Materiały edukacyjne dla Rodziców do pracy z dzieci z Grupy Żabki - Wtorek 9 czerwca 2020r.
Wczoraj 8 czerwca obchodzilismy Dzień Oceanów. Z tej okazji przygotowałałam dla Was zabawę. Tematyka mórz i oceanów powoli wprowadzi Nas w wakacyjny klimat, więc przygotujmy się do niego. Zapraszamy do wspólnej zabawy :):):)
Zabawa ruchowa przy piosence „Kolorowa rybka”. Zaproście do wspólnej zabawy pozostałych domowników i poruszajcie w rytm muzyki, w wymyślony przez siebie sposób – śpiewając refren piosenki. https://youtu.be/sdcJPxuJkl8
Temat dnia: MIŁO SPĘDZAM CZAS
Cele :
-rozwijanie mowy,
-umuzykalnianie dzieci,
-pobudzanie ciekawości badawczej.
I .ZADANIE PIERWSZE:
1.Ćwiczenia grafomotoryczne – rysowanie linii łamanych. Przygotujcie kartki, ołówki. Dzieci rysują góry według instrukcji rodzica, zaczynając od dołu kartki (np. lekko w górę, lekko w dół itp.).
2.Ćwiczenia słuchowe Co to za słowo? Rodzic dzieli słowa rytmicznie (na sylaby), np. ka-pe-lusz, chus-tecz-ka, czap-ka, a zadaniem dzieci jest powiedzieć całe słowa.
3.Ćwiczenia dotykowe Wakacyjne akcesoria.Przygotujcie małą walizkę, przedmioty, które kojarzą się z wakacjami, np.: okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem, sandały, opaska do zasłonięcia oczu. Rodzic daje do ręki dziecku z zasłoniętymi oczami dowolny przedmiot. Zadaniem dziecka jest określenie, co to jest i do czego służy. Po odsłonięciu oczu następuje weryfikacja udzielonych odpowiedzi.
4.Zabawa ruchowa "Osiem kratek" https://www.youtube.com/watch?v=Vo9YWgD2EBk
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Wprowadzenie – wypowiedzi na podstawie obrazków. Przygotujcie obrazki/zdjęcia przedstawiające morze, las, góry.
Dzieci wypowiadają się na temat kolejno przedstawianych obrazków/zdjęć (co przedstawiają, czy im się podobają i dlaczego).
2.Osłuchanie ze słowami i melodią piosenki"Niech żyją wakacje" https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY
Niech żyją wakacje
Niech żyje pole, las
I niebo i słońce
Wolny swobodny czas.
Gorące złote słońce
na czarno nas opali
w przejrzystej bystrej rzece
będziemy się kąpali.
Niech żyją wakacje
Niech żyje pole, las
I niebo i słońce
Wolny swobodny czas.
Pojedzie z nami piłka
i pajac i skakanka,
będziemy się bawili
od samiutkiego ranka.
Niech żyją wakacje
Niech żyje pole, las
I niebo i słońce
Wolny swobodny czas
3.Rozmowa na temat wakacji:
−Co można robić podczas wakacji nad morzem?
−Jak można spędzać czas w górach?
−Jak można spędzać wakacje nad rzekami i jeziorami?
−Co można robić latem w domu?
−Czy ta piosenka jest wesoła, czy smutna? Dlaczego?
4.Nauka refrenu piosenki Wakacje fragmentami, metodą ze słuchu. Dzieci powtarzają za rodzicem fragmenty tekstu. Potem nadal za rodzicem śpiewają te fragmenty. Jeśli chcą, mogą na koniec zaśpiewać refren samodzielnie. Rodzic może poprosić, aby dzieci śpiewały refren z różnym natężeniem (głośno, cicho).
5.Praca z kartą pracy cz. 2, nr 19 https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/druk/oia-a-kp-cz2.pdf Dzieci rysują po śladach szarych linii rysunku, rysują rybki po śladach.
6.Zabawa ruchowa przy piosence Wakacje
7.Zabawy swobodne w kącikach tematycznych.
8.Zabawy na świeżym powietrzu
-Spacer w pobliżu przedszkola – obserwowanie mijanych pojazdów. Podczas spaceru dzieci wspólnie zastanawiają się, gdzie mogą jechać osoby kierujące pojazdami (np. do domu, do pracy, na wakacje).
-Zabawy w piaskownicy – wspólne tworzenie budowli. Rodzic zachęca dzieci, aby spędzały czas w piaskownicy tak, jak na plaży – wspólnie budując zamki i inne budowle z piasku.
ZADANIE III:
1.Zabawa rozwijająca małą motorykę – Wakacyjny rysunek. Potrzebujecie tackę i piasek dla dziecka.Rodzic rozdaje dzieciom tacki z piaskiem i prosi, aby narysowały na nich palcem plażę, morskie fale, słońce i chmury.
2.Zabawy badawcze z wodą – Co będzie pływać, a co nie? Przygotujcie dwa szklane pojemniki z wodą (ciepłą i zimną), lekkie przedmioty (kawałek kartki, mała plastikowa nakrętka, piłeczka pingpongowa) i ciężkie przedmioty (drewniany klocek, metalowy samochodzik, mały kamyk). Dzieci dotykają najpierw ciepłej wody, a potem zimnej wody i wspólnie określają, jaka jest zwykle woda w morzu. Następnie umieszczają w jednym z pojemników kilka przedmiotów i próbują określić, dlaczego jedne toną, a inne nie.
Wniosek: Przedmioty, które są lekkie, unoszą się na wodzie, a przedmioty cięższe opadają na dno pojemnika.
3.Zabawa plastyczna Nad jeziorem. Dla każdego dziecka potrzebujecie : niebieskie koło z papieru kolorowego, nożyczki, klej, kredki, kartki, gazety. Rodzic prosi, aby dzieci przykleiły koło na środku kartki. Następnie z gazet wycięły (4-latki), wyrwały (3-latki) dowolne elementy, które mogą znajdować się nad jeziorem. Dzieci mogą także dorysować elementy. Byłoby dobrze, gdyby dzieci wypowiedziały się na temat swoich prac.
4.Zabawa ruchowa do piosenki "Jedzie pociąg z daleka" https://www.youtube.com/watch?v=PjUopo-DJio
ZADANIE SPECJALNE
W dniu 9 czerwca 2020r (Wtorek) obchodzimy Dzień Przyjaciela. Czasem przyjaciel jest nam bliższy niż własny brat albo siostra. Trochę to smutne, ale nikt nie ma wpływu na to kto jest naszym rodzeństwem. A przyjaciela wybieramy świadomie. Warto więc dbać o nich, bo dobry przyjaciel to prawdziwy skarb.
"Mam dobrego przyjaciela
Który bardzo lubi mnie
Zna me myśli, smutne, szare
Wie jak można cieszyć się”
Pamiętaj o swoim przyjacielu. Powiedz mu jak jest dla Ciebie ważny i zrób mu niespodzinkę:):):)
A dla chętnych Puzzle https://www.grypuzzle.pl/puzzle-zwierzęta-morskie-puzzle.html
Proponuję także korzystanie z propozycji materiałów ze strony MEN gov.pl. https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/piekna-nasza-polska-cala
To już wszystkie zadania na dzisiaj. Życzyę Wam miłego dnia i zapraszam jutro. Pani Agnieszka:):):)