Materiały edukacyjne dla Rodziców dzieci z Grupy Żabki- Czwartek 7 maja 2020 r.
Witajcie kochane ,,Żabki” bardzo za Wami tęsknię. Dzisiaj na rozgrzewkę przygotowałam Wam rozgrzewkę.Gotowi jesteście???
Rozgrzewka na powitanie : https://youtu.be/ozI7YcVASgo
Temat dnia: NAJPIĘKNIEJSZY DOM
I .ZADANIE PIERWSZE
1.Zabawa na powitanie – Łapiemy się za ręce.Dzieci tworzą pary z rodzicem lub rodzeństwem i idą w jedną stronę, recytując rymowankę, a przy jej powtórzeniu idą w drugą stronę:
Łapiemy się za ręce, robimy duże koło, zabawą i piosenką witamy się wesoło!
2.Zabawa matematyczna Liczenie schodów.Przygotujcie klocki lego lub drewniane.Dzieci, zgodnie z instrukcją rodzica układają klocki schodkowo, wskazują palcem kolejne klocki i je liczą: pierwszy stopień, drugi, trzeci, czwarty, piąty (lub w zakresie swoich możliwości). Możecie zabawę przenieść na prawdziwe schody,jezeli macie taka mozliwość.
3.Zabawa matematyczna Liczenie pięter.Przygotujcie klocki lego lub drewniane Dzieci układają fundament – parter dla wieży – a następnie budują wieżę z kolorowych klocków. Licząc piętra, używają liczebników porządkowych: pierwsze, drugie, trzecie, czwarte, piąte.
4.Zabawa muzyczno- ruchowa:https://www.youtube.com/watch?v=Bwi8nn9dB1g
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Rozmowa z dziećmi na temat: Do czego są potrzebne klucze?Przygotujcie różne klucze do drzwi.
Dzieci oglądają różne klucze i zastanawiają się, do czego są potrzebne, np.: do otwierania i zamykania drzwi mieszkania, domu lub garażu, do kłódki, do samochodu, do zapięcia rowerowego, walizki itp.
2.Zabawa Różne zamknięcia. przedmioty, które mają zamknięcia, np.: skrzyneczki, kuferki, zapięcia rowerowe, kłódki itp. Dzieci ćwiczą otwieranie i zamykanie, manipulują, dopasowują klucze, zamykają i otwierają zamki itp
3.Zabawa plastyczna Klucz do domu. Glina,ciastolina,plastelina wałek do ciasta, różne klucze. Dzieci wykonują odciski różnych kluczy w rozwałkowanym kawałku gliny,ciastoliny,plasteliny.
4.Dla każdego dziecka: wyprawka plastyczna, karta nr 26: https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-a-wyp/mobile/index.html#p=52 kredki, bibuła.
Dzieci:
- kończą rysować dom po śladzie,
- naklejają obrazki okien i drzwi,
- kolorują lub wyklejają bibułą wybrane części domu.
5.Zabawa grupowa z elementem szukania – Znajdź klucze.Przygotujcie pęk kluczy.Dziecko odchodzi na chwilę na bok pokoju, rodzic chowa pęk kluczy. Zadaniem dziecka będzie znalezienie kluczy.Szukający kieruje się podpowiedziami rodzica , który daje wskazówki doprowadzające do kluczy, np. ciepło, zimno, cieplej, mróz, gorąco, parzy.
6.Prezentowanie prawidłowej artykulacji głoski d.Lusterko dla każdego dziecka.Rodzic objaśnia i pokazuje prawidłową artykulację głoski d. Prezentuje głoskę d przy szeroko otwartej jamie ustnej, tak aby dzieci widziały pracę języka. Dzieci powtarzają za rodzicem głoskę d, kontrolując w lusterku pracę języka. Następnie powtarzają sylaby: da, do, de, du, dy.
Głoska d jest głoską przedniojęzykowo-zębową, powstaje przez uniesienie czubka języka za górne zęby, gdzie następuje zwarcie go z podniebieniem i lekkie opuszczenie w dół.
