Materiały edukacyjne dla Rodziców do pracy z dzieci z Grupy Żabki -Środa 20 maja 2020r.
Temat dnia: ALBUM RODZINNY
I .ZADANIE PIERWSZE
1.Zabawa na powitanie Kto ma brata? Dzieci stoją, rodzic prosi, by wykonały przysiad jeżeli : mają brata, mają siostrę, mają dwoje rodzeństwa, mają starsze rodzeństwo, młodsze rodzeństwo, które są bliźniakami.
2.Zabawa ruchowa Razem jest weselej. https://www.youtube.com/watch?v=4cNbggnMMpo Dzieci podczas nagrania podskakują po całym pokoju,mieszkaniu. Na przerwę w muzyce dobierają się w pary z rodzeństwem lub rodzicem i tańczą w parach
3.Zabawa ruchowe przy muzyce :https://www.youtube.com/watch?v=d9iT7iuIr9s
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Zabawa dydaktyczna Wielka przedszkolna rodzina. Duże serce wycięte z białego brystolu,serca wycięte z papieru, klej. Dzieci wymieniają członków rodziny. Liczą, ile osób jest w rodzinie dziecka i naklejają na dużej sylwecie serca odpowiednią liczbę małych serduszek.
2.Czytanie globalne wyrazów Mama, Tata. Przygotujcie wyrazy dla każdego dziecka do globalnego czytania: mama, tata, druciki kreatywne, patyczki, wałeczki plasteliny.
Dzieci siedzą i układają przed sobą wyrazy do globalnego czytania. Rodzic demonstruje je i głośno czyta. Dzieci dzielą wyrazy rytmicznie (na sylaby) z wyklaskiwaniem. Wodzą palcem po każdej literze, układają kształty z kreatywnych drucików lub patyczków. Wyklejają litery cienkimi wałeczkami plasteliny.
3.Praca plastyczna" Moja rodzina".Dla każdego dziecka potrzebujecie : duża kartka, kredki,papier kolorowy.Dzieci: rysują swoją rodzinę na dużej kartce.
4.Zabawa językowa Kiermasz imion.Przygotujcie duży brystol, kolorowe flamastry.Rodzic zawiesza na dowolnym miejscu w pokoju brystol i zapisuje imiona członków rodzin dzieci. Otacza kolorową pętlą takie same imiona. Dzieci razem z rodzicem liczą imiona i porównują, których imion jest najwięcej.
5.Spotkanie "Czytanki z członkiem rodziny". Zaproście gościa – członkowie rodzin dzieci.Dziadkowie ,ciocie,wujkowie,mamy, tatusiowie lub rodzeństwo w wieku szkolnym czytają dzieciom swoje ulubione bajki z dzieciństwa lub te, które lubią przedszkolaki.
6.Zabawy na świeżym powietrzu
-Zabawa z elementem celowania Król strzelców. Piłka, bramka, medal dla króla strzelców.
Dzieci ustawione na linii strzału strzelają gole do bramki.Na koniec dostaje medal króla strzelców.
-Zabawa z utrzymaniem równowagi Slalom. Potrzebujecie: pachołki.Rodzic ustawia kilka pachołków i wyznacza nimi trasę do pokonania. Dzieci pokonują trasę slalomu w różny sposób: przebiegają, skaczą z nogi na nogę .Zabawy możecie przeprowadziC na pobliskim boiski przy szkole:)PAMIĘTAJCIE O ZACHOWANIU ODLEGŁOŚCI OD INNYCH OSÓB I MASECZKACH.
ZADANIE III:
1.Zabawa Podróż z mamą. Rodzic zaprasza na wyprawę:
– rowerami – dzieci leżą na dywanie na plecach i naśladują pedałowanie,
– pociągiem – dzieci ustawiają się w rzędzie z rodzicem, trzymając za ramiona osobę przed sobą-rodzica ,biegają po pokoju,mieszkaniu
– kajakami – dzieci dobierają się dwójkami z jednym z rodziców lub rodzeństwem, siadają jedno za drugim z ugiętymi nogami i wykonują ramionami ruch wiosłowania,
– samolotem – dzieci rozkładają wyprostowane ręce w bok i biegają po pokoju,mieszkaniu
2.Ćwiczenia ruchu scenicznego . Improwizacje ruchowe zwierząt. Naśladowanie ruchem słonia, niedźwiedzia, kangura, kota, zebry, żyrafy, psa.
3.Zabawa muzyczno-ruchowa Taniec z gazetami. Łączymy uczestników w pary, mamy pary, które stają na dużym kawałku gazety. Gdy leci muzyka pary tańczą, ale ich stopy nie mogą dotknąć dywanu poza gazetą. Po zatrzymaniu muzyki składamy gazetę na pół, włączamy znowu muzykę, pary tańczą, wyłączamy muzykę i znowu składamy gazetę na pół. Para która zatańczy jak najdłużej tak, by ich stopy nie dotknęły niczego poza gazeta wygrywa.
ZADANIE SPECJALNE dla Was dzieciaki i dla całej Waszej rodziny:):):)
19 maja obchodziliśmy Dzień Dobrych Uczynków. W Dzień Dobrych Uczynków warto zapunktować, by sprawić komuś radość. Jak pomagać? Każdy może zrobić to według własnego pomysłu, ale jeśli tych brakuje (serio?) podpowiadamy zarówno dla Was jak i tak dla Waszych rodziców .To zadanie jest dla całej Waszej rodzinki:):):)
- Bądź miły! Powstrzymaj się przed trąbieniem, gdy ktoś za późno ruszył na światłach, wpuść kogoś nieporadnie starającego się zmienić pas. Czekasz w kolejce do lekarza, a ktoś chce wejść tylko po receptę? Bądź wyrozumiały. Nie daj sobie oczywiście wejść na głowę, ale wszelkie konflikty staraj się łagodzić, a nie eskalować.
- Pomóż komuś w potrzebie.
- Pomóż starszej osobie zrobić zakupy – babci, sąsiadce.
- Posprzątaj śmieci w najbliższej okolicy.
- Oddaj krew – myślisz, że poczujesz się od tego słabo? Wręcz przeciwnie
- Sprawdź szafę- z pewnością jest tam wiele rzeczy, których nie będziesz juz nosił (nawet jeśli wydaje ci się inaczej). Z pewnością ktoś się z nich ucieszy.
- W pracy zrób kawę zapracowanej koleżance.
- Pomagaj we własnym domu- mama się ucieszy gdy umyjesz za nią naczynia, a tacie przyniesiesz gazetę.
- Dodaj się do rejestru szpiku kostnego i weź udział w dysku szpiku kostnego. Warto również przemyśleć zapisanie się do akcji Dawca.pl - Bądź świadomym dawcą narządów „Zdecydowałem nie zabieram”.
Dobre uczynki warto sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku.
- Oszczędzaj energię elektryczną, odłączając urządzenia, gdy nie są używane.
- Wyłącz światła tam gdzie nie są one potrzebne.
- Zmień żarówki na energooszczędne.
- Zasadź drzewo.
Pamiętaj tylko o jednym - nie uszczęśliwiaj nikogo na siłę!
A dla was dzieciaki zadanie :pomóżcie w pracach domowych swoim rodzicom i nie tylko dzisiaj ale pomagajcie zawsze:):):)
Zachęcam Was tez do korzystania ze stron przygotowanych dla dzieci przez MEN z propozycjami materiałów :https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/oddzial-przedszkolny2
Pozdrawiam Was i życzę miłej zabawy :):):) Pani Agnieszka