Edukacja zdalna - Środa 29 kwietna 2020 r.

Witamy Was! drodzy rodzice i kochane nasze ,,Żabki” Jak minął wszystkim poniedziałek i wtorek? bo była piękna pogoda, Wiosna w pełni ……PRAWDA?? z tego co widziałyśmy to czynnie i wesoło spędzacie czas, bo zdjęcia które rodzice przesyłają nanaszą stronę internetową są bardzo ciekawe i piękne, a mnie kręci się łezka w oku, gdyż już tyle dni minęło odkąd ostatni raz Was widziałam……..No ale już teraz zapraszamy do wspólnej zabawy!!!

Temat dnia: KOLORY FLAGI

I .ZADANIE PIERWSZE

 1.Zaczniemy od zabawy ruchowej wraz z bohaterami do zabawy ,,Muzyczne stop”

https://youtu.be/dqk_IongIzI

2.Zabawy stolikowe – Segregowanie.  Spinacze do bielizny: białe i czerwone, talerze papierowe. (jeżeli nie mcie inne kolory wykorzystajcie je )

Dzieci wykonują zadania ćwiczące sprawność i precyzję dłoni: przypinają do krawędzi talerzyka, naprzemiennie, spinacze do bielizny w kolorach białym i czerwonym.

3.Przypomnienie słów I zwrotki piosenki  ,wspólny śpiew z rodzicem  https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

II.ZADANIE DRUGIE:  

1.Zabawa dydaktyczna Dzień Flagi.  Flaga Polski, obrazki przedstawiające flagi państw, w tym Polski.

Flaga Polski 250x150 cm Polska Narodowa Flagi 7712075095 - Allegro.pl Flaga Niemcy 150x90 cm Niemiec Niemiecka Germany 5042364361 ...  Flaga Czechy 150x90 cm Czech Czeska Tschechische Hurtownia Flag Flaga Rosja 90x60 cm Flagi Rosji Rosyjska Russia 5007358697 ... Flaga Ukraina 150x90 cm Ukrainy Ukraińska Ukraine 5042367027 ...

Rodzic demonstruje dzieciom flagę Polski i mówi o symbolice barw narodowych, o tradycji wywieszania flagi z okazji świąt państwowych i że 2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Rodzic pyta, gdzie dzieci widziały flagę Polski. (Np. podczas dekoracji medalami sportowców polskich).

Dzieci rozpoznają flagę Polski wśród kilku różnych obrazków flag.

2. Nasza flaga – przybliżenie informacji na temat flagi Polski. Rodzic pokazuje dzieciom flagę Polski. Następnie prezentuje dzieciom zdjęcia z uroczystości, np. państwowych, na których jest widoczna flaga naszego kraju.

Sportowa klątwa, której jeszcze nikt nie przełamał - Pjongczang 2018 Rio: igrzyska oficjalnie zamknięte (sport.tvp.pl) Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Pjongczang 2018 | Wiadomości ze ...Uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ...Premier: polskość wyznaczana przez biało-czerwoną to wybór, stan ...Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości - DGRSZOficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ...Polska Zbrojna

 Można  skorzystać z publikacji Biało-czerwona na stronie MEN, ze strony internetowej:   https://www.gov.pl/web/mswia/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej-skorzystaj-z-miniprzewodnika-bialo-czerwona

Flaga państwowa – flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne.

Jak prezentować flagę Polski zgodnie z tradycją i honorem - Dobra ... Flaga polski z godłem - bandera - 90x150 na maszt - Zdjęcie na imgED

Flaga państwowa z godłem – drugi wariant polskiej flagi państwowej. Ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony, i herb Rzeczypospolitej Polskiej, nazywany obecnie godłem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, pośrodku pasa białego.

3.Rysowanie flagi po śladzie i kolorowanie jej odpowiednim kolorem .Dla każdego dziecka: wyprawka plastyczna, karta nr 27,https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-wyp.pdf i   kredki.

Dzieci:

  1. kończą rysować flagę po śladzie,
  2. kolorują flagę czerwoną kredką w odpowiednim miejscu.

4.Zabawa dydaktyczna Czerwone i białe. Czerwone i białe przedmioty i obrazki przedmiotów, 2 pudełka ,koszyki,obręcze.  Dzieci segregują przedmioty ze względu na kolor. Do jednej obręczy wkładają obrazki z czerwonymi przedmiotami, do drugiej – z białymi. Rozglądają się po mieszkaniu i wskazują przedmioty w czerwonym kolorze i w białym kolorze. Podają przykłady tego, co jeszcze jest czerwone i co jeszcze jest białe.

6.Ćwiczenia oddechowe Powiewająca flaga. Flaga lub zwiewna chusteczka dla dziecka.Rodzic przypomina właściwy tor oddechowy. Dzieci wciągają powietrze nosem, wypuszczają ustami, naśladując wiatr dmuchający na flagę. Wiatr jest raz silny, a raz słaby i delikatny.

