Materiały edukacyjne dla Rodziców do pracy z dzieci z Grupy Żabki - Piątek 5 czerwca 2020r.
Dzień dobry dzieci!!!!! Dzisiaj już piątek przed nami weekendowy odpoczynek, ale zanim się na niego udamy, mam dla Was kilka prostych zadań.A więc zaczynamy.....:):):)
Temat dnia: NASZE ZABAWKI
Cele :
-wdrażanie do wypowiadania się na temat wiersza,
-uświadamianie podobieństw między różnymi dziećmi,
-integracja rówieśników,
-rozwijanie sprawności fizycznej.
I .ZADANIE PIERWSZE:
1.Zabawa Wysyłam ci uśmiech.Rodzic uśmiecha się do osoby siedzącej z jej prawej strony i prosi, aby ta osoba uśmiechnęła się do osoby znajdującej się obok .
2.Zabawa dydaktyczna Dzieci. Obrazek dzieci w dużym formacie, figury geometryczne do zasłonięcia obrazka. Rodzic prezentuje zasłonięty obrazek i mówi: Czy wiecie, co się znajduje na tym obrazku? Jeśli chcecie się dowiedzieć, musicie wskazać figury, które mam zdjąć. Następnie dzieci odkrywają wybrane figury.
3.Śpiewanie piosenki Piłka .Dzieci śpiewają piosenkę i kłaniają się na zakończenie.
4.Zabawa ruchowa "My klepiemy do rytmu" https://www.youtube.com/watch?v=uZo4Risz_xM
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej Kraina zabawek.
Siedzą zabawki grzecznie na półkach.
Siedzą i patrzą na pajacyka.
Pajac do tańca lalkę zaprosił
i teraz będą tańczyć walczyka.
Patrzcie! Dwa misie! Na samej górze!
W takt się kołyszą, klaszczą łapkami.
Na parapecie rozsiadł się zając;
Jak każdy zając – strzyże uszami.
Tuż obok książek drzemie żyrafa.
Kudłaty piesek przy wózku szczeka.
Piłka się turla, to znowu skacze.
Myszka – zabawka – kotu ucieka.
I nagle wchodzi ktoś do pokoju.
Ojej, nie tańczy już nikt walczyka!
Zabawki stoją, siedzą bez ruchu
i tylko z radia płynie muzyka.
2.Rozmowa na podstawie wysłuchanego utworu. Rodzic kieruje rozmową, zadaje pytania pomocnicze, używając określeń dotyczących położenia przedmiotów w przestrzeni.
- Jakie zabawki były w pokoju?
- Kogo pajac zaprosił do tańca?
- Gdzie siedziały dwa misie?
- Kto zdrzemnął się obok książek?
- Przy czym stał kudłaty piesek?
- Co się stało, gdy ktoś wszedł do pokoju?
3.Prace porządkowe w kąciku zabawek.Dzieci porządkują kąciki zabawek w domu.
4.Zabawa matematyczna Gdzie jest ta zabawka? Przygotujcie :lalkę, samochód, puzzle, przytulankę.Rodzic pokazuje dzieciom zabawki, które będzie rozmieszczać w pokoju. Zadaniem dzieci jest odpowiedź na pytanie rodzica.: Gdzie jest...? Rodzic powinien tak rozmieścić zabawki, aby dzieci używały zwrotów określających położenie przedmiotów w przestrzeni (na, obok, za, przed).Po wykonaniu poleceń rodzica to dzieci mogą rozmieszczać zabawki i wyznaczać, kto będzie określał ich położenie.
5.Praca plastyczno-techniczna Moja wymarzona zabawka.Przygotujcie:gazetki reklamowe (lub zdjęcia zabawek), nożyczki, klej, kredki, kartki.Rodzic umieszcza w pokoju gazetki (zdjęcia). Prosi, aby dzieci zastanowiły się, czy można je jakoś połączyć/zmienić i stworzyć nową, wymarzoną dla nich zabawkę. Dzieci mogą wymyślić nowe nazwy, zastosowania itp. Następnie przyklejają swoje wytwory. Mogą do nich coś dorysować, a rodzic zapisuje nazwę zabawki i jej zastosowanie.Dzieci 3-letnie starają się oderwać (z jak największą dokładnością) z gazet elementy potrzebne do wykonania pracy.
6.Zabawa ruchowa przy nagraniu muzyki dziecięcej https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs&list=PLh-uyy44bPNrFVXi0_3iSvHMPLVPEIMht
7.Zabawy na świeżym powietrzu.Spacer w pobliżu przedszkola – obserwowanie pogody.Dzieci dzielą się swoimi wrażeniami dotyczącymi pogody (jest ciepło, jest słonecznie itp.). Zabawy ruchowe z wykorzystaniem sprzętu terenowego.Rodzic przypomina zasady korzystania ze sprzętu terenowego. Dzieci mogą bawić się według własnych pomysłów lub z dostępnego sprzętu , przy zachowaniu środków ostrożności.
ZADANIE III:
1.Kończenie rozpoczętych przez rodzica zdań. Rodzic prosi, aby dziecko dokończyło zdania: Gdybym mówił po angielsku…, Gdybym nie miał w domu żadnej piłki…, Gdybym miał kolegę w dalekim kraju...
2.Zabawa dydaktyczna Igloo.Potrzebujecie obrazek igloo, części, z których składa się igloo – dla dziecka.
Rodzic prezentuje obrazek igloo. Pyta dzieci, jak nazywa się jego mieszkaniec i prosi, aby ułożyły dla niego dokładnie taki sam dom jak na obrazku.
3.Zabawa integracyjna Żegnamy się... Dzieci siedzą z rodzicem na kanapie , rodzic który zaczyna zabawę, mówiąc: Żegnam Cię... i wskazuje sposób pożegnania, który jest przekazywany do dziecka (np. uchem, ramieniem, dziwną miną itp.). Potem robi to dziecko do rodzica.
4.Zabawa ruchowa " A ty tańcz,tańcz..." https://www.youtube.com/watch?v=6BwHuwiknOs&list=PLh-uyy44bPNrFVXi0_3iSvHMPLVPEIMht&index=2
Dla chętnych:
-do oglądania:
-do zabawy :
Proponuję także korzystanie z propozycji materiałów ze strony MEN gov.pl. https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/dzien-dziecka--swieto-wszystkich-dzieci
Życzę Wam miłego weekendu i wspaniałej zbawy.:):):)Pozdrawiam Was serdecznie Pani Agnieszka:):):)