Materiały edukacyjne dla Rodziców dzieci z Grupy Żabki - Poniedziałek 11 maja

Drodzy Rodzice i kochane ŻABKI:):):) Przedszkolaki jak minął Wam weekend? Mam nadzieję, że jesteście wypoczęci i gotowi do wspólnej zabawy :):):)Przed nami kolejny dzień wspólnej nauki. Dzisiejsze zadania  będą dotyczyły łąki i zamieszkujących w nim zwierząt. Mamy nadzieję, że jesteście gotowi i możemy zaczynać.

Temat dnia: MIESZKAŃCY ŁĄKI

I .ZADANIE PIERWSZE

1.Oglądanie zdjęć, książek z obrazkami łąki i jej mieszkańców. Zdjęcia, książki związane tematycznie z łąką.

Obraz może zawierać: na zewnątrz i przyroda, tekst „Mieszkańcy łąki Bocian biały Żywi się owadami, płazami, gadami, rybami, małymi ssakami a nawet ptakami.”Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, tekst „Mieszkańcy łąki Kret Żywi się owadami, dżdżownicami ilarwami.”Obraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Myszarka polna (mysz polna) Żywi się nasionami, korzeniami, a także owadami.”Obraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Żaba Język żaby jest wyjątkowo lepki, ułatwia jej zdobywanie pożywienia.”Obraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Ważka Jest jednym z najlepszych lotników wśród owadów.”Obraz może zawierać: trawa, na zewnątrz i przyroda, tekst „Mieszkańcy łąki Zając szarak Jest roślinożerny, w razie potrzeby potrafi pływać.”Obraz może zawierać: tekstObraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Dżdżownica ziemna Dżdżownice drążą korytarze w ziemi, do których wciągają części roślin, dzięki czemu spulchniają ziemię.”Obraz może zawierać: przyrodaObraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Konik polny Żywi się roślinami, głównie trawą.”Obraz może zawierać: kwiat, przyroda i na zewnątrz, tekst „Mieszkańcy łąki Pszczoła Żywią się pyłkiem i nektarem, dzięki czemu zapylają rośliny kwiatowe.”Obraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Mrówka Istnieją mrówki roślinożerne wszystkożerne.”

Obraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Komar Samice żywią się krwią, a samce nektarem kwiatów.”Obraz może zawierać: kwiat, roślina, na zewnątrz i przyroda, tekst „Mieszkańcy łąki Motyl U motyli dokonuje się przeobrażenie zupełne.”Obraz może zawierać: tekstObraz może zawierać: tekst „Mieszkańcy łąki Biedronka Biedronka to gatunek chrząszcza. Odżywia się mszycami i drobnymi larwami.”Obraz może zawierać: kwiat, roślina, przyroda, na zewnątrz i tekst

Dzieci wspólnie z rodzicem oglądają zdjęcia przedstawiające łąkę i jej mieszkańców. Rodzic czyta teksty związane z tematem. Dzieci nazywają mieszkańców łąki.

2.Obrazki przedstawiające łąkę, motyle wycięte z kolorowego papieru, słomki.Każdemu dziecku rodzic daje obrazki przedstawiające łąkę, papierowe sylwety motyli i słomki. Zadanie dzieci polega na przeniesieniu papierowych sylwet motyli na obrazek łąki za pomocą słomek. Dzieci kładą słomki na sylwetach motyli, wciągają powietrze i przenoszą sylwety w ten sposób nad łąkę. Powtarzają tę czynność dotąd, aż wszystkie motyle będą nad łąką.

3.Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę. Lusterko dla każdego dziecka. Rodzic rozdaje dzieciom lusterka. Demonstruje prawidłowe wykonanie ćwiczeń, powtarzając je kilkakrotnie.

  1. Bocian i żaba– dzieci naśladują dziób bociana, ściągając wargi mocno do przodu, otwierają je i zamykają, a następnie rozciągają szeroko wargi jak żaba, która jest zadowolona, że schowała się przed bocianem.
  2. Biedronka ma dużo kropek – dzieci rysują czubkiem języka kropki na podniebieniu, przy szeroko otwartych ustach, unosząc język do góry.
  3. Kret – tak jak kret wychodzi ze swego podziemnego domku, tak dzieci unoszą język do góry, w stronę nosa, a potem znów chowają za górnymi zębami.
  4. Pszczoła– dzieci naśladują bzyczenie pszczoły: bzzz, bzzz, bzzz.
  5. Motyl – jak motyl porusza skrzydłami, tak dzieci poruszają naprzemiennie językiem od jednego do drugiego kącika ust.
  6. Konik polny tak jak konik polny skacze w górę i w dół, tak dzieci otwierają szeroko usta i językiem skaczą za górne zęby i za dolne zęby. W tym ćwiczeniu język nie wychodzi przed zęby.    

