Edukacja zdalna - Wtorek 5 maja 2020 r.
Witajcie dzieci. Czy zjedliście już śniadanie? Jeśli tak, to zapraszamy na poranną gimnastykę :):):) https://youtu.be/9iOLdoHhLpc
Po ćwiczeniach krótki odpoczynek z piosenką, która pomoże wam utrwalić dni tygodnia :):):)https://youtu.be/KJiXPp1jSgQ
Temat dnia: JESTEŚMY UPRZEJMI WOBEC INNYCH
I .ZADANIE PIERWSZE
1.Porządkowanie kącików zabawy w domu. Rodzic rozdziela zadania dla dziecka (np. dziecko ma uporządkować kącik lalek,klocki itp). Następnie dzieci sprawdzaja poprawność wykonania zadania. Rodzic zadaje również pytanie: Czy łatwiej sprząta się samemu, czy w grupie?
2.Wprawka dramowa – prezentowanie się przed rodzicem ,rodzeństwem.Potrzebujecie podstawki. Każde dziecko wchodzi na podstawkę, kłania się, przedstawia się (może o sobie coś powiedzieć), kłania się, siada na swoim miejscu.
3.Ćwiczenia słuchowe Co słychać wokół nas? Rodzic prosi, aby dzieci przez chwilę były bardzo cicho i uważnie słuchały odgłosów wokół. Jeśli ich nie ma (lub są niewyraźne), rodzic może sam je stworzyć (np. postukać w podłogę). Następnie dzieci opowiadają, co słyszały.
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Wprowadzenie do tematu zajęć – scenki dramowe. Obrazki przedstawiające scenki między dziećmi (np. jedno drugiemu podaje klocki, dzieci kłócą się ze sobąitp.).
Rodzic rozmawia z dzieckiem na temat ilustracji : co dzieci robią ? jak sie zachowują? jakie zachowanie zostało zaprezentowane, czy jest pozytywne, czy negatywne i uzasadnienie swojego zdania.
2.Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki Przepraszam, dziękuję (sł. i muz. B. Forma).
https://www.youtube.com/watch?v=Uye4KqN5sD8
1. Przepraszam i dziękuję,
magiczne słowa znam
i jeszcze słowo: proszę
przypominam wam.
Ref.: Dobre wychowanie
to jest ważna sprawa,
grzeczny bądź i miły,
taka moja rada.
2. Pamiętać zawsze musisz,
gdy obiad smaczny jesz,
że mlaskać nie wypada,
dobrze o tym wiesz.
Ref.: Dobre wychowanie…
3. A kiedy z kolegami
wesoło spędzasz czas,
to możesz do zabawy
też zaprosić nas.
Ref.: Dobre wychowanie…
3.Rozmowa na podstawie tekstu piosenki.
−−Jakie magiczne słowa są wymienione w piosence?
−−Dlaczego te słowa są magiczne?
−−Dlaczego nie wolno mlaskać przy obiedzie?
−−W jaki sposób można zaprosić kogoś do zabawy?
−−Co to jest dobre wychowanie?
4.Nauka refrenu piosenki Przepraszam, dziękuję.Rodzic mówi słowa refrenu, a dzieci za nim powtarzają. Następnie wspólnie z rodzicem mówią słowa refrenu. Potem rodzic włącza nagranie utworu. Podczas zwrotek dzieci słuchają i kołyszą się. Podczas refrenu rodzic zatrzymuje nagranie, a dzieci śpiewają refren.
5.Ćwiczenia warg.Kiedy rodzic podaje przykład właściwego zachowania się wobec drugiej osoby (np. podanie chusteczki, kiedy ktoś płacze) – dzieci szeroko rozchylają usta, pokazując zęby. Kiedy rodzic poda przykład niewłaściwego zachowania (np. dokuczanie koledze), dzieci tworzą dziobek.
6.Zabawa badawcza Co jest słodkie, a co słone? Dwie szklanki z ciepłą wodą, dwie łyżeczki, sól, cukier.Dzieci wsypują produkty do kolejnych szklanek i mieszają je łyżeczkami. Rodzic pyta o to, dlaczego ich zdaniem cukier i sól zniknęły. Dzieci próbują powstałych roztworów, określając ich smak.
7.Zabawa Kto tu mieszka? Worek z ziemią. Rodzic pokazuje dzieciom przyniesiony worek i pyta, co się w nim znajduje. Po odpowiedzi zadaje kolejne pytanie: Jakie zwierzęta mieszkają w ziemi?
8.Zabawa badawcza Powietrze jest bardzo ważne. Dwa słoiki różnej wielkości, dwie małe świeczki , dwa talerzyki, zapałki/zapalniczka.
Rodzic stawia świeczki na talerzykach i podpala ich knoty. Następnie przykrywa je słoikami i wspólnie z dziećmi obserwuje, gdzie świeczka zgaśnie szybciej. Dzieci mogą podać swoje wnioski. Rodzic może wytłumaczyć, że tam, gdzie był mniejszy słoik, było mniej tlenu, a w większym słoiku było go więcej.
9.Zabawa językowa Jaki jest ogień? Świeczka, zapałki/zapalniczka.
Rodzic podpala knot świeczki i stawia ją w bezpiecznej odległości od dzieci. Zadaje pytanie: Jaki jest ogień? Słucha wypowiedzi dzieci.
10.Spacer w pobliżu przedszkola – przy zachowaniu szczególnej ostrożności.PAMIĘTAJCIE O MASECZKACH i odległościach pomiedzy napotkanymi osobami,stosowanie zwrotów grzecznościowych wobec przechodniów. Rodzic przypomina zwroty grzecznościowe i mówi, kiedy się je stosuje. Podczas spaceru jest czas na zastosowanie ich w praktyce (np. powiedzenie Dzień dobry! mijanej osobie).
ZADANIE III:
1.Praca plastyczna Kwiatek. Dla każdego dziecka: kartka, kredki.Rodzic prosi, aby dzieci narysowały kwiatek dla bliskiej osoby (np.: koleżanki, kolegi, mamy, taty). Przypomina również, jaki zwrot grzecznościowy jest stosowany podczas wręczania prezentu.
2.Zabawa logopedyczna Mów tak jak ja.Rodzic wydaje różne dźwięki, z różnym natężeniem i różną intonacją (np. la-la-la, la-mi-la), a dzieci powtarzają je w ten sam sposób.
3.Utrwalanie refrenu piosenki Przepraszam, dziękuję .Dzieci ustalają sposób, w jaki ustawią się na scenie (w pokoju ,mieszkaniu) i zaprezentują śpiewanie refrenu. Na swój występ mogą zaprosić rodziców,rodzeństwo.
Kończąc dzisiejsze spotkanie z Wami życzyę Wam dobrego dnia. Pozdrawiam I oczywiście czekam na Wasze fotorelacje:):):).