Edukacja zdalna- dzień dwunasty 14.04.2021
Temat dnia: Przybysze z kosmosu.
ZADANIE I
Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej – Kosmonauta.
Obrazek przedstawiający kosmonautę (pocięty na części). Dzieci układają obrazek przedstawiający kosmonautę (pocięty na części).
Nazywają postać, którą przedstawia. Próbują wyjaśnić, kim jest kosmonauta.
Omawiają jego wygląd. Wypowiadają słowo kosmonauta rytmicznie (z podziałem na sylaby) za rodzicem z różnym natężeniem głosu – cicho, głośno.
• Opowieść ruchowa Wyprawa w kosmos – przy nagraniu spokojnej melodii.
Nagranie spokojnej melodii. Dzieci naśladują czynności, o których opowiada rodzic.
https://www.youtube.com/watch?v=kh-6z4Xmgr4
Pewnego dnia dzieci postanowiły wybrać się w podróż kosmiczną, aby sprawdzić, czy w ko- smosie można spotkać żywe istoty. Założyły skafandry kosmiczne, weszły po drabince do stat- ku kosmicznego, zapięły pasy bezpieczeństwa i wystartowały. Leciały, leciały, omijały inne stat- ki, machały rękami do pilotujących je kosmonautów, aż wylądowały na nieznanej planecie. Po drabince wysiadły ze statku i przeskakiwały z kamienia na kamień, których pełno było dookoła. Następnie czołgały się przez gęste trawy do małego jeziorka. Wrzucały do niego drobne ka- myczki, aby się przekonać, czy jest głębokie. Nagle zobaczyły dziwną postać. Poruszała się na szeroko rozstawionych nogach, stawiając duże kroki. Co pewien czas podskakiwała w górę. Dzieci bardzo się przestraszyły. Zaczęły biec w kierunku swojego statku. Dopiero kiedy w nim usiadły, poczuły się bezpieczne, chociaż nieco zmartwione, że bliżej nie poznały mieszkańca planety, którą odwiedziły.
ZADANIE II
Słuchanie rymowanki Spotkanie z ufoludkiem, recytowanej przez rodzica (z wykorzystaniem rysunku opisywanej postaci).
Rysunek przedstawiający ufoludka.
To jest Zieluś piegowaty. Brzuch okrągły tak jak bania. Ma ubranko w białe łaty. Małe czułki do wąchania. Uszy wielkie jak u słonia, Skrzydła z ramion mu wystają, gruby nos i zęby konia. śmieszne nóżki zasłaniają. Oczka małe, rozbiegane, Dwa ogony zakrzywione, włosy długie, rozczochrane. stopy wielkie i czerwone.
Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu ufoludka.
• Wykonanie pracy plastycznej "Ufoludek z rymowanki". Farby, kartki.
• Zaproponowanie namalowania wymyślonej przez dzieci postaci palcem maczanym w farbach w różnych kolorach.
• Omówienie i pokaz sposobu malowania.
• Samodzielne działania dzieci.
• Oglądanie powstałych prac.
• Zachęcanie do opowiadania o namalowanej postaci (z jakich części się składa); nadawanie jej imienia; wymyślanie nazwy planety, z której pochodzi.
Zabawa orientacyjno-porządkowa Ufoludki.
Rodzic klaszcze w dłonie, dzieci biegają po pokoju w różnych kierunkach przy dźwiękach wyklaskiwanego rytmu przez rodzica. Na hasło: Ufoludki! zamieniają się w przybyszów z nieznanej planety i wymyślają różne sposoby ich poruszania się.
• Spacer w pobliżu. Zabawy na świeżym powietrzu.
Zabawa ruchowa Wiatrak. Dzieci stają w małym rozkroku. Na hasło: Wieje wiatr wykonują wyprostowanymi rękami obszerne krążenia w przód (jak obracające się skrzydła wiatraka), a na hasło: Wiatr przestał wiać opuszczają ręce wzdłuż tułowia, utrzymując prawidłową postawę ciała. Rodzicpodaje hasła na zmianę.
ZADANIE III
Ćwiczenia dotyczące syntezy słuchowej – Co powiedziałam?
Rodzic wypowiada dotyczące tematu słowa z podziałem na sylaby, np.: ra-kie-ta, kos-mi-ta, pla- -ne-ta, księ-życ, nie-bo. Dzieci powtarzają całe słowa.
Zabawa ruchowo-naśladowcza "Koko szyja ,ufoludek tańczy"
https://www.youtube.com/watch?v=yrSeOWfjwbU
A na koniec kto ma jeszcze ochotę na zabawe ?To zapraszamy:)
https://view.genial.ly/5ec2dde22106c10d1683184a
Miłej zabawy:)
Pozdrawiamy Was i do zobaczenia jutro:)Pani Ania