ZESTAW ZABAW RUCHOWYCH:

1.Zabawa muzyczno-ruchowa Poruszamy się jak... Potrzebujemy opaski na głowę z obrazkami: motyla, konika polnego, bociana, żaby (lub szarfy w czterech kolorach), tamuryn lub inny instrument.

Rodzic daje każdemu dziecku opaskę z obrazkiem mieszkańca łąki (szarfę w danym kolorze), a dzieci zakładają ją na głowę (przekładają przez ramię). Pokazują, w jaki sposób porusza się każdy z nich:

motyl dzieci biegają i machają rękami,

konik polny dzieci skaczą obunóż,

bocian dzieci unoszą zgięte w kolanach nogi wysoko do góry,

żaba dzieci podskakują jak żaby (z przysiadu podpartego).

Rodzic  wygrywa na tamburynie lub innym instrumencie rytm, podczas którego dzieci naśladują poruszanie się danego mieszkańca łąki. Na przerwę w grze zatrzymują się i zmieniają opaskę lub szarfę . Zabawę powtarzamy cztery razy, aby każde dziecko miało okazję naśladować każdego mieszkańca łąki.

2.Zabawa ruchowa Biedronka lata nad łąką.Potrzebujecie :dzwonki chromatyczne. Rodzic tłumaczy, że kiedy gra cienko, są to dźwięki wysokie, a kiedy gra grubo, są to dźwięki niskie. Umawia się z dziećmi, że podczas gdy będzie grał dźwięki wysokie, one będą naśladować lot biedronki – wysoko nad łąką (spokojny trucht na palcach, machanie rękami), a gdy będzie grał dźwięki niskie – lot biedronki nisko nad łąką (pozycja pochylona, machanie rękami).

3.Zabawa ruchowa Ślimak.Dzieci recytują rymowankę i rysują za rodzicem  spiralną skorupę ślimaka palcem wskazującym, np. na dywanie, w powietrzu, na plecach kolegi (koleżanki).

Ślimak, ślimak, wystaw rogi,

dam ci sera na pierogi.

Jak nie sera, to kapusty

– od kapusty będziesz tłusty.

4.Zabawa ruchowa z elementem skoku – Z kwiatka na kwiatek. Przygotujcie obręcze gimnastyczne lub koła wycięte z papieru.Rodzic układa na podłodze w rzędzie obok siebie obręcze gimnastyczne (kwiatki). Dzieci mają za zadanie, skacząc z nogi na nogę, wskoczyć do każdej obręczy, tak aby żadnej nie pominąć.

II.ZADANIE DRUGIE:  

1.Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Łąka. Czytając opowiadanie rodzic prezentuje ilustracje do niego.https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oa_ks_34/mobile/index.html#p=71

Był piękny majowy dzień i przedszkolaki wybrały się na spacer. Chłopcy bardzo chcieli iść na boisko, żeby popatrzeć, jak trenują piłkarze, ale pani powiedziała, że na łące dzieje się o wiele więcej ciekawych rzeczy.

Przecież łąka to tylko trawa, nic więcej tam nie ma – zmartwił się Tomek.

Na pewno są ptaki. Dziadek mi o nich opowiadał – odezwał się Olek. Może nawet będzie jakieś gniazdko.

A w gniazdku jajeczka – dodała Ada.

Postaramy się policzyć na palcach wszystkich mieszkańców łąki. Dobrze? – zaproponowała pani.

Dzieci chętnie się zgodziły i zaczęła się wspaniała zabawa.

Konik polny! – zauważyła Kasia.

Ale wysoko skacze!

A ja widzę biedronki – Małgosia położyła jedną z nich na rączce, a dzieci podeszły bliżej.

Jaki kolor ma biedronka? – spytała pani.

Czerwony.

I ma czarne kropeczki.

A ja widziałem kopter! – krzyknął mały Jaś.

Co to jest kopter? zdziwił się Olek.

