Edukacja zdalna- Piątek 24 kwiecień
Temat tygodnia: Dbamy o przyrodę
Temat dnia: CO DAJE NAM LAS
Cele ogólne:
- - poznanie znaczenia drzew dla ludzi i srodowiska
- poznanie informacji na temat przejawów działalności ekologicznej człowieka
- rozumienie konieczności szanowania przyrody i dbania o las
- rozwijanie sprawności manualnej
Dzień dobry Rodzice i Kochane Słoneczka dzisiaj mamy dla Was kolejne zabawy i zadania do wykonania. W tym tygodniu zapoznajemy się ze sposobami dbania o przyrodę. Wszystkie zamieszczone w tym tygodniu materiały są propozycją dla Rodziców w ramach kształtowania u dzieci postawy proekologicznej. Dzisiaj porozmawiamy o lesie, który jest gościnnym, zielonym domem. Powinniśmy zachowywać się w nim prawidłowo.
Zadanie 1.Rozwiązanie zagadki
Sosnowy, dębowy
Stary lub młody,
Rosną w nim grzyby,
Rosną jagody. (las)
Zadanie 2. Informacje o lesie
Oglądanie wybranych drzew iglastych i liściastych. Nazywanie ich. Zwrócenie uwagi na różnice w wyglądzie liści. Oglądanie ilustracji lasu – omówienie jego wyglądu.
Zadanie 3. Wypowiedzi dzieci na temat: „Co to jest las?”
Dziecko podaje swoje skojarzenia związane ze słowem las. Rozmowa na temat tego, co nam daje las. Zwrócenie uwagi na wielowarstwową budowę lasu:
Ściółka leśna – igły, liście, gałązki; żyją tam ślimaki, mrówki
Runo leśne – mchy, paprocie, jagody, grzyby; żyją motyle, ważki, żaby, inne
Podszyt – młode drzewa i krzewy; żyję dużo owadów
Korony drzew – żyją ptaki, wiewiórki
Zadanie 4. Wysłuchanie wiersza pt: "Strażnicy przyrody" A. Widzowskiej
https://www.youtube.com/watch?v=hXWvpj9NgTY
Zadanie 5. Rozmowa na temat:
Jakie korzyści mamy z lasu? – świeże powietrze, cisza, spokój, drewno, pożywienie...
„Czego nie wolno robić w lesie?”Jakie są zasady prawidłowego zachowania w lesie?
Ustalenie zasad:
- śmieci wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą
- chronimy rośliny rosnące w lesie
- zachowujemy się cicho
- poruszamy się po wyznaczonych ścieżkach
- rozpalamy ogniska w miejscach dozwolonych
- nie płoszymy zwierząt
- nie niszczymy domów zwierzętom
W jaki sposób możemy próbować ratować las, aby służył nam w przyszłości? ”Zachowania dzieci w lesie”
Zadanie 6. Ekologiczny quiz.
Rodziców prosimy o odczytanie a Słoneczka o pełne skupienie. Jesteśmy ciekawe waszych odpowiedzi i czekamy na wyniki
Jeśli w lesie napotkasz porzuconą butelkę to:
a) spokojnie pójdę dalej i zapomnę o sprawie
b) zabiorę i wyrzucę do odpowiedniego kosza naśmieci
Segregowanie śmieci jest:
a) niepotrzebne, bo zajmuje dużo czasu
b) jest potrzebne, bo chroni środowisko
Jeśli zobaczysz ptaka w gnieździe to:
a) zawołam kolegów, aby im pokazać znalezisko
b) zostawię w spokoju gniazdo i będę obserwować z daleka.
Przed wyrzuceniem butelki plastikowej do pojemnika należy:
a) odkręcić zakrętkę i zgnieść butelkę
b) można wyrzucić ją w całości
W lesie należy:
a) zachowywać się swobodnie i głośno
b) zachowywać się cicho, bo las jest domem zwierząt, a my tylko gośćmi
Zadanie 7. Omówienie znaków. Tablice i znaki w lesie
Tablice informacyjne są zawierają ważne wskazówki, dlatego nie bądźmy wobec nich obojętni. Zapisane są na nich najważniejsze informacje dotyczące lasu, zakazy i nakazy, a także opisane są miejsca, które warto odwiedzić. Jeśli chcesz aby Twój czas spędzony w lesie był bezpieczny, czytaj i stosuj się do informacji zawartych na tablicach informacyjnych.
Poniżej prezentujemy podstawowe zakazy obowiązujące w podczas pobytu w lesie:
W LESIE ZABRANIA SIĘ
- Ruchu pojazdów poza drogami publicznymi.
- Parkowania i biwakowania poza miejscami wyznaczonymi.
- Zakłócania ciszy.
- Rozniecania ognia i palenia tytoniu.
- Puszczania psów luzem.
- Płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania zwierząt.
- Zaśmiecania i zanieczyszczania gleby i wód.
- Rozkopywania gruntu i rozgarniania ściółki.
- Niszczenia drzew, krzewów i innych roślin.
