Zdalna edukacja.Dzień trzeci. ŚRODA- 25 marzec 2020r
Witam Was wszystkich w środę ,czy śniadanko macie zjedzone?Jeżeli tak to jest znak .A więc zaczynamy i dobre humory mamy
Temat dnia: KOLORY WIOSNY
I .ZADANIE PIERWSZE :
1.Zabawa na powitanie – Witajcie
Dzieci są ustawione parami z jednym z rodziców lub rodzeństwem, skierowane buziami do siebie.
Dzieci słuchaja pierwszy raz wypowiadanego wierszyka przez Rodzica a potem powtarzająrazem z nimi(pójdzie Wam łatwo bo przeciez znacie ten wierszyk):
Dzień dobry, witam was. machają rękami,
Zaczynamy, bo już czas. wysuwają do przodu raz jedną nogę, raz drugą nogę,
Jestem ja, jesteś ty. witają się przez podanie ręki,
Razem to jesteśmy my. podają sobie ręce, robią obrót i zamieniają się miejscami.
2.Zabawa ćwicząca sprawność ręki – Układanka guziczkowa.
Układanki guziczkowe lub kolorowe kółka z papieru.
Dzieci układają wzory kwiatowe, wtykając guziczki/grzybki w podstawę lub układając kwiatki z kół z kolorowego papieru według podanej przez Rodzica zasady – środek i dookoła płatki.
II.ZADANIE DRUGIE:
1.Rebus słowno-obrazkowy Wiosna.
Obrazki:
wiosło
nasiona
Rodzic pokazuje dzieciom po jednym obrazku. Dzieci nazywają to, co widzą na obrazkach, dzielą nazwy rytmicznie (na sylaby) z klaskaniem. - WIOS-ŁO, NA-SIO-NA Łączą sylaby: wios i na i mówią słowo, jakie powstało. WIOSNA.
2. Zabawa dydaktyczna Liczenie nasion.
Jeżeli macie to przygotujcie p atyczki do lodów lub pęsety, nasiona: grochu, fasoli, bobu, kukurydzy.(lub inne takie jakie posiadacie)
Rodzic rozsypuje na stoliku wymieszane nasiona: grochu, fasoli, bobu. Dzieci za pomocą patyczków lub pęset rozdzielają je na poszczególne rodzaje, opisują różnice w ich wyglądzie, wielkość, kolor, kształt. Następnie segregują nasiona zgodnie z poleceniami Rodzica, układają z nich szeregi, określają na oko, których jest więcej, i sprawdzają, np. łącząc je w pary. Liczą ziarna z poszczególnych grup i mówią: Tu jest więcej, a tu jest mniej. Tworzą rytmy – powtarzające się czteroelementowe sekwencje: groszek – fasolka – bób – kukurydza. Układają kwiatki, np.: kładą ziarna grochu wokół ziarna bobu i odwrotnie, oraz liczą płatki i mówią, których jest mniej.
3.Doświadczenia z nasionami w kąciku przyrody.
Nasiona: grochu, fasoli, bobu, kukurydzy, plastikowe kubeczki, wata lub lignina, dzbanek z wodą lub konewka.
Dzieci wkładają watę lub ligninę do plastikowego jednorazowego kubeczka. Nalewają do niego tyle wody, by była wilgotna. Odliczają trzy dowolnie wybrane nasiona, wkładają je do środka. Ustawiają kubeczki przy oknie (w kąciku przyrody) i obserwują kiełkowanie nasion. Przez najbliższy czas prowadzą obserwacje przyrodnicze. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami, oglądają kiełkujące nasiona przez lupę, dokumentują zmiany, wykonując rysunki. Nazywają za rodzicem. części roślin – korzenie, liście, łodyga.
III ZADANIE TRZECIE :
1.Wykonanie grzechotek z plastikowych butelek i nasion.
Będą Wam potrzebne:małe, plastikowe butelki po napojach,jogurtach (z zakrętkami), nasiona: grochu, fasoli, bobu, kolorowa taśma izolacyjna, nożyczki.
Dzieci wsypują nasiona do butelek, które zakręcają. Potrząsają butelkami z ziarnami i słuchają, jakie dźwięki wydają powstałe grzechotki. Możecie ozdobić swoje grzechotki w dowolny sposób używając materiału takiego jaki macie n.plasteliny,ciastoliny ,papieru samoprzylepnego itp
2.Akompaniament na grzechotkach do piosenki "KIEDY WIOSNA PRZYJDZIE DO NAS".Możecie zaprosić do wspólnej zabawy członków Waszej Rodziny.Myślę że będziecie się dobrze bawić.
Możecie w różny sposób wygrywać rytm do piosenki, np.: potrząsają grzechotkami podczas zwrotek i uderzają nimi o dłoń podczas refrenu.
I to już koniec na dziś ale jutro spotkamy sie znów. A Was i rodzicówzapraszam do radosnej wspólnej zabawy gdy jeszcze dacie radę coś zrobić ,poproście rodziców o zaglądniecie na naszą stronę facebookową tam znajdziecie wiele pomysłów z których możecie skorzystać.Do zobaczenia. Pani Agnieszka Szymańska