Może chodzi o helikopter? – zapytała z uśmiechem pani. Chyba wiem, co widziałeś. To z pewnością była ważka. Ważki mają dużą głowę, podłużny tułów i skrzydełka podobne do śmigła.

O! Lecą następne! – zawołał Piotruś.

Proszę pani, a tu są dziury!

Wszyscy podeszli bliżej, żeby je zobaczyć. W ziemi znajdowały się głębokie tunele.

Ciekawe, kto w nich mieszka. Jak myślicie?

Pająk – powiedziała Zosia.

A ja myślę, że smok.

Pani wyjaśniła przedszkolakom, że w takich norkach mieszkają myszki nornice i poprosiła dzieci, żeby nie wkładały tam patyków ani nie wrzucały kamieni.

To jest domek myszki, więc nie wolno zakłócać jej spokoju – powiedziała.

Dzieci zauważyły też kilka kopców kreta, większych niż babki z piasku. Cała łąka tętniła życiem, aż zabrakło paluszków do liczenia pszczółek, trzmieli, kosmatych bąków, skowronków i motyli.74

Dzieci zrozumiały, że w maju cała przyroda rozkwita, a na łąkach rosną stokrotki, chabry, maki i wiele innych pachnących kwiatków.

Po powrocie do przedszkola dzieci nauczyły się nowej piosenki:

Motylek

Usiadł w maju na kwiatku

motylek.

Tupnął nóżką, a z kwiatka

spadł pyłek.

Machnął łapką i z kwiatka

spadł płatek.

Ach, nabroił ten motyl

gagatek!

Teraz fruwa i leczy

rabatki.

I udaje, że skrzydła

to płatki.

Chciała zerwać kwiatuszek

Agatka.

Teraz wącha motylka,

nie kwiatka!

2.Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce.   Rodzic zadaje pytania:

  1. Dokąd dzieci wybrały się na spacer?
  2. Wymieńcie zwierzęta, które dzieci widziały na łące?
  3. Jakie zwierzątka kopią kopce na łące?
  4. Gdzie mieszkają myszy polne?
  5. O czym była piosenka, której nauczyły się dzieci?

3.Ćwiczenia słuchowe Poznajemy mieszkańców łąki.Obrazki przedstawiające mieszkańców łąki.

pszczoła – Wikisłownik, wolny słownik wielojęzycznySłodziak tygodnia - motyl monarcha. Naukowcy właśnie potwierdzili ...Trzmiele mają ogromne znaczenie dla zachowania bioróżnorodności ...Trzmiel - charakterystyka, gniazdo, czy żądli? Trzmiel a bąkkonik polny – Wikisłownik, wolny słownik wielojęzyczny

Bezprzewodowe słuchawki i głośnik Hykker ponownie w ofercie ...Mysz we śnie ma wiele znaczeń. Sprawdź w senniku co może oznaczać ...Sposoby na kretaSkowronek - znaleziska i wpisy o #skowronek w Wykop.pl

Rodzic podaje nazwy mieszkańców łąki (pszczoła, motyl, trzmiel, bąk, konik polny, biedronka, mysz, kret, skowronek) opisując dokładnie ich wygląd. Następnie  prosi  dziecko, aby pomyślało o jakimś zwierzęciu mieszkającym na łące i opowiedziało o nim, bez podawania jego nazwy. Rodzic zgaduje o jakim zwierzęciu pomyslało dziecko i go opisało. Rodzic następnie dzieli nazwy mieszkańców łąki na sylaby, a dzieci po podaniu całej nazwy, wskazują je na odpowiednich obrazkach.

4.Rozwiązywanie zagadki B. Szelągowskiej Tęcza. Rodzic recytuje zagadkę i prosi dzieci o podanie rozwiązania.

Lśni na niebie

w dni deszczowe,

gdy słońce zaświeci.

Kolorowa, w łuk wygięta.

Wiedzą o tym dzieci. (tęcza)

5.Poznawanie nazw kolorów tęczy.  Obrazek tęczy.

Tęcza – Wikipedia, wolna encyklopedia   Tęcza i tęczowi ludzie - Andrzej Turczyn   Tęcza Łąka Strommast - Darmowe zdjęcie na Pixabay   Tęcza malowana gąbką / Rainbow Sponge Painting - YouTube

Rodzic prezentuje obrazek tęczy. Dzieci kolejno nazywają kolory, jakie ją tworzą. Chętne dzieci liczą, ile jest kolorów tęczy. Rodzic pyta dzieci, czy wiedzą, kiedy na niebie pojawia się tęcza. Tłumaczy, że aby tęcza mogła być widoczna, są potrzebne słońce i deszcz.