7.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę .Lusterko dla każdego dziecka. Rodzic daje dziecku lusterko. Demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

  1. Kolory flagi – rodzic podaje kolory flagi. Gdy mówi biały – dzieci unoszą język do góry, w stronę nosa, gdy mówi czerwony – język opuszczają na dolną wargę.
  2. Chorągiewki – tak jak chorągiewki poruszają się na wietrze, tak dzieci poruszają językiem po górnej wardze, od jednego kącika ust do drugiego.
  3. Lech, Czech, Rus jadą na koniach – dzieci naśladują osobno stukot kopyt koni każdego z bohaterów legendy. Przyklejają szeroko ułożony język do podniebienia i odbijają go, jednocześnie ściągając wargi w dziobek i rozciągając szeroko.
  4. Orzeł – dzieci wysuwają język do przodu, unosząc jego czubek do góry, i poruszają nim na boki, tak jak orzeł swymi skrzydłami.
  5. Wędrówka po Polsce – przy szeroko otwartej jamie ustnej dzieci wysuwają język do przodu i poruszają nim do góry, w dół, w prawą stronę, w lewą stronę.

3.Prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski h. Lusterko dla każdego dziecka.

Rodzic objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski h. N. prezentuje głoskę h przy szeroko otwartej jamie ustnej tak, aby dzieci widziały pracę cofającego się języka. Dzieci powtarzają za rodzicem głoskę h, kontrolując w lusterku pracę języka. Następnie powtarzają sylaby: ha, ho, he, hu, hy.

Głoska h jest głoską tylnojęzykową, powstaje przez uniesienie tyłu języka do podniebienia miękkiego – powstaje wtedy szczelina, przez którą przechodzi powietrze.

4.Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja Ojczyzna. Rodzic prezentuje wiersz. Powtarza go, a dzieci za nim, fragmentami: Ho, ho, ho, he, he, he! Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

Spoglądam na flagę,

jak dumnie powiewa.

„Kocham Cię, Ojczyzno”

serce moje śpiewa.

Ho, ho, ho, he, he, he!

Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

Kocham wioski, miasta,

kocham lasy, góry!

I Morze Bałtyckie,

i jeszcze Mazury…

Ho, ho, ho, he, he, he!

Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

Kocham hymn, nasz język

i Orła Białego.

„Kocham Cię, Ojczyzno!”

– płynie z serca mego.

Ho, ho, ho, he, he, he!

Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

A za kilka lat,

kiedy będę duży,

chciałbym całym sercem

Tobie, Polsko, służyć!

Ho, ho, ho, he, he, he!

Dla Ojczyzny śpiewać chcę.

5.Zabawa rytmiczna Jesteśmy Polakami!  Rodzic  prezentuje prosty rytm wraz ze słowami Jesteśmy Polakami! Dzieci wyklaskują go za Rodzicem., wytupują, uderzają dłońmi o podłogę. Mogą również podawać własny sposób rytmizowania tego tekstu i wymyślać własne słowa związane z tematem.

6. Zanim przejdziemy do dalszej rozmowy, proponujemy krótką zabawę ruchową “Flaga na wietrze”.Rodzicu, włącz dziecku piosenkę załączoną w linku.

https://youtu.be/FORY9j2_Fkg  Dziecko maszeruje przy muzyce, a na przerwę – podnosi rękę i naśladuje machanie flagą. Powtórzcie zabawę kilkukrotnie.

ZADANIE III: 

1.Zabawa konstrukcyjna Budujemy Polskę.Skakanki, sznurek,klocki.

Rodzic  układa na podłodze ze skakanek,sznurka  kontur granic Polski, a zadanie dzieci polega na wypełnieniu go różnego rodzaju budowlami. Dzieci omawiają, co zbudowały.

2.Ćwiczenia słuchowe Jaki to instrument?  Instrumenty: bębenek, grzechotka. Rodzic przypomina nazwy poznanych instrumentów oraz prezentuje ich odgłosy – kładzie instrumenty przed dziećmi na stoliku i gra na każdym z nich.  Dziecko odwraca się plecami do stolika, a rodzic gra na jednym instrumencie. Potem zadaje pytanie: Na jakim instrumencie zagrałem? Dzieci wskazują instrument, a  wraz ze wskazaniem podają jego nazwę.

3.Nauka II zwrotki piosenki : https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM

 

To już koniec naszych zadań na dziś  mam nadzieje że Wam się podobało. A po takich zabawach na pewno jesteście bardzo zmęczeni .Kładziemy się na podłodze,raczki zakładamy za główkę i odpoczywamy.Możecie posłuchać piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=AMi7DWaQsVk&fbclid=IwAR1PBX9J-_1icKwdqB_9jhtofty8p3EtVUw69WB-1Gg9Z8vCZQWpAO4lHNU&app=desktop

Bo za chwilke ZADANIE SPECJALNE :):):)

 Międzynarodowy Dzień Tańca przypada na 29 kwietnia (środa) CZYLI DZIŚ!!!Taniec to wspaniała sprawa – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień, dbać o kondycję fizyczną i przytulić się do ukochanej osoby. Dziś obowiązkowo – tańce do białego rana!!!! Załóżcie wygodne ubranie i zaczynamy........A jeszcze jedno zaproście całą rodzinkę  do współnego tańca:

Uczymy się wszyscy tańca „Gumi Miś”. https://www.youtube.com/watch?v=oGJg1RSOof4

pozdrawiam Was   pani  Agnieszka