ROK PRZEDSZKOLNY CZAS ZACZĄĆ…

KOCHANE  PRZEDSZKOLAKI

Już za kilka dni rozpoczyna się nowy rok szkolny. Wiemy, że długo czekaliście na to, aby ponownie spotkać się ze swoimi kolegami/koleżankami i beztrosko bawić się razem. Na ten moment oczekują również dzieci, które chcą dołączyć do naszej przedszkolnej gromady i stać się „dzielnymi przedszkolakami”.

Jednak ten nadchodzący rok będzie trochę różnił się od poprzednich lat:  w Waszych salach zabaw nie ma wykładzin ani ulubionych pluszaków. Również  i Wam nie wolno będzie przynosić do przedszkola zabawek ani żadnych innych przedmiotów. Będzie również mniej uścisków, przytulasków i wspólnych zabaw. Nie będziecie też spacerować poza terenem przedszkola ani uczestniczyć w wycieczkach. Nie będzie przedstawień teatralnych ani wspólnych uroczystości przedszkolnych.

Nie martwcie się jednak bardzo – pomimo tych ograniczeń postaramy się, aby dni spędzane przez Was w przedszkolu były ciekawe, radosne, „pracowite”, a na Waszych twarzach gościł uśmiech i zadowolenie.

Widzimy się 1 września …

DRODZY RODZICE/OPIEKUNOWIE PRAWNI

Zdajemy sobie sprawę, że i dla Państwa ten zbliżający się rok szkolny, pomimo oczekiwań na to, że „wreszcie ruszymy”, rodzi wiele pytań czy niepokoju, jak będzie wyglądała praca przedszkola w związku ze stanem epidemicznym w kraju. I, podobnie jak dzieci, musicie mieć Państwo świadomość, że ten rok będzie różnił się od tego, co jest Wam znane, od stylu pracy przedszkola, do którego przez poprzednie lata przyzwyczailiście się, i którego oczekujecie.

 Wiemy, że pierwsze dni szczególnie trudne będą dla Rodziców/Opiekunów „nowych przedszkolaków”, bo przy ograniczonych do niezbędnego minimum kontaktach z dyrektorem, nauczycielami i pozostałymi pracownikami przedszkola przepływ komunikacji może być utrudniony.

Spróbujmy jednak wszyscy odnaleźć się w tej „niecodziennej przedszkolnej rzeczywistości”, zachować cierpliwość, wyrozumiałość             i wzajemne zaufanie.

Istotnym elementem dobrej współpracy będzie bezwzględne przestrzeganie przez Państwa zasad obowiązujących w przedszkolu funkcjonującym w podwyższonym reżimie sanitarnym.

Z uwagi na fakt, iż tradycyjne zebranie organizacyjne z dyrektorem przedszkola, inaugurujące każdy rok szkolny, nie odbędzie się, przedstawiamy poniżej informacje dotyczące ogólnych zasad pracy przedszkola oraz zasady organizacji pracy w podwyższonym reżimie sanitarnym.

 

 INFORMACJE OGÓLNE O PRACY PRZEDSZKOLA W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 * Przedszkole czynne jest w godzinach 630  – 1630

 * Przyprowadzanie dzieci odbywa się w wyznaczonych godzinach, tj. od godziny 6.30 do godziny 8.30

W przypadku ewentualnego spóźnienia należy telefoniczne poinformować o tym fakcie.

 *  Dzieci przyprowadzane i odbierane są przez rodziców/opiekunów prawnych bądź upoważnioną przez nich na piśmie osobę pełnoletnią, mogącą zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo.

 * Podczas przyprowadzania i odbierania dziecka do/z przedszkola, rodzic lub osoba przyprowadzająca/odbierająca obowiązana jest każdorazowo zalogować/wylogować dziecko w terminalu za pomocą karty dostępu bądź aplikacji w telefonie.

Personel przedszkola nie loguje/wylogowywuje ręcznie dzieci.
 
UWAGA! Rodzice dzieci nowo przyjętych do przedszkola w roku szkolnym 2020/2021 otrzymają 2 bezpłatne karty dostępu w pierwszym dniu pobytu dziecka w przedszkolu.

