2.List do Rodziców - STYCZEŃ.

TEMAT TYGODNIA: Wszędzie biało

Tematy dni: Co to jest śnieg?; Eksperymenty z wodą; Śniegowe gwiazdki; Kto lubi zimę?; Kraina, gdzie zawsze jest biało

Drodzy Rodzice,

w kolejnym tygodniu stycznia dużo uwagi poświęciliśmy zimowym zjawiskom atmosferycznym. Rozmawialiśmy o różnych stanach skupienia wody. Dowiedzieliśmy się, czym jest śnieg i lód, i że każdy płatek śniegu jest inny. Podczas eksperymentu obserwowaliśmy, jak lód zmienia się w wodę, a woda w parę. Dyskutowaliśmy o tym, kto i dlaczego lubi zimę. Wskazywaliśmy zwierzęta, które mieszkają blisko biegunów.

W słyszanych wyrazach wskazywaliśmy głoskę y, a potem rysowaliśmy przedmioty, których nazwy kończą się tą głoską. Wyszukiwaliśmy także głoskę p na początku, w środku i na końcu słyszanych wyrazów. W powietrzu i na kartce wodziliśmy palcem, kreśląc wybrane kształty. Rozwijaliśmy wypowiedzi poprzez dodawanie słów.

Różnymi technikami wykonywaliśmy prace plastyczne na temat zimy.

Podczas zabaw matematycznych tworzyliśmy zbiory czteroelementowe przez dokładanie i zabieranie elementów. Porównywaliśmy liczebność zbiorów. Rozdzielaliśmy po tyle samo przedmiotów.

Uczestniczyliśmy w licznych zabawach ruchowych w sali przedszkolnej i na świeżym powietrzu.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

  • Rozmowy o miejscach, gdzie zawsze jest zima i śnieg.
  • Zabawy na śniegu oraz na lodowisku, przyglądanie się zamarzniętym szybom i wzorom, jakie tworzy szron (rozwijanie wyobraźni poprzez określanie, co takie wzory przypominają – kwiaty, gałązki, pióra itp.).
  • Zabawy w przeliczanie różnych przedmiotów w otoczeniu.
  • Zabawy w wodzenie palcem po śladzie.
  • Zabawy w wyszukiwanie określonej głoski na początku, w środku i na końcu wyrazu.
  • Zabawy w kalambury – pokazywanie ruchem, gestem wyglądu i sposobu poruszania się wybranego zwierzęcia, odgadywanie jego nazwy.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.