- Niszczenia urządzeń i obiektów turystycznych oraz tablic i znaków informacyjnych.
Najbardziej surowe zasady zachowania obowiązują w parkach narodowych i rezerwatach przyrody. Są to miejsca wyjątkowe, będące domem rzadkich roślin i zwierząt, objęte troskliwą opieką. Dlatego w każdym parku narodowym, na całym świecie, ochronie podlegają wszystkie jego części aby zachować przyrodę w niezmienionym stanie. Każdy park narodowy posiada również straż, która pilnuje przestrzegania przepisów oraz bezpieczeństwa zwiedzających.
Najważniejsze i podstawowe warunki korzystania z parku czy rezerwatu często opisane są w postaci piktogramów na bilecie wstępu do danego obiektu, a o tym że znajdujemy się na terenie parku lub rezerwatu informują nas odpowiednie tablice.
Zagrożenie pożarowe
Uważny turysta napotka w lesie wiele oznaczeń. Służą one także bezpieczeństwu zwiedzających – jak np. tablice ostrzegające o zagrożeniu pożarowym. Są stawiane tam, gdzie zagrożenie pożarem jest najwyższe i może być niebezpieczne nie tylko dla lasu, ale także turystów. W tak oznakowanych miejscach zaleca się wyjątkową ostrożność, szczególnie w ciepłych miesiącach roku. W ostateczności, kiedy w lesie jest bardzo sucho i każda iskierka może spowodować pożar, wprowadzany jest zakaz wstępu do lasu. Takie działania to jednak ostateczność i stosowane są tylko w sytuacjach najpoważniejszego zagrożenia.
Pożar w lesie oprócz tego, że przynosi wiele szkód w drzewostanach, może również być niebezpieczny dla zamieszkujących go zwierząt oraz odwiedzających turystów. Szczególne zagrożenie występuje przy słonecznej, wietrznej pogodzie, kiedy wyschniętej ściółce wystarczy tylko iskierka aby zapłonąć. Dodatkowo silny wiatr powoduje niezwykle szybkie rozprzestrzenianie się ognia. W takich sytuacjach najbezpieczniej jest znacznie oddalić się od zauważonego zarzewia ognia gdyż może on stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Gaszenie pożarów w takich warunkach jest niekiedy niezwykle trudne.
Warto jest zapamiętać numery alarmowe, pod które należy dzwonić w przypadku zauważenia pożaru.
Alarmuj natychmiast jak zauważysz pożar w lesie!!!
Telefony alarmowe: 998 oraz 112 (z telefonu komórkowego)
Gdzie wejść nie wolno?
Innymi tablicami jakie można spotkać w lesie to znaki zakazu wstępu: na uprawy leśne i młodniki do 4 metrów wysokości oraz w miejsca ostoi zwierzyny. W pierwszym przypadku tablica informuje o konieczności ochrony młodych drzewek przed zadeptaniem, a w drugim umożliwia zwierzynie bezpieczne i spokojne miejsca bytowania i żerowania. Pamiętaj że zwierzęta leśne potrafią być niebezpieczne gdy są niepokojone, dlatego warto zrezygnować z "dobrych miejsc" na grzybobranie, jeśli znajdują się w powyższych lokalizacjach.
Wyjątkowym znakiem zakazu wstępu jest znak uwaga ścinka drzew. Jest on wieszany tylko na czas odbywania się prac leśnych związanych z wycinką drzew. Do tego znaku należy bezwzględnie się zastosować, gdyż nieuwaga turysty w takich sytuacjach może nieraz doprowadzić do niebezpiecznego wypadku.
Wycieczki po lesie.
W lesie możemy poruszać się tylko pieszo, rowerem lub konno, ale wtedy po specjalnie do tego wyznaczonych ścieżkach. Do lasu samochodem wjechać nie wolno. Informują nas o tym specjalne znaki. Ale nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z wyprawy. W wielu miejscach, przy wjeździe do lasu utworzone są parkingi, gdzie można auto pozostawić, a w dalszą drogę udać się pieszo.
Czasem na takim parkingu jest możliwość zorganizowania ogniska. Dla turystów pragnących, oprócz podziwiania przyrody, zaczerpnąć również trochę wiedzy o lesie, leśnicy przygotowują specjalne ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. Zawsze są one oznakowane i często wzbogacone tablicami z dodatkowymi informacjami i mapą przebiegu ścieżki.
"Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”
Albert Einstein
Zadanie 7. Praca plastyczna – projekt znaku, jaki dzieci chciałyby umieścić w lesie, żeby wszyscy wiedzieli, że las trzeba chronić.
Dziś już żegnamy się z Wami miło i radośnie życząc Wam przyjemnie spędzonego weekendu z rodzicami. A może wybierzecie się na wycieczkę do lasu, a może w nim poszukacie inspiracji do pracy plastycznej, posprzatajcie jakąś drobną czastkę lasu ze śmieci i spedzicie czas na świeżym lesnym powietrzu. Czekamy na wasze fotorelacje.
Pozdrawiamy Was ciepło.
Pani Bożenka i Agnieszka