 *  Realizowanie przez przedszkole programów wychowania przedszkolnego,  organizowanie przez nauczycieli zajęć kierowanych            i niekierowanych (zabawa,  nauka, wypoczynek), wspierających rozwój dziecka, odbywa się w godzinach:  8.00-  14.00

*  Podczas pobytu w przedszkolu  dziecko może korzystać z trzech płatnych posiłków:
śniadanie (900), obiad (1200), podwieczorek (1410).

*  Dzieci przebywają w przedszkolu w godzinach zadeklarowanych przez rodziców/opiekunów prawnych. Deklarację korzystania z usług przedszkola w roku szkolnym 2020/2021, wraz z określeniem liczby spożywanych przez dziecko posiłków, rodzice/opiekunowie pobierają ze strony internetowej przedszkola (druk dwustronny), wypełniają i przynoszą w pierwszym dniu przyprowadzenia dziecka do placówki.Zmianę godzin pobytu można dokonać przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca pobytu dziecka w placówce.
 

* Opłaty za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu w czasie przekraczającym wymiar 6 bezpłatnych godzin oraz za wyżywienie płatne są za dany miesiąc na podstawie wystawionego przez przedszkole rachunku. W następnym miesiącu będzie dokonywana korekta liczby godzin faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu oraz liczby dni korzystania z wyżywienia. Rachunki wysyłane będą drogą elektroniczną na adres e – mail jednego z rodziców, podany we Wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola.

*  Płatność należy regulować za pośrednictwem konta bankowego przedszkola.
Za zwłokę we wnoszeniu opłat naliczane są odsetki w ustawowej wysokości.

 *  Do przedszkola mogą uczęszczać wyłącznie zdrowe dzieci, bez żadnych objawów chorobowych, urazów, opatrunków (bandaż/gips/stabilizator).

*  W przedszkolu nie podajemy dzieciom żadnych leków.

*  Dzieci nie przynoszą do przedszkola napojów, słodyczy ani jedzenia.
*  Obowiązuje zakaz wjazdu samochodem na teren przedszkola.

 *  W związku z funkcjonowaniem przedszkola w podwyższonym reżimie sanitarnym,  nie ma możliwości korzystania przez dzieci, po zakończeniu swego pobytu w placówce, z placu zabaw, ogrodu i terenu należącego do przedszkola.  Zakaz ten dotyczy również  rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci/rodzeństwa oraz osób trzecich.

ZE WZGLĘDU NA OGRANICZONY KONTAKT Z DYREKTOREM, NAUCZYCIELAMI I POZOSTAŁYMI PRACOWNIKAMI PRZEDSZKOLA, PODSTAWOWYM ŹRÓDŁEM KOMUNIKACJI JEST STRONA INTERNETOWA PRZEDSZKOLA, NA KTÓREJ ZAMIESZCZANE BĘDĄ AKTUALNE INFORMACJE, OGŁOSZENIA DOTYCZĄCE FUNKCJONOWANIA CAŁEGO PRZEDSZKOLA BĄDŹ POSZCZEGÓLNYCH ODDZIAŁÓW.

 

OGÓLNE ZASADY FUNKCJONOWANIA PRZEDSZKOLA W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM

1. Każda osoba wchodząca do przedszkola zobowiązana jest do osłony ust i nosa (za wyjątkiem dzieci).

2. W przedsionku przedszkola znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do przedszkola (za wyjątkiem dzieci).

3. Wejście do przedszkola odbywa się tylko głównym wejściem. Wewnętrzne drzwi do placówki pozostają zamknięte. Chęć wejścia do przedsionka rodzic/opiekun sygnalizuje dzwonkiem znajdującym się  na ścianie przedszkola.

4. Do przedszkola dzieci są przyprowadzane o wyznaczonych godzinach, tj. pomiędzy godzinami: 6.30 a 8.30.

5. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.                 

W przypadku wątpliwości, możliwe jest dokonanie pomiaru temperatury przy pomocy termometru bezdotykowego (po uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów; jednak w przypadku niewyrażenia takiej zgody przedszkole zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia dziecka na zajęcia).

6. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko nie jest zdrowe, pracownik przedszkola informuje dyrektora, który podejmuje ostateczną decyzję  w sprawie przyjęcia dziecka na zajęcia w danym dniu.

7. Dziecko do przedszkola mogą przyprowadzać i odbierać tylko osoby zdrowe, z zachowaniem zasady: 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi.

