Zdalna edukacja.Dzień czwarty. CZWARTEK- 26 marzec 2020r

Dzień dobry Żabkii w kolejnym dniu ! dzisiaj chcę zaproponować Wam kolejne ciekawe zabawy ,prosimy abyście zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy a na pewno z chęcią się zgodzą.

Temat dnia:  CO SŁYCHAĆ WIOSNĄ W GNIEŹDZIE

I .ZADANIE PIERWSZE : 

 1.Zabawa dydaktyczna Kolory wiosennych kwiatów.


Potrzebne Wam będą:tekturowe kolorowe kółka (moga być wycięte z kolorowego papieru), obrazki wiosennych kwiatów.

Znalezione obrazy dla zapytania: narcyze Znalezione obrazy dla zapytania: krokusyZnalezione obrazy dla zapytania: tulipanyZnalezione obrazy dla zapytania: krokusy fioletowe

Rodzic prosi dziecko o podniesienie tekturowego kolorowego kółka w takim kolorze jak są kwiatki przedstawione na obrazku.

2. Utrwalenie słów piosenki  i wspólny śpiew z rodzinką :Kiedy wiosna przyjdzie do nas.." 

3.Ćwiczenie palców dłoni – Gniazdo.


 Koła wycięte z tektury dla  dziecka, kolorowe spinacze do bieliznyspinacze do bielizny, piłeczki pingpongowe.(mogą być jajeczka ulepione z plasteliny)

Dzieci przyczepiają spinacze chwytem pęsetowym do brzegów kół, zgodnie z poleceniem Rodzica który  określa kolejność, kolor i liczbę spinaczy. Na koniec dziecko wkłada do każdego koła (gniazda) kilka piłeczek symbolizujących jaja ptasie. Dzieci przeliczają piłeczki, stosując liczebniki porządkowe, i pokazują wynik odpowiednią liczbę palców dłoni.

II.ZADANIE DRUGIE:

1.Rozmowa z dziećmi na temat: Co się kryje w gnieździe ptaka?

Potrzebne Wam będą książki przyrodnicze i encyklopedie dla dzieci o ptakach, ilustracje możecie zaczerpnąć z internetu

Rodzic ogląda wraz z dzieckiem zdjęcia ptaków i czyta informacje o ich życiu, budowaniu gniazd, składaniu jaj i wykluwaniu się piskląt.

2.Zabawa dotykowa Pudełka sensoryczne.


Pudełka po chusteczkach higienicznych, wypełnione różnymi materiałami, np.: watą, gałązkami, sianem, piórkami, piaskiem, kamykami, nasionami, ziarnami, masą solną lub ciastoliną, torebki ze struną do zamykania, wypełnione: pianką do golenia, wodą, kostkami lodu, kisielem.

Dzieci wkładają ręce w otwór w pudełku (bez zaglądania) i badają zawartość pudełka, określają cechy materiału i zgadują, co to może być. Sprawdzają, co jest ukryte w środku pudełka. Zastanawiają się, czy ten materiał mógłby posłużyć ptakom do budowy gniazd.

3.Zabawa badawcza Co znajdziemy w skorupce jaja?


Jaja: kurze, przepiórcze lub inne dostępne (umyte lub naświetlone), talerzyk.

Dziecko ogląda jajka  podają związane z nim określenia, np.: małe, duże, twarde, białe, kremowe, nakrapiane, okrągłe, owalne, gładkie itp. Rodzic uderza w skorupkę i wylewa zawartość na talerzyk. Nazywa części jaja: żółtko i białko. Dziecko ogląda skorupki jaja, sprawdza, czy łatwo da się je pokruszyć, co znajduje się w skorupce od środka. Dziecko dotyka go delikatnie, sprawdza konsystencję. Po zajęciach dzieci myją ręce.

4. Do wydruku : https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-a-wyp/mobile/index.html#p=15 i potrzebny Wam będzie szary papier i klej

Dzieci:

  1. wycinają przy pomocy rodzica koło i obrazek piskląt,
  2. wydzierają z szarego papieru paski tworzące gałązki i trawę, z których powstanie gniazdo,
  3. przyklejają paski na kole, tworząc gniazdo,
  4. przyklejają rysunek piskląt w gnieździe.

5.Zabawa muzyczno-ruchowa Nauka latania.


Nagranie dowolnej muzyki do biegu i do podskoków

Podczas nagrania dzieci biegają po pokoju ,korytarzu, machając rękami jak skrzydłami. Na przerwę w muzyce przykucają i odpoczywają. Na ponowny dźwięk muzyki podrywają się do lotu.

III ZADANIE TRZECIE   :

1.Ćwiczenia słownikowe Jaka może być wiosna?


Dzieci odpowiadają na pytanie: Jaka może być wiosna? Podają słowa, które kojarzą im się z wiosną.

Rodzic  zapisuje podane przez dzieci przykłady, np.: radosna, ciepła, deszczowa, miła, kolorowa, świeża, pachnąca, zielona, kwitnąca, słoneczna, przyjemna.

2.Ćwiczenia oddechowe Dwa wiatry.

Kawałki zielonej krepiny, nożyczki.

Rodzic daje dzieciom kawałki zielonej krepiny lub bibuły i prosi, aby ją nacięły, tnąc wąskie paseczki, tworząc w ten sposób trawę. Przypomina o prawidłowym torze oddechowym: wciąganie powietrza nosem, a wypuszczanie ustami. Następnie dzieci dmuchają na swoje trawy, na zmianę: lekkim strumieniem powietrza (mały wiatr) i silnym strumieniem powietrza (silny wiatr).

3.Ćwiczenie małej motoryki lepienie bazi z plasteliny.


Potrzebne Wam będą: plastelina, podkładki.

Dzieci lepią z plasteliny wałeczki, które będą gałązkami. Następnie toczą małe, białe lub szare, kuleczki, które przylepiają do gałązek z plasteliny.

4.Zabawa dydaktyczna Czarodziejskie pudełko.


Potrzebne Wam będą:p udełko, małe zabawki.

Rodzic  kładzie na stole małe zabawki zpokoju dziecka , np.: klocek, samochodzik, piłkę, przytulankę, kredkę. Dzieci je nazywają. Następnie rodzic wkłada je do czarodziejskiego pudełka, a dzieci za pomocą dotyku starają się rozpoznać przedmioty po kształtach i je nazwać.

I to koniec dzisiejszej naszej zabawy.Myślę że dużo dzisiaj się napracowałyście jeżeli chcecie zrobić zdjecia z dzisiejszych aktywności to możecie je także wysłać do mnie .Już chyba wiecie gdzie się je wysyła:)  ,a jak nie to poroście rodziców o  i ich wysłanie:)Buziaczki dla Was przesyłam i życzę udanej zabawy.Agnieszka Sz.