6.Wspólna praca plastyczna Tęcza nad łąką. Duży arkusz papieru, farby w tubkach, talerzyki i widelce jednorazowe, okładki z bloku technicznego. Rodzic  przygotowuje farby, wyciskając je z tubek na talerzyki jednorazowe. Dzieci mają za zadanie namalować łąkę bez używania pędzli. Wykonują trawę, mocząc krawędź z bloku technicznego w zielonej farbie i odbijając ją na dużym arkuszu papieru. Malują kwiaty, odbijając główkę widelca umoczonego w farbie, i domalowują palcem łodygę i liście. Również palcami malują siedmiokolorową tęczę: jedno dziecko maluje jeden kolor w tęczy. Na koniec malują motyle fruwające nad łąką, odbijając obie dłonie umoczone w farbie tego samego koloru. Domalowują palcami słońce i odbijają dłonie umoczone w białej farbie jako chmury. Rodzic instruuje dzieci, co i jak malować.

7.Zabawa ruchowa Tęcza. Rodzic przypomina, co jest potrzebne, aby na niebie mogła powstać tęcza (słońce i deszcz). Umawia się z dziećmi, że na hasło Słońce – dzieci będą biegać po wyznaczonym terenie, a na hasło Deszcz – będą się chować przed deszczem w wyznaczonym miejscu. Z kolei na hasło Tęcza – dzieci podadzą sobie ręce z rodzicami.

8.Spacer alejkami osiedla ,parku Dygasińskiego. Spacer oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności.PAMIĘTAJCIE O MASECZKACH i odległościach pomiedzy napotkanymi osobami.Podczas spaceru możecie narysowac  tęczę kolorową kredą na chodniku.

ZADANIE III:

1.Zabawa badawcza Tęczowe butelki. 7 jednakowych, plastikowych, przezroczystych butelek, (mogą byś słoiczki)lejek, farby w tubkach (w kolorach tęczy), latarki.Dzieci wspólnie z rodzicem napełniają butelki wodą. Określają, gdzie jest więcej wody, a gdzie jest mniej wody. Dolewają wodę tak, by w każdej butelce/słoiku  było tyle samo wody. Zakręcają butelki /słoiki i przykładają zapaloną latarkę, obserwując, jak światło przenika przez wodę. Następnie do każdej butelki/słoika wyciskają farbę w innym kolorze tęczy. Stopniowo dodają niewielkie ilości farb, zakręcają butelki/słoiki i potrząsają nimi, obserwując, jak woda się zabarwia. Przykładają latarkę do butelek i obserwują, czy światło przenika przez wodę.

Wniosek: im więcej farby dodają dzieci, tym kolor jest bardziej intensywny i mniejsze przenikanie światła przez butelkę. Na koniec rodzic  mocno zakręca butelki i zabezpiecza je taśmą przezroczystą.

2.Ćwiczenia spostrzegawczości Kolory tęczy.Butelki/słoiki  z kolorową wodą z poprzedniej zabawy. Rodzic prosi, aby dzieci ustawiły butelki kolejno, zgodnie z kolorami tęczy, i nazwały wszystkie kolory. Następnie  prosi, aby  dziecko odwróciło się tyłem. W tym czasie rodzic zabiera jedną  butelkę. Dziecko, odwrócone tyłem, ma za zadanie rozpoznać, której butelki brakuje i nazwać kolory. Zabawę powtarzamy kilka razy.

3.Kolorowanie rysunków łąki

Kolorowanka Kwiaty na łące do druku    Wiosna kolorowanki online do wydruku dla dzieci pory roku   Kolorowanki Kwiatki do druku i wydruku   kolorowanki-do-druku (6) - FD    Wiosna kolorowanki online do wydruku dla dzieci pory roku

 

A na koniec zapraszam na film pt. „Wędrówki Skrzata Borówki – Łąka”.  Przypomnijcie sobie jak wygląda łąka. Zobaczcie ile pięknych kolorów można na niej spotkać.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

Dla chętnych kilka kart pracy: https://panimonia.pl/wp-content/uploads/2020/05/majowa-%C5%82%C4%85ka-ka...

Miłej zabawy:):):) Pani Agnieszka.