8. Rodzice/Opiekunowie odprowadzający/odbierający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej przedszkolaprzedsionekw celu zalogowania/wylogowania dziecka w terminalu, zachowując zasady:

             -  1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

             - dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

             - dystans od pracowników przedszkola min. 1,5 m,

          - rygorystyczne przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe).

9. Dziecko od drzwi wejściowych odbiera dyżurujący pracownik przedszkola i zaprowadza do szatni.

10. Rodzice/Opiekunowie nowo przyjętych dzieci 3–letnich w przedsionku logują dziecko, a następnie przekazują pracownikowi przedszkola, który zaprowadza do szatni, pomaga rozebrać i odprowadza dziecko do sali zabaw.

11. Kontakt bezpośredni z nauczycielem, dyrektorem, innym pracownikiem przedszkola jest możliwy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.

12. Środkiem do szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka jest telefon. Rodzice zobowiązani są do podania co najmniej dwóch możliwości kontaktu (numery telefonów), aby umożliwić szybką komunikację w sytuacjach nagłych.

13. Jedna grupa dzieci, w miarę możliwości organizacyjnych, przebywa w wyznaczonej i stałej sali – za wyjątkiem grup tzw. „schodzących” i „rozchodzących”.

14. Do grupy przyporządkowani są, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie - za wyjątkiem grup tzw. „schodzących”     i „rozchodzących”.

15. Z sali, w której przebywa grupa dzieci, usunięte zostały przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować – wykładziny, pluszowe zabawki itp.  Jeżeli do zabaw wykorzystywane będą przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), będą one dokładnie czyszczone lub dezynfekowane.

16. Dzieci nie zabierają ze sobą do przedszkola i z przedszkola zabawek oraz niepotrzebnych przedmiotów.

17. Ograniczona zostaje aktywność sprzyjająca bliskiemu kontaktowi pomiędzy dziećmi.

18. Dzieci korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie ogrodu przedszkolnego, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.

19. Sprzęt na placu zabaw jest regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany; jeśli nie ma takiej możliwości, zabezpiecza się go przed używaniem.

20. Zabrania się korzystania z placu zabaw, należącego do przedszkola, przez  rodziców/opiekunów prawnych/osoby upoważnione do odbioru dzieci oraz osoby trzecie. Zakaz ten obejmuje również cały teren ogrodu i placu przedszkolnego.  

21. W przypadku, gdy dzieci przebywają po południu na placu zabaw, odbiór dziecka odbywa się przez główne drzwi wejściowe do budynku.

22. Nie są organizowane żadne wyjścia poza teren przedszkola (np. spacer, wycieczka).

23. Jeśli pracownik przedszkola zaobserwuje u dziecka objawy, mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym  w szczególności gorączkę, kaszel, duszności, ból brzucha, brak smaku, niezwłocznie powiadamia dyrektora przedszkola, który kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania dziecka z przedszkola. Do czasu przybycia rodziców dziecko umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu/wyznaczonym miejscu.

24. Jeżeli u dziecka wystąpią niepokojące objawy oraz zostanie zmierzona temperatura, odnotowuje się to w karcie informacyjnej  o stanie zdrowia dziecka, stanowiącej załącznik nr 2 do procedur bezpieczeństwa.

25. Rodzic/opiekun prawny odbiera dziecko z zachowaniem procedur obowiązujących na terenie przedszkola, przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki. Przed odbiorem dziecka rodzic podpisuje informacje o stanie zdrowia dziecka i stosuje się do wytycznych zawartych w karcie informacyjnej.
 
Szczegółowe rozwiązania dotyczące organizacji pracy przedszkola funkcjonującego w podwyższonym reżimie sanitarnym reguluje dokument  PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE NA TERENIE PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO  NR 42 W KIELCACH OD DNIA 1 WRZEŚNIA 2020, W ZWIĄZKU Z KONIECZNOŚCIĄ STOSOWANIA PODWYŻSZONEGO REŻIMU SANITARNEGO, ZWIĄZANEGO ZE STANEM EPIDEMICZNYM W KRAJU.

 Rodzice/Opiekunowie prawni zobowiązani są do zapoznania się z obowiązującymi procedurami i bezwzględnego ich przestrzegania.