlaczego powstała Bajkowa Planeta? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w ilustracjach.

Zestaw zawiera 8 ilustracji, które w prosty sposób (za pomocą wierszyków i grafiki) wyjaśniają dlaczego warto czytać książki.

Obraz może zawierać: tekst

 

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA FANTAZJA: BAJKI DLA DZIECI. aneta/ w naszym magicznym kosmosie istnieje planeta nowa. Jest zielono- niebieska i bajecznie bajkowa. Jest tam cichutko, spokojnie, kłopoty tam wszystkie znikają A malutkie BajkoKotki książki dzieciom rozdają. Właśnie książki! Tak, bo w książkach jest schowana wielka siła! Ona już niejedno dziecko nowych słówek nauczyła! Ewa Jania Ewa 2”

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA FANTAZJA> WIERSZĘ DLA aneta/ Książka budzi wyobraźnię, która gdzieś głęboko spała. Dzięki książce zwykła Maja dziś księżniczką już została.. Dzięki książce mały Olek został właśnie policjantem! Chcesz obudzić wyobraźnie? książka dobrym jest wariantem! Kiedy czytasz Twoja pamięć ćwiczy mocno i trenuje. Coraz więcej zapamiętać dzięki temu dziś próbuje. Ewa Jania 3”

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA WIERSZĘ DLĄ DZIECI. aneta/ Kiedy czytasz różne rzeczy powpadają Ci do głowy Bo świat książek inspiruje jest bardzo kolorowy! Kiedy czytasz: koncentrację i uwagę też trenujesz. Dzięki temu swój rozumek dobrej formie utrzymujesz. Kiedy czytasz: to wrażliwość w Twoim sercu się obudzi. Gdy szanować umiesz książki, umiesz też szanować ludzi. Ewa Jania”

Obraz może zawierać: 2 osoby, tekst

 

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA WIERSZĘ aneta/ Więc pokażmy! Niech zobaczą Małe, duże wszystkie dzieci. Każda Mama lubi czytać przykładem Ci zaświeci! Każdy Tata czytać lubi zaświeci też przykładem! A Ty mały, mądry Smyku idź tym dobrym, ważnym śladem! Kiedy chcesz mieć przygód wiele, wyrusz z nami w świat bajkowy. Bo ten ten świat jest słodki, ciepły no i bardzo kolorowy! Ewa Jania”

Obraz może zawierać: tekst

Obraz może zawierać: tekst „BAJKOWA PLANETA WIERSZĘ DZIECI. aneta/ Między słońcem a księżycem tam Planeta się ukryła. Bo nieważne czy dzień jeszcze czy już nocka się zbudziła Na czytanie Przyjacielu zawsze dobra jest okazja. Więc powstała też dla Ciebie Bajkowa Planeta Fantazja. Tworzymy szczególnie dla dzieci miejsce magiczne nowe. Bo czytanie (jak już wiecie) jest kosmicznie wartościowe! Ewa Jania”

DO JUTRA :) :)