Projekty edukacyjne 2021/22
OGÓLNOPOLSKIE PROGRAMY EDUKACYJNE REALIZOWANE W ROKU SZKOLNYM 2021-2022
„Mały Miś w świecie Wielkiej literatury”
Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą głównie na podstawie publikacji wydawanych i sprzedawanych przez Grupę MAC. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej.
„Piękna Nasza Polska cała”
Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci. Poprzez realizację zadań tematycznych uczniowie poznają historię państwa polskiego, jego symbole narodowe, tradycje, zwyczaje czy obrzędy ludowe. Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska – nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.
"Jestem małym przyjacielem przyrody"
Głównym założeniem projektu „Jestem małym przyjacielem przyrody” jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych dzieci, kształtowanie właściwych postaw proekologicznych, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie. Projekt jest zgodny z zadaniami określonymi w Podstawie Programowej wychowania przedszkolnego, a także wpisuje się podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022 - Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Organizatorem projektu jest mgr Monika Kurzok, nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11 w Katowicach.
"Ekokulturalne Przedszkole"
W tegorocznej II edycji (2021/2022) skupimy się na podejmowaniu różnorodnych akcji na rzecz naszej planety, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach chęć do działania i pokazać, że każdy ma wpływ na kondycję Ziemi i jest za nią odpowiedzialny. Projekt zorganizowany przez Bliżej Przedszkola.
"Przedszkole na Czasie"
Celem akcji jest wprowadzenie dziecka w zagadnienia związane z czasem. Poprzez zabawę zaproponowaną w projekcie, dzieci uczą się, jak odczytywać godziny, jak rozpoznawać pory roku, ale także poznają normy społeczne, zasady organizacji czasu i budowania w oparciu o niego relacji międzyludzkich.
"Czyste powietrze wokół nas".
Państwowa Inspekcja Sanitarna podejmuje m.in. takie działania jak koordynowanie programów edukacji antytytoniowej dla przedszkoli i szkół. Jednym z takich programów jest program edukacyjny dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów „Czyste Powietrze Wokół Nas”.
Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Program ma za zadanie:
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów.
- Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego.
- Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego.
- Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
- Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.
„Koncertowy DOBRY gest”
Bliżej Przedszkola pragnie razem z nauczycielami i dziećmi rozwijać w dzieciach empatię i zrozumienie, a przede wszystkim pokazać im magię pomagania! Projekt nie ma przewidzianego terminu zakończenia – zachęcamy do organizacji wydarzenia w dowolnym momencie. Celem projektu są
- zjednoczenie całego Bliżejprzedszkolnego otoczenia we wspólnym pomaganiu,
- pokazanie dzieciom wartości pomagania,
- angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach podejmowania wspólnych inicjatyw.
"Bajeczna Księga"
Bliżej Przedszkola proponuje projekt czytelniczy BAJECZNA KSIĘGA, którego ambasadorką jest Ewa Stadtmüller. Wystarczy zeszyt bez liniatury, kredki, długopis, twórcze przedszkolaki i chętni do współpracy rodzice. Cele projektu:
- promowanie czytelnictwa wśród przedszkolaków;
- stwarzanie okazji do twórczej ekspresji językowej i plastycznej;
- angażowanie rodziców do współpracy z przedszkolem w ramach wspierania rozwoju dzieci.