PSZCZÓŁKI na warszatach w Bibliotece Publicznej-uczymy się tolerancji.
"Większość rodziców pragnie wychować swoje pociechy na mądrych, uczciwych, otwartych, i... tolerancyjnych ludzi. Niektórzy zastanawiają się, co znaczy słowo „tolerancja” i jak powinno wychowywać się dzieci, by w dorosłości uważały siebie za osoby tolerancyjne i by inni, podobnie je oceniali. Być tolerancyjnym to inaczej akceptować inność, nie dziwić się jej, nie zwracać uwagi na nią i nie krytykować. To, że ktoś jest inny, nie znaczy, że gorszy. Tolerancja to przyznawanie innym prawa do zachowań zgodnych z ich przekonaniami, nawet gdy nam się one nie podobają. Tolerancyjny jest ten, kto potrafi szanować odmienne od własnych wierzenia, upodobania, zwyczaje...Człowiek tolerancyjny pozbawiony jest uprzedzeń. Codzienność niesie ze sobą wiele przejawów nietolerancji. Dyskryminujemy innych z powodu odmiennych poglądów, innych obyczajów, koloru skóry, pochodzenia, wyznania, orientacji seksualnej... Konsekwencją nietolerancji jest wrogość, przemoc, terror, niesprawiedliwość. Ludzie zamiast łączyć się - dzielą się. Samo powstrzymywanie się od dyskryminacji nie oznacza jeszcze tolerancji. Często taka postawa prowadzi do bierności, obojętności i wycofywania się."
Dziś małe PSZCZÓŁKI na warsztatach w Bibliotece Miejskiej dowiedziały sie między innymi co to znaczy tolerancja dla innych . Wysłuchały opowiadania o żyrafie z długaą szyją,odpowiadały na pytania dlaczego nikt nie chciał sie z nią bawic i dlaczego zwierzęta polubiły żyrafę .Bardzo chętnie,aktywnie uczestniczyły w warsztatach.
"Czym skorupki za młodu nasiąkną , tym na starość trącą. Od ciebie mamo, tato w bardzo dużym stopniu zależy, czy wasze dziecko będzie tolerancyjne i otwarte na świat. Czy będzie umiało kochać oraz będzie kochane przez innych. "