7.Ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza B. Szelągowskiej Moja miejscowość . Rodzic prezentuje wiersz i pyta dzieci: Czym różnią się domy na wsi i w mieście? Powtarza wiersz, a dzieci – fragment tekstu: Da, do, du, da, do, da, w pięknym domu mieszkam ja!
Ile bloków stoi w mieście!
Jedne duże, inne małe.
Ten jest żółty, tamten szary,
a te obok – całkiem białe.
Mkną ulicą samochody;
wszędzie pełno zakamarków.
By odpocząć od hałasu,
zawsze można iść do parku.
Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
Na wsi domów jest niewiele;
spokój zwykle tam panuje.
Za dnia słychać śpiew skowronka,
nocą sowa pohukuje.
Czasem piesek przerwie ciszę,
kiedy biega po ogrodzie.
Kogut pieje, krowa muczy,
kaczka kwacze gdzieś na wodzie.
Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
Czy to miasto, czy też wioska,
wielkie bloki, małe domy,
najważniejsze, by prócz domu
mieć rodzinę i znajomych!
Da, do, du, da, do, da,
w pięknym domu mieszkam ja!
8.Ćwiczenie sprawności manualnej – Droga do przedszkola. Plastelina, cerata na stół, klocki.
Dzieci lepią z plasteliny cienkie wałeczki, łączą ze sobą, tworząc wspólnie drogę na ceracie, która prowadzi do przedszkola zbudowanego z klocków. Droga ta jest ulepiona z równoległych wałeczków plasteliny.
10.Ćwiczenia oddechowe Idziemy do przedszkola. Słomka dla każdego dziecka, piłeczki pingpongowe.
Każde dziecko ma za zadanie przeprowadzić piłeczkę wyznaczoną trasą na dywanie (drogą do przedszkola) za pomocą słomki. Rodzic przypomina o prawidłowym torze oddechowym. Dzieci wciągają powietrze nosem, a wypuszczają ustami przez słomkę, kierując piłeczką.
11.Spacer po najbliższej okolicy. Oglądanie domów, porównywanie ich wielkości, kształtów, liczby pięter.Jeśli to możliwe, dzieci mogą obejrzeć domy swoich koleżanek i kolegów mieszkających w najbliższej okolicy, przy zachowaniu szczególnej ostrożności.PAMIĘTAJCIE O MASECZKACH i odległościach pomiedzy napotkanymi osobami.
ZADANIE III:
1.Ćwiczenia językowe Lubię mój dom, bo… . Każde z dzieci kończy zdanie: Lubię mój dom, bo….
2.Nauka na pamięć fragmentu wiersza B. Szelągowskiej Moja miejscowość. Rodzic kilkakrotnie recytuje ostatnią zwrotkę wiersza, a dzieci ją powtarzają. Rodzic zwraca uwagę na fakt, że ważniejsze od tego, w jakim domu mieszkamy, jest to, aby w tym domu panowały miłość i zgoda.
Czy to miasto, czy też wioska,
wielkie bloki, małe domy,
najważniejsze, by prócz domu
mieć rodzinę i znajomych!
3.Wykonanie albumu ze zdjęć zrobionych przez dzieci na spacerze. Kartki z bloku, zdjęcia zrobione na spacerze w dniu 1, kleje, kredki, pastele, dziurkacz, wstążka.
Dzieci mają za zadanie przykleić zdjęcie na kartce i dorysować elementy ozdobne występujące w naturalnym środowisku, np.: drzewa, trawę, kwiaty, ptaki, chmury, słońce. rodzic łączy wykonane prace ze zdjęciami w album, związuje je wstążką. Następnie dzieci wspólnie oglądają cały album, opowiadają o obiektach, które znajdują się na zdjęciach.
a dziś na koniec dzisiejszych zajęć zapraszam Was do obejrzenia filmu DOBRE WYCHOWANIE cz.2 https://www.youtube.com/watch?v=qQfm7MfE3Kc
PozdrawiamWas serdecznie.Pani Agnieszka.